OLIVER BAKOŠ: Môže sa zdať, že svetová situácia sa po Veľkej noci nezmenila k lepšiemu. Slovenské mestá a dediny sa prehýbajú pod ťarchou načisto zmlátených a vodou zmáčaných dievčat a žien.
DAMAS GRUSKA: Na začiatku na mňa pôsobil názov výstavy Plody sváru záhadne. Neskôr trochu zavádzajúco, až som mu nakoniec, postupom času i po opakovanej návšteve Slovenskej národnej galérie, prišiel na chuť.
PETER MACSOVSZKY: Vatikán je na rázcestí. Ako zakaždým, keď zomrie pápež a blíži sa voľba ďalšieho.
TOMÁŠ IMRICH PROFANT: Svetová ekonomika funguje na jednoduchých princípoch. Svoje peniaze niekam investujete, chvíľu počkáte, a ak ste úspešní, onedlho začne vaša investícia prinášať zisky.
OLIVER BAKOŠ: Mnoho spoluobčanov vychádza teraz ráno z domu s neskrývanou obavou.
DAMAS GRUSKA: Predstavte si krajinu, ktorej vedenie zo všetkých problémov obviňuje predchodcov. Balamutí občanov nezmyslami, od antivaxerských po ekonomické, miluje papalášstvo a vulgárny jazyk.
PETER MACSOVSZKY: Podľa Napoleona, keď sa nepriateľ dopúšťa chýb, treba ho nechať, aby ich napáchal čo najviac. Čína možno urobila chybu, keď sa dala vtiahnuť do amerického cirkusu s tarifami.
RICHARD SŤAHEL: Európska únia, ktorá mala ambíciu byť lídrom v „zelenej transformácii“, za prioritu považuje opätovné vyzbrojenie Európy.
ĽUBOŠ PAVELKA: Vysoké clá na dovoz tovarov do USA na prvý pohľad nemajú nič spoločné s masívnou devalváciou československej koruny (Kčs) v roku 1990 pri transformácii ekonomiky z centrálne plánovanej na trhovú.
OLIVER BAKOŠ: Mnoho spoluobčanov vychádza teraz ráno z domu s neskrývanou obavou. Budú tam, hneď za vchodovými dverami alebo za záhradnou bránkou, americké clá alebo hravé medvede?
DAMAS GRUSKA: Pamätám si, ako som za hlbokého „socíku“ čítal drobnú správičku z USA: „Analýzou miestnej tlače sa zistilo, že Čínska ľudovodemokratická republika vykonala test jadrovej bomby.“
PETER MACSOVSZKY: Náhle „intelektuálne“ výrony, nedomyslené nápady či okamžité, „spásonosné“ riešenia charakterizujú, aspoň podľa mojej skúsenosti, generáciu mileniálov.
TOMÁŠ IMRICH PROFANT: Liberálny diskurz sa tak posúva k identitárnej krajnosti, čo je presne tá pozícia, ktorú dlhodobo vyčíta svojim konzervatívnym protivníkom. Len národ je nahrádzaný Európou.
ĽUBOŠ PAVELKA: Banky zo zavedenia digitálneho eura veľkú radosť mať nebudú, lebo im klesne objem hotovosti na bežných účtoch klientov a prídu aj o odmeny inkasované z platieb platobnými kartami.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Platí ešte len pár dní a už je s ňou problém. Proti transakčnej dani sa búria tisícky podnikateľov, ktorým pre daň z prevodov peňazí stúpajú výdavky.
OLIVER BAKOŠ: Mnohých spoluobčanov prekvapilo nadšené vyhlásenie poslanca hnutia Progresívne Slovensko Tomáša Valášeka, že Igor Matovič, predseda hnutia Slovensko „je výborný opozičný politik“.
DAMAS GRUSKA: Smer sa mohol zapísať zlatými písmenami do dejín našej kultúry. Napríklad presadil rekonštrukciu SNG, či vytvoril dôležité kultúrne fondy.
PETER MACSOVSZKY: Nože sú v Austrálii najčastejšie používanými vražednými zbraňami. Situácia v súčasnosti nie je taká dramatická ako pred rokom 2009.
PETER TAKÁČ: Zdá sa, že máme problém. Totiž niektorí ministri sa až po nástupe do funkcie zoznamujú s prostredím, ktoré majú riadiť. Platí to aj pre kultúru.
ĽUBOŠ PAVELKA: Peniaze uložené v bankách prinášajú sporiteľom čoraz nižšie úroky. Centrálne banky by mali chrániť menu, ale v praxi presadzujú predovšetkým záujmy politikov.
OLIVER BAKOŠ: Pri poslednej „eskalácii napätia“ som pokladníčke v reťazci vysvetľoval, že celý nákup si doma hneď uvaríme, posadíme sa k oknu a budeme sledovať, ako nás bombardujú.
DAMAS GRUSKA: Pred pár mesiacmi sme s kamarátom meditovali nad pivom o autorstve „hymnických“ piesní. Prišla reč i na nechválne známu pieseň Rež a rúbaj do krve. Nevedeli sme si spomenúť. Skúsil som ChatGPT.
PETER MACSOVSZKY: Kedysi existovali zamestnanci, ktorých platili za to, aby dvíhali telefóny, odpovedali na otázky, poskytovali praktické informácie. Vrátnici, sekretárky, recepčné.
TOMÁŠ IMRICH PROFANT: Bill Gates v roku 2022 vyprodukoval viac ako 3 000 ton oxidu uhličitého, čo zodpovedá 10-15 miliónom km jazdy autom.
ĽUBOŠ PAVELKA: Problémom 2. piliera je v prenesenom slova zmysle „svetlo na konci tunela“ v podobe povinnosti zakúpenia doživotnej renty z nasporených peňazí.