Mihálov darček

Marián Repa | 07.08.2010 17:19
Mihál Foto:
Minister práce Jozef Mihál.
Viac ako polmiliónová armáda pracujúcich na dohodu bude zo svojich príjmov musieť platiť aj odvody. Tento "darček" od novej vlády sa dotkne tak brigádujúcich študentov, ako aj mamičiek a predovšetkým učiteľov.

Priemerný čistý plat učiteľky na základnej škole je iba zhruba 400 eur, a preto mnoho slabo platených pedagógov svoju finančnú situáciu rieši tak, že po poslednom zvonení súkromne doučuje.

Určite to nie je ideálne riešenie, ale v situácii, keď neexistuje žiadne lepšie, sú vďační aj za to málo, čo si k učiteľskej almužne privyrobia.

Teraz, keď budú po novom platiť odvody aj s vedľajšieho príjmu, sa mnohým z nich pracovať ani neoplatí.

V poriadku, šetriť sa musí, ale na tomto, na učiteľoch a študentoch? To je úbohé. Ak štát nedokáže pedagógov adekvátne ohodnotiť, prečo im druhou rukou berie aj to málo, čo majú? Nenadarmo slovenské príslovie hovorí, že chudobnému aj z hrnca vykypí.

Šetriť, a to možno oveľa razantnejšie ako u nás, sa chystajú aj v susednom Česku. Tam si však na koaličných rokovaniach Veci verejné (čo je česká obdoba SaS) od partnerov vydupali presun 2 miliárd korún z rozpočtu ministerstva obrany na platy kvalifikovaných učiteľov. Tí majú dostávať plat minimálne 20-tisíc českých korún v hrubom!

Preťať začarovaný kruh, ktorého pevné pradivo tvoria malé mzdy, prestarnutý pedagogický zbor a stúpajúci počet nekvalifikovaných učiteľov (o tzv. lietajúcich profesoroch ani nehovoriac), budeme musieť skôr či neskôr, inak z neho nebude definitívne únik.