Rádio Kotleba

Je pravda, že Ivan Ivanovič Ivanov vyhral v Moskve automobil Volga? Odpoveď Rádia Jerevan: „V zásade je to pravda. Nebol to však Ivan Ivanovič Ivanov, ale Piotr Piotrovič Petrušenko. Nestalo sa to v Moskve, ale v Tbilisi. A nebolo to auto, ale bicykel. A dotyčný ho nevyhral, ale niekto mu ho ukradol."

Kým na tomto starom vtipe sa človek dobre zasmeje, lebo ukazuje, ako sa za totality manipulovalo s faktami, smiech nás prechádza, keď „alternatívne fakty“ začne vydávať za pravdu vodca slovenských extrémistov.

Ten na tlačovej besede s vážnou tvárou oznámil, že skupina asociálov v medzinárodnom rýchliku okradla cudzincov a na ďalší deň sa pokúsila znásilniť dievča. „K dokonaniu tohoto zverstva nedošlo len vďaka rýchlemu zásahu členov vlakovej čaty.“ Táto správa si následne začala žiť svojím životom a na internete sa začali šíriť zvesti, že údajnému znásilneniu zabránili práve Kotlebove hliadky.

V skutočnosti bolo všetko inak. Turisti si vo vlaku zabudli batožinu a sprievodca ju našiel a vrátil im ju. V druhom prípade maďarská cestujúca zaspala vo vlaku, niekto ju zobudil, ona sa zľakla a polícii následne potvrdila, že išlo o nedorozumenie. Toľko fakty.

Negatívne správy, v ktorých sú obeťou nevinní ľudia, si nachádzajú ľahko svojich čitateľov a vedia to aj kotlebovci, a preto neváhajú vypustiť zjavnú dezinformáciu. Rátajú s tým, že negatívna emócia zapôsobí v ich prospech a len malá časť ľudí si overí, či bola naozaj pravdivá.

Tentokrát bolo ich cieľom poukázať na údajné zlyhanie štátnych orgánov, čím chceli legitimizovať prítomnosť svojich hliadok vo vlakoch. Treba však počítať s tým, že Rádio Kotleba vytiahne neskôr aj väčšie kalibre.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

peniaze, platy, financie,

Porazení

22.03.2017 09:00

MARIÁN REPA: V súčasnosti do USA smeruje takmer desať percent nemeckého vývozu.

bielovodská dolina, vysoké tatry

Na riziko vzniku požiaru budú vo Vysokých Tatrách upozorňovať plagáty

25.03.2017 09:46

Tatranská samospráva a hasiči chcú návštevníkov Tatranského národného parku upozorňovať na nebezpečenstvo vzniku požiaru prostredníctvom plagátov.

londýn, útok, terorista

Londýnsky terorista pred útokom žartoval

25.03.2017 09:00

Kto bol útočník z Londýna? To je otázka, ktorá tri dni po najkrvavejšom teroristickom čine v Británii za bezmála 12 rokov vyšetrovateľov najviac zaujíma.

summit, pápež, eu, rím

Summit EU27 má ukázať jednotu európskych krajín

25.03.2017 08:57

Odhodlanie pokračovať ďalej spoločne aj potom, čo Veľká Británia odíde, chcú dnes dať jednoznačne najavo vrcholní predstavitelia zvyšných 27 štátov Európskej únie.

Benjamín Netanjahu

Izrael ignoruje zákaz BR OSN k výstavbe osád

25.03.2017 08:19

Izrael ignoruje decembrovú požiadavku rady, aby prestal s výstavbou osád na okupovaných palestínskych územiach.