Danko rozohral veľkú šachovú partiu

Igor Daniš, Pravda | 16.04.2024 19:00
Po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta sa Andrej Danko už vôbec netají požiadavkou stať sa novým predsedom Národnej rady. Podporil ho aj predseda najsilnejšej koaličnej strany Smer Robert Fico. Hlas okamžite kontroval a nominoval Richarda Rašiho. Zatiaľ sa však žiadny koaličný spor nečrtá, konečné rozhodnutie padne až po júnových eurovoľbách.

Alternatív je viacero. Nominácia Rašiho vysiela dva signály. Hlas národniarom oznamuje, že zvolením Pellegriniho za prezidenta sa nemenia počty poslancov v NR SR. Hlas má stále 27 poslancov, SNS 10. Vo voľbách ľavičiari získali takmer trikrát viac hlasov ako národniari. Tak na základe čoho si Danko brúsi zuby na druhú najvyššiu ústavnú funkciu? Šéf SNS dostal ešte jeden jasný odkaz. Denisa Saková zostáva vo funkcii ministerky hospodárstva, Hlas sa postu nevzdá. Na ten rezort si tak SNS tiež musí prestať robiť chuť.

Danko však nie je bez šancí. Koaliční lídri urobili jeden múdry krok. Dohodli sa, že o funkcii predsedu parlamentu sa rozhodne až o dva mesiace po voľbách do Európskeho parlamentu. Dovtedy je čas na preskúmanie všetkých alternatív.

Pretože nie je pravda, že politická mapa sa nezmenila, ako tvrdí Hlas. Počty v parlamente sa síce nemenia, ale Hlas bez Pellegriniho už nikdy nebude tým Hlasom, ako býval. To je proste fakt. A časom to pravdepodobne potvrdia aj prieskumy verejnej mienky. Hlas nedisponuje ďalšou výraznou osobnosťou. Preto je pre jeho budúcnosť životne dôležité, aby niekto z Hlasu zastával významnú ústavnú (reprezentatívnu) funkciu. Záleží na tom viac ako na tom, kto sa stane predsedom strany.

Rozhodne koalícia vo svojom fungovaní musí priznať zmeny. Odchod Pellerginiho sa nedá prehliadnuť. Koaliční lídri urobili najmúdrejší krok, aký mohli, aby predišli sporom, dali si pauzu do eurovolieb.

To vôbec nevylučuje ministerské rošády. Práve výsledky eurovolieb rozhodnú, aké budú. Voľby na začiatku júna budú prvým testom, ako sú na tom Hlas i SNS. Udrží si Hlas preferencie okolo 15 %? A prehupne sa SNS cez päťpercentnú hranicu, alebo nezíska ani jediný mandát europoslanca?

Na čele kandidátky národniarov je pritom sám predseda Danko, nasledujú silné kalibre – ministri Tomáš Taraba a Martina Šimkovičová. Hlas už naznačil, že má v rámci rošády záujem o post ministra kultúry. Ak sa nakoniec dostane Šimkovičová do europarlamentu, tento variant sa stáva reálnym. Lenže ona samotná sa postu nemusí dobrovoľne vzdať. Nezabúdajme, že koalícia má iba 79 poslancov, nemôže si dovoliť žiadne oslabenie. A o slovo sa hlási aj pravicové krídlo v Hlase, prišelci zo strany Dobrá voľba. Minister školstva Tomáš Drucker by opäť rád zasadol na stoličku ministra zdravotníctva, na ktorej sedel ako nominant Smeru v druhej Ficovej vláde.

V hre je aj zlúčenie Rašiho ministerstva investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie s novým rezortom cestovného ruchu a športu, ktorý ešte poriadne ani nefunguje. Nebolo by to silové ministerstvo, o akom sníva Danko, no zato so silným politickým výtlakom. Odváži sa prípadne Danko vziať sám opraty do svojich rúk?

Existujú aj iné varianty, na ktoré nevystal priestor. Rozhodne koalícia vo svojom fungovaní musí priznať zmeny. Odchod Pellerginiho sa nedá prehliadnuť. Koaliční lídri nateraz urobili najmúdrejší krok, aký mohli, aby predišli sporom, dali si pauzu do eurovolieb. V nich sa uvidí, kto má aký výtlak.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ