MARIÁN REPA: Tieto voľby priniesli viacero prekvapení. Jedným z nich je nepochybne aj neúspech hnutia Republika.
IGOR DANIŠ: Kľúče od novej budúcnosti Slovenska má v rukách Pellegrini a možno aj Majerský. Obaja by si mali nechať pootvorené dvierka na obe strany, predbežne rokovať aj so Smerom, aj s PS.
ĽUBOŠ KAMENISTÝ: Z výsledkov volieb vyplýva, že nová vláda nemôže vzniknúť bez podpory Pellegriniho Hlasu.
MICHAL HORSKÝ: Víťazstvo Ukrajiny by bolo nielen hodnotovým, ale aj ekonomickým triumfom. Jednoducho nečinnosť nás vyjde viac ako podpora napadnutého suseda. Prečo teda stále vajatáme?
MARIÁN REPA: Na Slovensku sme zvyknutí lamentovať, ako sa u nás nič nedá. Očakávame, že zmena, ak príde, tak len odkiaľsi zhora, pritom zabúdame, že my slobodní ľudia máme moc veci meniť.
IGOR DANIŠ: Ak otázkou dňa sa stáva konsolidácia verejných financií, musíme sa pýtať, či súčasné financovanie cirkví je to najefektívnejšie.
MICHAL HORSKÝ: Slovensko sa blíži k volebnému vyvrcholeniu. Bola však kampaň adekvátnou reflexiou našej verejnej diskusie? V čom je problém? A čo si z toho vziať?
IGOR DANIŠ: Politici sa správajú sa tak ako bezstarostní žiaci pred tabuľou. Tárajú piate cez deviate, len aby zastreli fakt, že na otázku učiteľa nevedia odpovedať, lebo sa doma neučili.
MARIÁN REPA: Už o niekoľko dní sa rozhodne, kto zostaví vládu. Azda ešte nikdy predtým nebol diapazón možností taký široký.
MARIÁN REPA: Matovič so Sulíkom sa v uplynulých troch rokoch tak odcudzili, že medzi ich tábormi vznikla priekopa hlbšia ako tá Mariánska.
IGOR DANIŠ: Ak sa podarí poskladať „mnohofarebnú“ koalíciu pod taktovkou PS, dokážu ju neskúsení progresívci v rozbúrených časoch ukočírovať? Lebo ak nie, ich pád nadol bude strmý.
MICHAL HORSKÝ: Demokracia na Slovensku čelí vážnej kríze. Ako sa k tomu stavajú strany vo svojich programoch?
IGOR DANIŠ: Pravicovo orientovaní voliči majú v rukách silné karty. Iba malé odklony v preferenciách môžu dramaticky zmeniť počty budúcich poslancov.
MICHAL HORSKÝ: Vzťahy Ukrajiny a Poľska ochladli. Poľsko v stredu večer oznámilo ukončenie vojenskej pomoci napadnutej Ukrajine. Čo je za tým? A kto je na vine?
MARIÁN REPA: Predvolebná kampaň vrcholí. Najväčší súboj prebieha medzi stranami, ktoré sú ideovo najbližšie. V snahe získať voliča Smer útočí na Hlas a Saska zasa na Progresívne Slovensko.
MICHAL HORSKÝ: Rinčanie zbraní na okraji Európy. Azerbajdžanský prezident Alijev „to dal" na Putina - proti slabšiemu spustil „protiteroristickú operáciu”. Nebyť ruskej agresie, k otvorenému konfliktu by tak skoro neprišlo.
IGOR DANIŠ: Strašenie gréckou cestou, ako sa rozšírilo, je totálna hlúposť. No strašenie je na Slovensku základná politická metóda. Straší jedna i druhá strana. Máme to v sebe.
JOZEF SEDLÁK: Vojna na Ukrajine ide na samu dreň poľnohospodárstva – nielen ukrajinského, ale aj slovenského a európskeho vôbec.
IGOR DANIŠ: Ak štátne orgány a vysokí štátni činitelia podvádzajú štát a okrádajú celú spoločnosť a ešte si pritom „pomáhajú“ zákonom, tak v našom štáte musí byť niečo zhnité.
JAROSLAV FABOK: Igor Matovič aby sa vyhol najhoršiemu, z posledných síl stavil na odpor Slovákov ku všetkému, čo len letmo zaváňa sexom či sexualitou.
IGOR DANIŠ: Nič nie je horšie, ako byť mimo kamier, médií a sociálnych sietí. Politici sa preto neštítia ničoho. To, že robia vo svete hanbu celému Slovensku, ich príliš netrápi.
MARIÁN REPA: EK síce oznámila, že od 15. septembra ruší embargo na dovoz ukrajinského obilia, slovenská vláda však zákaz dovozu pšenice, kukurice, repky a slnečnicového semena predĺžila až do konca roka.
IGOR DANIŠ: Je to paradox, ale tak trochu povýšenecký pravicový volič je ochotný vyšachovať z parlamentu SaS, KDH a Demokratov a stať sa tak Ficovým verným spojencom.
IGOR DANIŠ: O tri percentá menej PS a o tri viac hegerovcom môže byť jazýčkom na váhach pri ďalšom smerovaní Slovenska. Toto je dnes jediná politická trhová cena a nádej Demokratov.
MICHAL HORSKÝ: Šarvátka medzi Matovičom a Kaliňákom sa premenila na cunami. „Víťaza” nepoznáme, no porazení sme všetci.