Komu to prospeje?

Marián Repa | 13.05.2010 08:01
Slovensko-maďarské vzťahy sa dajú charakterizovať rôznymi prívlastkami, no určite majú ďaleko od toho, aby ich niekto označil za ideálne.

Od nového kabinetu Viktora Orbána sa ich zásadné zlepšenie ani neočakávalo. Je príznačné, že jeho vláda hneď na svojom prvom zasadnutí rokovať o dvojakom občianstve.

Maďarskí voliči sa síce k tejto otázke vyjadrili dosť jednoznačne, keď referendum v decembri roku 2004 odignorovali a tým bolo neplatné. Pre lídra Fideszu má však symbolický význam. Aj prostredníctvom tejto témy mohol permanentne burcovať svojich voličov a hrať rolu zjednotiteľa všetkých Maďarov v Karpatskej kotline.

Za šesť rokov síce pochopil, že v priestore EÚ sa taká norma nedá aplikovať plošne, a tak sa potenciálni záujemcovia o maďarský pas budú musieť hlásiť individuálne (návrh z dielne Zsolta Németha údajne myslí aj na ostané nuansy, napr. kto je Maďar atď.).

Na slovenskej strane Dunaja však táto téma stále predstavuje výbušnú zmes, ktorá môže ľahko explodovať. O to viac, že o mesiac tu máme voľby a je zrejmé, kto hodenú maďarskú kartu zdvihne zo zeme.

Aj tomu najumiernenejšiemu politikovi sa len ťažko bude vysvetľovať, že vlastne o nič nejde, lebo v situácii, keď máme Schengen a za prácou do Maďarska denne dochádzajú tisíce našich občanov, je zrejmé, že dvojaké občianstvo je určené predovšetkým Maďarom v Rumunsku, Srbsku a na Ukrajine.

No ak je pravda, že Pál Csáky nabádal svojho priateľa Viktora Orbána, aby s touto témou počkal minimálne do volieb, je namieste otázka: Komu to prospeje?

Aj v tomto prípade platí, že trocha empatie by nezaškodilo.