OLIVER BAKOŠ: Človek by sa nemal dať iba tak zaškatuľkovať, ale najčastejšie sa tomu neubráni. Prinúti ho k tomu príroda, politika a iné živly.
IVAN HOFFMAN: Svet je geopoliticky v pohybe. A bez porozumenia zmenám, ktoré sme si ešte včera nevedeli predstaviť, neodhadneme, čo zo starého sveta, ako ho poznáme, prežije a vydrží.
RADOVAN GEIST: Žijeme v dobe digitálnej nenávisti. Ani tie najlepšie zákony to nevyriešia, pokiaľ sú tu politici, ktorí v nenávisti nevidia problém, ale príležitosť.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Čím väčší pocit katastrofy sa podarí navodiť, tým víťazoslávnejší môže byť pocit úľavy. To, že je dočasný, je druhoradé.
ĽUBOŠ PAVELKA: Avizovať šetrenie pred voľbami je veľmi nebezpečné, lebo na voličov platia len medové motúzy v podobe prísľubu svetlých zajtrajškov cez farizejské slogany na reklamných pútačoch a predvolebných mítingoch.
OLIVER BAKOŠ: Matovič v roku 2023 rečnil k ľudu rovno z obrneného automobilu, podobne ako Lenin v roku 1917, keď „robil svetovú revolúciu“. Šéf OĽaNO mal ale za lubom niečo iné.
IVAN HOFFMAN: To, že sa demonštruje, je dôkazom, že tu ešte sú ľudia, ktorým nie je ľahostajné, čo sa deje. Dnes určite neprežívame dobu, keď moc leží na ulici a môže ju zdvihnúť náhodný okoloidúci.
RADOVAN GEIST: Členstvo v únii sa nemusí skončiť rachotom, vystúpením krajiny. Môže umierať v pomalej agónii nezáujmu, rastúceho antagonizmu a vládnej politiky.
ZUZANA KUSÁ: Naši politici považujú nehostinnosť Slovenska za komparatívnu výhodu, ktorá nás chráni pred náporom migrácie.
ĽUBOŠ PAVELKA: Vyspelé európske krajiny budú v nasledujúcich rokoch čeliť novým výzvam spojeným so starnutím obyvateľstva. Masívne nasávanie pracovnej sily zo zahraničia negatívny trend príliš nezmierni.
IVAN HOFFMAN: Mimoriadne zákerná je globalizácia myslenia, keď sa likviduje odstup, možnosť vidieť svet z viacerých uhlov pohľadu.
RADOVAN GEIST: Rozširovanie únie vyzeralo ešte pred dvoma rokmi ako politicky mŕtva téma. Ruská agresia voči Ukrajine to však zmenila.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Po maďarskom povstaní a vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do Československa sa po Allendeho zvolení 4. septembra 1970 novou nádejou na demokratickú spoločnosť stalo Čile.
ĽUBOŠ PAVELKA: Najvýhodnejšie by bolo, ak by každá obec, mesto, knižnica či škola mala vedený účet v Štátnej pokladnici, už len kvôli prehľadu.
OLIVER BAKOŠ: Mnoho spoluobčanov prekvapilo, že bývalý poslanec parlamentu za SaS zverejnil údajný ruský pas poslanca strany Smer Ľuboša Blahu.
IVAN HOFFMAN: Hovorí sa, že je tragická doba, ktorá potrebuje hrdinov. Ešte tragickejšia je doba, ktorá potrebuje ľudskú potravu pre delá.
RADOVAN GEIST: V minulom roku narástol počet žiadateľov o azyl v EÚ o viac ako 50 %. V tomto roku sa zvýšil o ďalších 28 %. Ak bude trend pokračovať, priblížime sa k číslam z vrcholu takzvanej migračnej krízy z r. 2015.
ZUZANA KUSÁ: Väčšina ľudí chce štát, ktorý zaisťuje predvídateľnosť životných podmienok. V chaose nie je možné mať osobné plány a slobodne utvárať svoj život.
ĽUBOŠ PAVELKA: Bezplatná zdravotná starostlivosť je ilúzia, keďže súčasný vývoj v zdravotníctve smeruje k pravému opaku.
IVAN HOFFMAN: S tým, ako degraduje politika a rastie nespokojnosť s politikmi, sa čoraz viac ukazuje potreba kritizované vyčíňanie politikov stručne pomenovať.
RADOVAN GEIST: Časti elít sa možno splní sen o bezpečnom azyle v blízkom vesmíre. Väčšina ľudstva však bude uväznená na chradnúcej planéte.
ĽUBOŠ PAVELKA: Bratislava je po Amsterdame a Prahe treťou najmenej dostupnou metropolou, pokiaľ ide o vlastné bývanie.
OLIVER BAKOŠ: Poslanci OĽaNO sa ani tesne pred voľbami nevzdali vlastných politických myšlienok. Naopak, formulujú ich stále smelo, akoby z pôvodného, takpovediac „boľševického“ stanoviska.
IVAN HOFFMAN: V ruku 1968 nemal na zlepšovaní a prípadnom úspechu socializmu záujem ani kapitalistický Západ.
RADOVAN GEIST: Podpora krajnej pravice v Európe rastie. Už to nie sú ojedinelé ostrovy: krajne pravicové strany silnejú v prieskumoch verejnej mienky v mnohých krajinách vrátane veľkých ako Nemecko a Francúzsko.