Dron Boží

Michal Havran, teológ, šéfredaktor Jetotak.sk | 25.10.2010 10:21
Chris Ryan, spisovateľ a bývalý príslušník Špeciálnych vzdušných jednotiek ozbrojených síl Veľkej Británie (SAS), nedávno v rozhovore pre britské médiá vyhlásil, že drony, teda bezpilotné lietadlá, ktoré používajú spojenci v Afganistane, by mali pilotovať hráči videohier.

Neprešli ani dva týždne a v obchodoch sa objavila nová epizóda videohry Medal of Honor. Na reklame vidíme v oceľovom prítmí zarasteného muža s palestínskou šatkou, tmavými okuliarmi, automatickou zbraňou a hodinkami, ktoré držia pokope navreté žily elitného vojaka. Muž na obale je príslušníkom špeciálnych jednotiek Tier 1 a od vrahov zo žoldnierskej armády Blackwaters, ktorá zabíjala v Iraku civilistov, sa líši len tým, že ho jeho tvorcovia poslali bojovať aj pod Hindukúš.

Medal of Honor začal svoju kariéru v časoch nevinnosti. V roku 1999 boli jediným možným konfliktom na vtedajšej konzole Playstation epizódy z druhej svetovej vojny. Americké štúdiá sa chvíľu hanbili živiť obraz ruského nepriateľa z čias studenej vojny a Nemecko s jeho zodpovednosťou, pocitom viny a čerstvým zjednotením bolo prijateľným herným poľom. Potomkovia bývalých Spojencov sa stretli pred televízormi v roku 1999, aby znovu a znovu porážali nemeckú armádu. Medal of Honor dokázal hyperrealisticky vykresliť ozbrojený konflikt. Aj vďaka tomu, že za jeho vznikom stal Steven Spielberg, ktorý svetu vo filme Zachráňte vojaka Ryana ukázal, ako zabíjali nemecké náboje aj pod vodou, pár metrov od normandských pláži.

Časy sa zmenili. Stránky Wikileaks ukázali, čo robia dnešní Spojenci v Afganistane, ako dokážu navigátori dronov medzi dvoma hrsťami pukancov v operačnom centre NATO v Nevade vyvraždiť afganských svadobčanov alebo dedinčanov stojacich pri cisterne s vodou. Vieme, čo sa stalo v irackej Falúdži, kde sa na civilné obyvateľstvo použil v mene obrany demokracie biely fosfor a ochudobnený urán.

Ani to však nezabránilo japonskej firme Konami pripraviť strieľačkovú hru. Šesť dní vo Falúdži, čo opisuje operáciu Phantom Fury vedenú americkou námornou pechotou v decembri 2004, po ktorej sa mesto zmenilo na toxické peklo. Konami síce svoj už dokončený opus po protestoch verejnosti pozastavila, no nič nenasvedčuje tomu, že by sa jedného dňa neobjavil v obchodoch.

Americká televízna stanica Fox News sa pohoršovala, že v Medal of Honor si môžu hráči vybrať, na koho strane chcú byť. Takúto možnosť ponúka väčšina hier a na nete dnes existujú celé bandy, ktoré s radosťou stoja vo videosvete na strane nacistov, teroristov a podobne. Podľa Fox však byť na strane Talibanu znamená niečo horšie, ako strieľať v nacistickej uniforme do Spojencov. Je to o to zvláštnejšie, že americká armáda v týchto dňoch otvorila bezpečnostný koridor pre náčelníkov Talibanu, aby mohli rokovať v Kábule o budúcnosti krajiny, kde zjavne nie je možné miešať demokraciu s feudalizmom.

Fox News určite medzi svojimi divákmi z radov fašistickej Tea Party nájde pochopenie. No ako im vysvetlí, že v Afganistane môžu Spojené štáty vyhrať už iba na herných konzolách?