JOZEF LENČ: Fakticky hneď po štvrtkovom hlasovaní o vyslovení nedôvery vláde Eduarda Hegera sa začalo diskutovať o tom, kto je víťazom dňa. Kto zvíťazil v súboji vybičovaných emócií a nenaplnených eg?
IGOR DANIŠ: Babráctvo tejto vlády nemá hranice. Pol roka nám sľubovala nízke ceny energií. Teraz hrozí, že to bude presne naopak.
MARIÁN REPA: V súčasnej situácii, keď nik nemá „dobré karty“, aby mohol prebiť ostatných, sú najčistejším riešením predčasné voľby. Problém je v tom, že nik nechce ustúpiť.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: V zúfalstve som rozmýšľala, čo si počať. Keď mne ukradli, aj ja si pôjdem ukradnúť.
PETER WEISS: Keď sa vláda nevydarila, ľudia majú právo ju vymeniť. Majú právo znovu si vybrať, kto bude v ich mene vládnuť. To je podstata demokracie.
JOZEF SEDLÁK: Už dávno Slováci nerátali výdavky na vianočné nákupy tak starostlivo ako tohto roku. Nečudo, medziročne zdraželi potraviny a nápoje o 30 percent.
IGOR DANIŠ: Otázka znie, či pokus o obnovenie staronovej koalície v novom šate má vôbec význam. Či sa nerozpadne skôr, ako začne fungovať.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko nepatrí rovnako ako ostatné postsocialistické štáty medzi sociálno-trhové ekonomiky.
ROBERT ŽANONY: Ako bojovať proti dezinformáciám a zhubným vplyvom sociálnych médií, no nezabiť pri tom demokratickú verejnú debatu? Nad touto dilemou si láme hlavy nemalá časť intelektuálnej elity demokratického sveta.
IGOR DANIŠ: Matovič intuitívne pochopil, že v parlamente sa nenájde 90 poslancov za predčasné voľby. Nechá ich variť sa vo vlastnej šťave - nech sa ukážu, že nevedia čo ďalej.
?ICHAL HORSKÝ: Už teraz sa môžeme staviť, že volebná kampaň bude emocionálne nabitá a plná populistických „drístov“.
OLIVER BAKOŠ: Všetkých zaujal nový spôsob vládnutia, ktorý v posledných dňoch vyvinula vládna koalícia v podmienkach akosi sa nekončiaceho odvolávania vlády.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: S odkladom hlasovania o dôvere vlády z utorka na štvrtok sa odložilo aj hlasovanie o štátnom rozpočte. Vynachádzavosť vládnej moci, ako si zabezpečiť jedno i druhé nepozná hraníc.
IGOR DANIŠ: Aké činnosti majú veľké nemocnice vykonávať, tomu máloktorý laik rozumie. Rušeniu malých nemocníc „rozumie“ každý a dá sa preto na tom vytĺcť poriadny politický kapitál.
MARIÁN REPA: Vláda je mŕtva. Poslanci v podvečer ukončili jej nekonečné trápenie. Napokon sa bezmocnosť menšinového kabinetu ukázala v plnej nahote, za pád vlády hlasovalo 78 poslancov.
IVAN HOFFMAN: Nie je to tak dávno, čo žena v politike bola bielou vranou. Dnes sú ženy v politike samozrejmosťou a ukazuje sa, že to politike neublížilo, ale ani nepomohlo.
RASTISLAV KÁČER: Len nedávno, 10. decembra, sme si pripomenuli Deň ľudských práv. Valné zhromaždenie OSN v tento deň v roku 1948 prijalo Všeobecnú deklaráciu ľudských práv.
IGOR DANIŠ: Teraz ide o to, či táto vláda dovládne do predčasných volieb riadne, alebo v demisii, či s Matovičom, Mikulcom a Karasom, alebo bez nich.
MICHAL HORSKÝ: Chaos sa neskončil, chaos trvá. Ako sa z toho vymotajú obyčajní ľudia a závislé osobnosti? A bude sa agónia menšinovej koalície len ďalej naťahovať?
RADOVAN GEIST: Katargate môže byť individuálnym zlyhaním alebo hanbou celej inštitúcie. Závisí od toho, ako sa k tomu postavia Európsky parlament a Európska komisia.