Červený Bellevue?

Už niekoľko týždňov bolo jasné, že ak sa neudeje nič neočakávané, tak novým prezidentom Nemecka sa stane Frank-Walter Steinmeier.

Na rozdiel od voľby prezidenta v roku 2012, ktorej predchádzala búrlivá diskusia, teraz bolo v koalícii všetko vopred dohodnuté, a tak by sa včerajší akt dal označiť skôr výrazom „inštalácia“ než voľba.

Steinmeier je síce ostrieľaný politický harcovník, no tak ako hocikto iný, kto do prezidentského kresla zasadne po Joachimovi Gauckovi, to nebude mať ľahké. Tomuto bývalému evanjelickému farárovi a východonemeckému disidentovi sa nielenže podarilo v očiach verejnosti rehabilitovať svoj úrad (ktorý jeho predchodcovia Köhler i Wulff predčasne opustili a tým mu ubrali renomé), ale svojou neúnavnou obhajobou slobody a demokracie pomyselnú latku nastavil veľmi vysoko.

Čítajte viac

Navyše Gauck sa nebál veci pomenovať pravým menom, čím sa dostával do konfliktu s politikmi. Určitým plusom je to, že na rozdiel od Gaucka, ktorý bol stelesnením antiestablišmentu, ale aj spomínaného Köhlera, ktorý bol v Berlíne v podstate neznámou persónou, Steinmeiera, ako dvojnásobného ministra zahraničných vecí, nikomu predstavovať netreba.

Ako bývalému šéfovi diplomacie by mu nemalo robiť problém reprezentovať krajinu smerom navonok. Otázne je, do akej miery dokáže byť nadstranícky smerom dovnútra krajiny. Sociálni demokrati nijako netajili svoju radosť, že v Bellevue – kde sídli prezident, budú mať „svojho“ človeka. Napokon je to len tretí prezident z radov SPD.

Tento rok sa však konajú parlamentné voľby a sociálni demokrati, ktorí dlho hrali len druhé husle, vycítili, že majú príležitosť to zmeniť. Dokáže byť v takejto situácii Steinmeier skutočne nadstranícky?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.