Rádio Kotleba

Je pravda, že Ivan Ivanovič Ivanov vyhral v Moskve automobil Volga? Odpoveď Rádia Jerevan: „V zásade je to pravda. Nebol to však Ivan Ivanovič Ivanov, ale Piotr Piotrovič Petrušenko. Nestalo sa to v Moskve, ale v Tbilisi. A nebolo to auto, ale bicykel. A dotyčný ho nevyhral, ale niekto mu ho ukradol."

Kým na tomto starom vtipe sa človek dobre zasmeje, lebo ukazuje, ako sa za totality manipulovalo s faktami, smiech nás prechádza, keď „alternatívne fakty“ začne vydávať za pravdu vodca slovenských extrémistov.

Ten na tlačovej besede s vážnou tvárou oznámil, že skupina asociálov v medzinárodnom rýchliku okradla cudzincov a na ďalší deň sa pokúsila znásilniť dievča. „K dokonaniu tohoto zverstva nedošlo len vďaka rýchlemu zásahu členov vlakovej čaty.“ Táto správa si následne začala žiť svojím životom a na internete sa začali šíriť zvesti, že údajnému znásilneniu zabránili práve Kotlebove hliadky.

V skutočnosti bolo všetko inak. Turisti si vo vlaku zabudli batožinu a sprievodca ju našiel a vrátil im ju. V druhom prípade maďarská cestujúca zaspala vo vlaku, niekto ju zobudil, ona sa zľakla a polícii následne potvrdila, že išlo o nedorozumenie. Toľko fakty.

Negatívne správy, v ktorých sú obeťou nevinní ľudia, si nachádzajú ľahko svojich čitateľov a vedia to aj kotlebovci, a preto neváhajú vypustiť zjavnú dezinformáciu. Rátajú s tým, že negatívna emócia zapôsobí v ich prospech a len malá časť ľudí si overí, či bola naozaj pravdivá.

Tentokrát bolo ich cieľom poukázať na údajné zlyhanie štátnych orgánov, čím chceli legitimizovať prítomnosť svojich hliadok vo vlakoch. Treba však počítať s tým, že Rádio Kotleba vytiahne neskôr aj väčšie kalibre.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Marián Repa

Autobusom do školy

23.02.2017 08:00

MARIÁN REPA: Klesajúci počet detí a vyľudňovanie menších obcí vytvárajú tlak na rušenie málotriednych škôl.

matica

Matica alternatívna

20.02.2017 22:00

MARIÁN REPA: Alternatívna história je obľúbený žáner sci-fi. Problém nastáva, keď seriózne sa tváriaca inštitúcia začne podsúvať svoje úvahy „čo by bolo keby“.

chudobny, bankrot

Druhá šanca

20.02.2017 09:00

MARIÁN REPA: Tých príbehov bolo neúrekom – človek si požičal peniaze, no potom prišiel o prácu. Keďže pôžičku nemal z čoho splácať, dlhy sa mu začali kopiť.

Ľudová hudba Bystrianka

Ľudová hudba Bystrianka a folklórna skupina Bystrianka

27.02.2017 00:00

Naša ĽH, tanečná, spevácka a detská skupina Bystrianka uchováva a šíri nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe tradičnej slovenskej piesne, tanca a ľudovej hudby.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

26.02.2017 23:53

Už 24 rokov chránime prirodzené lesy a všetkých ich obyvateľov. Meníme pohľad na ochranu prírody, formujeme zákony, vzdelávame a robíme Všetko pre NIČ.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.