Kto chytá v žite

A tak tu máme leto. Čas festivalov, kúpalísk, blíži sa olympiáda, aj žatva sa nám rozbieha, zem horí pod nohami, politici brázdia Slovensko, letia kroje a žito. Novinárske fotoaparáty cvakajú, čas však zostal len na fotky, ten na otázky a odpovede zatiaľ nenastal, a pritom by sa bolo na čo pýtať. Gestá, fotky, frázy, úsmevy.

10.07.2024 14:00
debata (27)

Trebárs, že ako to pán premiér myslel s tou ľútosťou, že nemohol ísť s maďarským premiérom Orbánom do Ruska. Alebo, že ktovie, čo si myslí dnes, keď Rusi zbombardovali detskú nemocnicu v Kyjeve… Alebo ako to myslel so stavaním tej hrádze…

A vo Francúzsku a vo Veľkej Británii boli zase voľby. Sledovala som ich s napätím a v podstate si vydýchla. Obe krajiny patria k veľkým „hráčom“ sveta, preto som bola zvedavá, ako sa ich politickí lídri privrávajú voličom. Ani jeden nevravel o hrádzach, naopak, reč bola o spájaní, ani jeden nesníval o výlete s Orbánom do Moskvy!

Mimochodom, ešte šťastie, že si človek môže vyberať a šťukať televíznym ovládačom, koľko sa mu žiada. Len toť v susedných Čechách venovali napríklad voľbám vo Francúzsku aj vo Veľkej Británii takmer rovnaký priestor, ako by šlo o domáce voľby. A český prezident Petr Pavel povedal, že zásah detskej nemocnice a ďalších miest ukazuje, že Rusko sa nezastaví pred ničím. „Útok na tých najzraniteľnejších je neospravedlniteľný. Dnes, keď je vojna, treba zahraničnú politiku vnímať rovnako citlivo ako domácu.“

Nakukla som, či predsa len, no zazrela som len franforce devínskych osláv, ministerku kultúry vo Východnej prezlečenú za Bičianku z doliny v kroji, čo pripomínal dirndl, a prepla som to. Skončila som na internete a preštudovala si mapu výskytu nebezpečných tigrovaných komárov. Hneď sa menej bojím, keď viem, kde sú.

A blíži sa nám festival Pohoda. Bola som tam len raz ako spisovateľka. Zaskočilo ma, koľko známych ľudí som stretla a aká vynikajúca atmosféra tam bola. Aj keď som trochu musela kričať. A raz som bola na inom hudobnom festivale, s nebohým spisovateľom Kornelom Földvárim a prekričali sme cez mikrofón dáku kapelu. Cestou nazad mi poradil, kam si sadnúť v bare, aby ma prichádzajúci nepriatelia nezastrelili. Pravdaže, hovorím len o hudobných festivaloch. Na tých literárnych by ste nejakého politika sotva stretli. Teraz letia kroje, sentimenty, folklór a frázy.

Ešte sedemkrát budú dávať Poirota a Belmonda, Žandárov v New Yorku, potom si kukneme oslavy SNP v priamom prenose a bude po prázdninách. Na tieto oslavy vláda vyčlenila 2,7 milióna eur. Mimochodom, prázdninový maratón sa dá prežiť len s vypnutým telkáčom. Zdvíha sa mi žalúdok, aj keď o slovenskej televízii čítam. Tá teraz sľubuje nové krásne objektívne programy s novým manšaftom, Adela už večerala aj raňajkovala, aj olovrantovala, a starí psi sľubujú nové kúsky. V piatok milujeme Slovensko, v sobotu sa bude blázniť, v nedeľu sa bude variť. Ten syr má viac dier ako syra, a tak je to všade, nielen v telke. Aj v žite!

© Autorské práva vyhradené

27 debata chyba
Viac na túto tému: #francúzske voľby #predčasné parlamentné voľby vo Veľkej Británii #STVR #prejav na Devíne