Keď je bulvár pod tlakom

V nedeľu zanikli v Londýne noviny News of the World. Aj keď titul "noviny" v tomto prípade znie príliš honosne. Tento nedeľník produkoval to najhoršie, čo sa v britskej žurnalistike vyskytovalo. Nekonečné škandály a pseudoškandály celebrít, hysterické kampane krútiace sa okolo umelo nafúknutých kriminálnych či sexuálnych tém a pikošky získané tajnými nahrávkami rozhovorov známych osôb. Práve nahrávky hrajú hlavnú úlohu v udalostiach, ktoré neprestávajú otriasať britskou politikou.

12.07.2011 22:00
Colin Myler Foto:
Šéfredaktor News of the World Colin Myler s posledným číslom nedeľníka. Britský bulvár skončil pre škandál s odpočúvaním.
debata

Nedeľník s tradíciou siahajúcou do roku 1843 bol základným kameňom britskej divízie mediálnej skupiny Ruperta Murdocha. Magnát austrálskeho pôvodu ho kúpil v roku 1969 a postupne z tejto akvizície vystaval britskú časť svojho impéria. Tam neskôr zahrnul bulvárny denník The Sun, serióznejšie noviny The Times a čiastočne televíznu stanicu Sky News.

Rastúci apetít ohľadom televíznych práv sa nakoniec Murdochovi vypomstil. Jeho boj za kompletné prevzatie BSkyB, materskej firmy Sky News, rozhneval časť establišmentu. Problematické získavanie správ novinami Murdochovho impéria bolo známe už dávno. Stanica už pred rokmi netajila pred políciou, že sa dostáva k informáciám nabúraním do odkazových schránok obetí trestných činov. Akurát, že predtým po Murdochovi nik systematicky nešiel.

Dnes naňho spustil zvyšok tlače poľovačku, niektorí spolupracovníci redakcie sú už vo väzbe a aféra ťažko škodí premiérovi Davidovi Cameronovi. Ten donedávna zamestnával bývalého šéfredaktora News of the World Andyho Coulsona ako svojho hovorcu. Murdoch ihneď obetoval nedeľník. To sa mu však vypomstí. Jeho bývalí žurnalistickí psi sa teraz obrátia proti nemu.

Murdochovo celosvetové impérium zahŕňa americký kanál Fox News, mamutie vydavateľstvo Random House a množstvo drobnejších médií v USA, Ázii či vo východnej Európe. Má silnú podporu amerických konzervatívnych kruhov.

Tým sa odmieňa tvrdo propagandistickým zameraním svojej televízie či preferovaním konzervatívnych autorov. Napríklad „historika“ Paula Johnsona, ktorý je vo Veľkej Británii známy alkoholickými excesmi či príbehmi bývalej milenky o tom, ako sa rád nechával bíjavať po zadku. Vo zvyšku sveta ho však predstavujú ako váženého akademického autora, aj keď v skutočnosti s akademickou históriou má pramálo spoločné.

Škandál hádam otupí vplyv jednej mediálnej skupiny na politiku Spojeného kráľovstva. Táto kríza dáva šancu zamyslieť sa nad neuveriteľnou bulvarizáciou tamojšej mediálnej scény. Bulváru sa v Británii prakticky nedá vyhnúť.
Sedíte v metre a okolo vás si ľudia čítajú malé noviny s obrovskými titulkami. Pri raňajkách v hoteli sú v miestnosti spustené televízory kričiace triviálne, ohlupujúce správy. Čoraz bulvárnejšia, infantilná je aj verejnoprávna BBC.

Elita sa vo svojich domoch môže venovať čítaniu vynikajúcich Financial Times či špecializovaných titulov ako New Scientist. Ale hádam aj ten najväčší cynik dnes zatlieska novej reality šou, kde hlavnú úlohu hrá pre zmenu kráľ bulváru Rupert Murdoch.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba