BORIS ZALA: Hovorí sa, že sme „polarizovaná“ spoločnosť. Skôr by som povedal, že sme rozdrobení na mnoho skupín s názormi, ktoré sa vzájomne vylučujú. A strany to využívajú, ba rozdiely ešte vedome prehlbujú.
ANDREA ELSCHEKOVÁ MATISOVÁ: Slovensku „ušiel vlak“ pri kľúčových rozhodnutiach ohľadom prepájania so zvyškom Európy a využitia potenciálu transeurópskej železničnej siete TEN-T.
ANTON MARCINČIN: Žiadna z nových členských krajín EÚ, či už je to bohaté Slovinsko, alebo chudobné Bulharsko, nemala za minulých 20 rokov nižšie kapitálové výdavky ako Slovensko.
PETER PELLEGRINI: Ak budeme opäť voliť len PROTI niekomu alebo PROTI niečomu, znova podporíme strany, ktoré by sme inak nevolili.
ŠTEFAN KIŠŠ: Vlády Smeru nevytvorili vankúš na zlé časy. Tie prišli v roku 2020 a veľmi rýchlo sme sa priblížili ku gréckej ceste.
DANIEL BÚTORA a ROMAN BARANOVIČ: Škola naše detí nebaví, to, čo a ako sa tam učia, však nezodpovedá ich individuálnym potrebám a rozvoju ich potenciálu ani požiadavkám spoločnosti v 21. storočí.
PETER BOBULA: Som členom predsedníctva KDH pre regióny. Moja aktuálna skúsenosť z regiónov je, že slovenská spoločnosť je traumatizovaná extrémnou polarizáciou.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Allende chcel presadiť „čilskú cestu k socializmu“ založenú na demokratických princípoch a ústavnosti.
MARTIN HOJSÍK a IVAN ŠTEFUNKO: Je viac ako pravdepodobné, že ukončením kompenzácií energií sa vráti inflácia. Práve výroba elektriny zo slnka je obrovská ekonomická príležitosť pre farmárov.
PETER WEISS: Štátny sviatok, ak má byť hodný toho mena, má byť ľudový. Má byť spoločný, celého národa aj celej politickej reprezentácie.
BORIS DIVINSKÝ: Nárast počtu evidovaných nelegálnych migrantov na vyše 1 000 percent ku koncu augusta oproti porovnateľnému obdobiu minulého roka sa nedá prehliadnuť. Ako túto výzvu zvláda štát?
PETER PELLEGRINI: Prespávanie na uliciach, zúfalí starostovia, bezradná polícia a nerozhodní úradníci. Tieto výjavy sú jasné odkazy pre migrantov, ktorí sa na cestu do Európy len chystajú.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Volební analytici modelujú rôzne koalície. Zatiaľ však nenamodelovali takú, ktorá by bola dostatočne kompetentná riadiť tento štát.
RICHARD SULík: Vieme to z našich dlhoročných skúseností – keď sa darí zamestnávateľom, bude sa dariť aj zamestnancom.
LUKÁŠ JELÍNEK: Andrej Babiš si vybral. Viac ako biznis pre lídra českej opozície znamená politika, preto sa prispôsobil novej legislatíve: holding Agrofert predal mediálny dom Mafra aj spoločnosť Londa.
ERIK TOMÁŠ: Minister Krajniak pri každej príležitosti tvrdil, že sociálna ekonomika je jeho prioritou. Zbabraná novela zákona a nezvládnutá investičná pomoc však svedčia o opaku.
MONIKA UHLEROVÁ: Venujme ešte chvíľu pozornosť téme minimálnej mzdy. Bez ohľadu na to koľko je už „dosť“, je potrebné zasadiť túto problematiku do širšieho kontextu a začať hovoriť o tzv. dôstojnej minimálnej mzde.
JURAJ MARUŠIAK: Ústava SR, napriek početným nedostatkom, ktoré sa prejavili počas 31 rokov jej platnosti, a častým novelizáciám, je moderným dokumentom.
BORIS ZALA: Možno by oslavy výročia SNP ani nevyvolávali takú veľkú pozornosť, keby sme neboli v najhorúcejšom strede volebnej kampane; keby prudký nárast podpory neofašistickým stranám nekváril Európu aj Slovensko
JOZEF LENČ: Smer-SSD sa vrátil do minulosti: ideologicky k Marxovi a politikou k Mussolinimu. K tomu, aby bolo jasné, koho nenávidia, tvrdia, že „my nie sme bruselskí homosexuáli“.
PETR WEISS: Majme na pamäti, že pri zrode našej demokratickej štátnosti bolo SNP. Bez neho by sme ju sotva mali.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Ak Richard Sulík pokladá Progresívne Slovensko za svojho prirodzeného partnera, tak predseda PS Michal Šimečka bol ešte ústretovejší.
Boris Kollár: Slovenská banková asociácia na poslednú chvíľu zrušila stretnutie za okrúhlym stolom. Banky tým dali jasne najavo, že nemajú ochotu pomôcť ľuďom so zvýšenými hypotekárnymi splátkami.
JÁN KOŠTA: Medzi nedávno zverejnenými námetmi Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR sa nachádzal aj návrh na úplné zrušenie príspevku pri narodení dieťaťa.
LENKA BUCHLÁKOVÁ: Ak budú ľudia viac sporiť a menej míňať, spomalí sa produkcia tovarov a služieb v ekonomike, a to pomôže znížiť infláciu.