BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Ficova vláda spúšťa projekty, ktorých dopady násobne prekračujú horizont jednej vlády. Sú to všetko megaprojekty, ku ktorým PS zaryto mlčí. Nechce vládnuť?
JAN-WERNER MUELLER: Už pred prevzatím moci Napoleon, podobne ako Trump, tušil, že pre modernú masovú politiku je kľúčová propaganda.
JAN ČULÍK: Po príchode k moci ľavicoví labouristi oznámili, že rušia zimnú dotáciu tri stovky libier pre dôchodcov na vykurovanie bytov.
MICHAL AČ: Dnes už málokto spochybňuje, že dinosaury vyhynuli po zrážke Zeme s asteroidom, aj keď sa to stalo pred 66 miliónmi rokov.
KAROL KRPALA: Rozdiel medzi mužom a ženou je v zásade nemenný, no nie je až taký veľký a nenachádza sa tam, kde ho vidí patriarchálna kultúra.
GABRIEL ZUCMAN: Najúčinnejšie protiopatrenie je jednoduché: uvaliť clá na oligarchov. Krajiny by mali zjednotiť prístup na trh pre zahraničné nadnárodné spoločnosti a miliardárov: spravodlivým zdaňovaním.
JOSEPH E. STIGLITZ a ANDREW KOSENKO: Teraz je jasné, že administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zradí Ukrajinu v jej boji proti ruskej agresii.
DANIE VESELÝ: Tí, ktorí volali po neustálom vyzbrojovaní Ukrajiny bez jasnej koncepcie na ukončenie vojny, teraz podliehajú panike a snažia sa pochopiť, čo sa vlastne deje.
PAVEL MATEJOVIČ: Konštatovanie, že zimy už nie sú tým, čím bývali, by nebolo veľmi originálne. Presvedčivým dôkazom je aj tohtoročná zima, ktorá sa zaradí k tým miernejším.
Agresívna predvolebná kampaň vyvrcholila 30. septembra prvým volebným víťazstvom pravicovopopulistickej strany v Rakúsku. Nasledoval päťmesačný spor medzi stranami. Nakoniec sa podarilo dosiahnuť kompromis typický pre rakúsku politickú kultúru.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Bude treba rozmýšľať, čo ešte urobiť, aby Muskovia, Zuckerbergovia a im podobní zvonka či zvnútra neuchvátili demokraciu, ktorú ešte doma a v EÚ, i keď nie dokonalú, predsa máme.
JURAJ MARUŠIAK: Doterajšia antiamerická rétorika nielen premiéra samotného bola vystriedaná priam oslavným tónom, zdôrazňovaním blízkosti a spoločných záujmov oboch štátov.
GENE FRIEDA: Na Parížskej mierovej konferencii Keynes videl to, čo jeho kolegovia nie: Versaillská zmluva pripraví pôdu pre nový konflikt.
MARIANA MAZZUCATO: Spoločnosti, ktoré profitovali z verejných investícií ( a často sa vyhýbali daniam), teraz využívajú renty na odčerpávanie talentov z tých verejných inštitúcií, ktoré umožnili ich úspech.
MICHAL AČ: Zaujali ma desiatky znudených ľudí, väčšinou v uniformách, ktorým sa nechcelo rečníkovi – Trumpovmu viceprezidentovi JD Vanceovi – ani zatlieskať.
CHRISTOPH THANEI: Ľavicový tábor nedokáže lepšie využiť stupňujúce sa ekonomické problémy čoraz väčšieho počtu ľudí na získavanie hlasov.
JOACHIM BECKER: Odmietnutím vstupu Ukrajiny do NATO vláda USA preberá ústrednú ruskú požiadavku posledných troch desaťročí.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: V Mníchove, Paríži aj v Rijáde sa prosto vyfarbilo, čo je dávno pravda: USA nikdy nezaujímala Európa - a Európu nikdy nezaujímal jej východný blok.
JOZEF LENČ: Séria naoko banálnych, ba až zbytočných rozhodnutí a tiež premiérovo predstieranie, že sa nič nedeje, vyústili do situácie, keď sa vláda ocitla v nevídanej pozícii.
KAROL MORVAY: V záchvate porovnávania bločkov z potravinových nákupov a hádok o tom, či ceny potravín naozaj klesajú, sa nespravodlivo menej pozornosti dostáva iným závažným signálom z ekonomiky.
SLAVOJ ŽIŽEK: Kým EK vyjadrila podporu gruzínskemu ľudu „bojujúcemu za demokraciu“, o povstaní v Srbsku je pozoruhodne ticho.
JOACHIM BECKER: Nielen na Slovensku, aj v Srbsku už mesiace trvá silná vlna protestov.
DAMAS GRUSKA: Aj za vzostupom extrémnej pravice cítim pandemickú stopu. Dokonca i v SNG sa v rámci nástupu dobre platených Šimkovičovej „odborníkov“ ocitol predajca antivaxerských tričiek
SVETOZÁR KRNO: Unavené európske elity spohodlneli. Zvykli si na individuálny pokoj a istoty.
JEAN-PIERRE LANDAU: Možno najzásadnejšie riziko pre budúcnosť Európy si môže spôsobiť sama.