Ako sa končia falošné politické kamarátstva

Vladimír Harman, editor World Business Press Online v Londýne | 11.04.2011 06:00
Muammar Kaddáfí Foto:
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí
V Londýne sa minulý týždeň konala medzinárodná konferencia o Líbyi. Toto spektakulárne stretnutie politických špičiek malo jednoznačný ciel. Vytvoriť silný psychologický tlak na stále lojálnych politických a vojenských spojencov líbyjského vodcu.

Bývalí Kaddáfího „kamaráti“ sa tak zišli, aby sa spolčili proti nemu. Ako sa však zbaviť človeka, akým je plukovník Kaddáfí? Človeka, ktorý sa už 42 rokov drží pri moci zubami-nechtami? Fanatika, ktorý vychoval v Líbyi tisícky teroristov a podporoval teroristické organizácie po celom Blízkom východe?

Fakt je, že Líbya disponuje enormnými zásobami ropy, čo výrazne napomáhalo Kaddáfímu nájsť si „kamarátov“ aj na Západe. Problém je, že po voľbách v Spojených štátoch, kde sa moci ujal umiernený Barack Obama, sa geopolitický vývoj a vplyv západných krajín na Blízkom východe značne zmenili. Preto sa aj z bývalých Kaddáfího „kamarátov“ stávajú jeho úhlavní nepriatelia.

Kadáfího syn uviedol, že ak Západ nechce zažiť chaos vyvolaný mocenským vákuom po odchode všemocného vodcu, tak jeho otec musí ostať pri moci, čo je, samozrejme, iba vyhrážka. Veľmi dobre a výstižne sa na túto tému vyjadril šéfredaktor bejrútskeho denníka Daily Star Amir Khouri, ktorý uviedol, že čo sa v najbližšej budúcnosti udeje v Líbyi, by mali západní spojenci nechať na obyvateľoch tejto krajiny. Nemali by sa zľaknúť akejkoľvek formy vlády, ktorá sa zrodí po tejto vzbure proti skorumpovanej rodine Kaddáfího.

Západ sa bude akýmkoľvek spôsobom vyhýbať pozemnému vojenskému zásahu proti vládnym jednotkám. Preto spôsob, ako sa zbaviť Kaddáfího, bude spočívať v podplácaní a politickom „vyhrážaní sa“ jeho politickým spojencom. V prípade, že nebudú súhlasiť s prezliekaním kabátov, bude im pohrozené medzinárodným tribunálom pre zločiny spáchanými na civilistoch. Samozrejme, v prvom rade bude dôležité pre spojencov zabezpečiť, aby všetky zahraničné kontá s peniazmi Kaddáfího boli hermeticky uzavreté. Potom prichádza na rad Katar. Okrem toho, že táto malá arabská krajina je veľmi ochotným a lojálnym spojencom Západu a sídli tu arabská televízia Al Džazíra, Katar sa podujal na veľmi lukratívny krok. Bude predávať líbyjskú ropu pod záštitou opozície. Takýto predaj ropy totiž nebude odporovať ropnému embargu, ktoré bolo uvalené na terajšiu líbyjskú vládu. Preto je však potrebné pomôcť rebelantom vojensky obsadiť najbohatšie ropné vrty v Afrike, ktoré sa nachádzajú v okolí miest Sirtu a Brega. Ak by denne pumpovali 400-tisíc barelov ropy, tak pri dnešnej cene 125 amerických dolárov za barel, by povstalci mohli utŕžiť 1,5 miliardy dolárov mesačne. Celkom slušný kšeft, však? Podľa posledných informácií 5. apríla na pobreží Líbye zakotvil prvý ropný tanker pripravený na export „čierneho zlata“. Tieto peniaze poslúžia rebelantom na ich vyzbrojenie a ďalšie fungovanie v ich protivládnych snahách.

Líbya predáva najviac ropy z celej Afriky. Mnoho západných krajín a ich predstaviteľov si doteraz mlčky s plukovníkom Kaddáfím podávali ruky. Potrasenie ich rúk totiž zabezpečilo ďalšiu lukratívnu ponuku s obrovskými finančnými ziskami. Preto je dnes ťažké pre západné krajiny presvedčiť verejnosť o úprimnosti ich zámerov a rozhodnutí zasiahnuť v Líbyi proti človeku, s ktorým doteraz vysedávali v jeho stane na púšti a popíjali „marockú whisky“. Isté však je, že nastala chvíľa, keď si občania v týchto regiónoch konečne začínajú uvedomovať svoje fundamentálne právo na dôstojný a bezpečný život, bez utláčania zo strany skorumpovaných politických lídrov a finančných barónov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ