V zovretí

O tom, že by Vladimir Putin najradšej EÚ videl rozbitú na márne kúsky, už azda nikoho (s výnimkou Jána Čarnogurského a jemu podobných) netreba presviedčať.

Rusko na tomto pláne pracuje intenzívne prostredníctvom rôznych webov šíriacich dezinformácie.

Teraz sa však ukazuje, že nie je ani zďaleka jediné. V podstate to isté, čo robí Moskva, sa podľa bývalého belgického premiéra a súčasného europoslanca Guya Verhofstadta chystá urobiť aj Washington. Konkrétne šéf prezidentových poradcov Steve Bannon, ktorý sa v USA „preslávil“ šírením rôznych konšpiratívnych, extrémistických a antisemitských správ, plánuje rozšíriť svoj web Breitbart News aj o nemeckú a francúzsku verziu. Znamenalo by to, že by sa únia ocitla v dezinformačnom zovretí z oboch strán.

V zákulisí sa dokonca šepká, že Bannon bude v prezidentskej kampani pomáhať Marine Le Penovej a pri rozklade EÚ má úlohu „užitočného idiota“ zohrať aj Viktor Orbán, ktorý sa netají svojimi sympatiami k Putinovi i Trumpovi. Ak je to pravda, znamenalo by to, že doteraz existujúca transatlantická spolupráca, ktorá bola desaťročia garanciou bezpečnosti EÚ, by dostala zásadnú trhlinu.

O to dôležitejšie bude na druhej strane Atlantiku nájsť spojencov, ktorí chápu, že podnecovaním protieurópskych nálad Američania vlastne poškodzujú samých seba. Rozdrobená Európa, v ktorej by sa opäť rozhoreli národné vášne, je totiž aj proti ich vlastným záujmom.

Rovnako dôležité však bude presviedčať i vlastných občanov, že vždy je pre nás výhodnejšie, keď sedíme za jedným stolom spolu s ďalšími 27 krajinami a môžeme tak ovplyvňovať dianie, ako keby o nás mali rozhodovať iní.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.