Vždy sa mi zlomí krídlo...

Keď som sa na rok presťahovala do Ameriky, zamrzli mi všetky úsmevy na perách, skrehli a znemotorneli prsty.

Myslela som si, že stačí zavrieť všetky dvere, prižmúriť oči, uši, ústa, nadýchnuť sa a chytiť si nos, ponoriť sa ako pod vodu a vynoriť sa až o rok doma v Modre.

Magické hlbiny ma však zlanárili do svojich útrob a ja som sa v nich utopila, nečítajúc, nevidiac, nepočujúc, pokazila som telefón, nečítala, bežala, stala sa členkou americkej organizácie na ochranu vtákov, len kvôli jednému červeno sfarbenému drozdovi, ktorý sa volá american robin, červienka, turdullus, blúdiac po možných a nemožných internetových stránkach, je to drozd, potvrdili mi to ochranári doma, aj tu som členka, aj tu, aj tu, tutu, zoznámila som sa s jedným zajačikom z golfového ihriska a ako Alica ho trochu začala prenasledovať, asi som ho skrotila svojím stíšeným hnedým modranským pohľadom, lebo sa ma nebál a chrumkal trávu, aj keď som šla okolo.

Zdravila som sa so sojkami a veveričkami, „shalomovala“ so židovskými susedmi, raz som našla prachy, desať doláčov, jeden šampón, fľašku na vodu pre športovcov, kúpila si vyzývavé červené šaty a nohavice z čistej vlny, videla dokument z „fejsbúku“ o Tiborovi Husárovi a v ňom kus Paríža a aj „kus" Tibora, svetáka z Réce, čo sa vo svete nestratil… Kúpila som si aj strieborný prstienok s opálom ako hrášok. Keď svieti slnko, pozerám sa naň. A aj tam sa mi snívalo o otcovi, sedel oproti mne a zhovárali sme sa. Jediné, čo viem o všetkých svojich snoch o otcovi a mame povedať, je niečo podobné, ako začínala Božena Němcová Babičku: „Dávno co jsem se naposled dívala do té milé tváře…“ Vždy mám pocit, že z nich sála akési teplo, čo zohrieva. Keď sa zobudím, mám chuť niekomu povedať o tom teple.

Mne je svet veľký aj tu doma v Modre ako košeľa. Každý sa niekam náhli, aj doma, do práce a z nej, na kávu, ožrať sa, sadnúť doma k žene, ja sa ním vlečiem ako bez kože, strašne ma všetko bolí, akoby mi chýbala nejaká ochranná vrstva. Možno preto tak rada plávam. Voda je fajn. Umyje, a zrazu máš pocit, že všetko nejako na čas odišlo. Tie „chrasty“ sa znovu objavia, zababreš sa od života, ale za ten chvíľkový pocit to vždy vo vode za to stojí. Tato sa mi smial, že on je Pustaj a ja som Piatko.

Robinson a Piatok.

A teraz čo? Na sirotu veľká, na odchody mladá.

Vždy mi bolo vo svete clivo. Najviac som sa tešila na cestu domov, na kukučky nad naším hamrštílom, na to, ako tam prespím a budem pozerať, trebárs ako padajú do záhrady hviezdy. Jedna za druhou. Minulý rok som už ani nevedela, čo si priať, tak som si priala ďalšiu. Vždy som chcela niekomu povedať, ako sa spieva v tej starodávnej pesničke – „zájdu ti pro hvězdu až do nebe“.

Keď čítam, ako niekto odíde do zahraničia a už sa nechce domov vrátiť, lebo sa to neoplatí, akoby som čítala o nejakom prírodnom úkaze. Keď som dlhší čas preč, začnem mať pocit, že mám dobrý motor, iba krídla zlomené. Mňa na cestovaní najviac bavia návraty. Tie sa mi vždy oplatia zo všetkého najviac.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Donald Trump

Trump hádže kosť

26.02.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Biely dom vyselektoval médiá, ktoré vpustili na brífing prezidentovho hovorcu Spicera. Do výberu sa nedostali New York Times, CNN, Guardian, BBC.

Oliver Bakoš

Základné potreby

26.02.2017 17:00

OLIVER BAKOŠ: Mnohých spoluobčanov zarazil fakt, že najväčším problémom ľudstva sú v súčasnosti takpovediac základné potreby.

prešov, cesta, d1, r4, obchvat

A bez Prešova

25.02.2017 07:00

MARTIN KOVÁČIK: Je vždy na zaplakanie, keď politika poráža rozum. A ešte horšie je, keď si politici prihrievajú svoj politický guláš na úkor ľudí.

Ľudová hudba Bystrianka

Ľudová hudba Bystrianka a folklórna skupina Bystrianka

27.02.2017 00:00

Naša ĽH, tanečná, spevácka a detská skupina Bystrianka uchováva a šíri nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe tradičnej slovenskej piesne, tanca a ľudovej hudby.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

26.02.2017 23:53

Už 24 rokov chránime prirodzené lesy a všetkých ich obyvateľov. Meníme pohľad na ochranu prírody, formujeme zákony, vzdelávame a robíme Všetko pre NIČ.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.