Nič nové pod slnkom

Iris Kopcsayová | 19.05.2024 20:00
Za všetky uveďme dva protichodné názory: staršia žena v električke začne hovoriť in medias res o atentáte. „Kde sme to, keď už básnici strieľajú? Mali mu aspoň ten prst, ktorým stlačil spúšť, odrezať. Robili pohon na túto vládu…“ Taxikár vraví, že on by za Ficom neplakal a schvaľuje aj streľbu Harmana v Devínskej Novej Vsi spred niekoľkých rokov, obeťou ktorej boli Rómovia.

Strih: dosluhujúca prezidentka Zuzana Čaputová a novozvolený prezident republiky Peter Pellegrini vyzývajú lídrov politických strán na stretnutie v Prezidentskom paláci a na symbolické podanie rúk. V duchu zmierenia reagujú aj médiá, šéfredaktori a šéfredaktorky printových a elektronických médií svorne odsúdia atentát na premiéra.

Opozícia vystupuje zmierlivo, predseda PS Michal Šimečka vyzýva na 100 dní pokoja, jeho strana a niektoré ďalšie, ako aj kultúrne inštitúcie rušia protestné akcie, politici avizujú utlmenie predvolebnej kampane pred eurovoľbami.

RTVS a Markíza si do pravidelných nedeľných diskusných relácií pozvú vedkyne, kňazov, psychológov… Satirická stránka Zomri sa už pár dní zdržiava akýchkoľvek politických vtipov. Skrátka, všetci sa v rámci svojich možností usilujú u upokojenie spoločnosti, na ktoré vyzval a ku ktorému sa zaviazal aj minister obrany Robert Kaliňák, dlhoročný spolupútnik Roberta Fica.

No napriek tomu sa ukáže, že zmierenie nie je možné. Peter Pellegrini vystúpi s vyhlásením, že stretnutie lídrov politických strán naprieč politickým spektrom, ako si ho so Zuzanou Čaputovou vysnívali, nateraz neprichádza do úvahy. Čas ešte nedozrel. Prezident argumentuje tlačovými konferenciami niektorých politických strán.

Šéf hnutia Slovensko (OĽaNO) Matovič žiada odstúpenie ministra vnútra Šutaja Eštoka za to, že podľa neho nezaistil bezpečnosť premiéra. Eštok Matovičovi odkazuje, že s OľaNO skončil akúkoľvek diskusiu. Taraba, Danko a Huliak z SNS pokusy o zmierenie odmietajú, zdajú sa im neúprimné, pritom sami nešetria silnými slovami. Výzvy kňazov a psychológov na sebareflexiu zostávajú nevypočuté. Skrátka, nič nové pod slnkom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ