Hazard

O negatívnych účinkoch fajčenia dnes nikto nepochybuje. No boli časy, keď cigareta patrila k bontónu. To sa však zmenilo. O tom, ako sa na vec pozeráme, rozhoduje spôsob a najmä jazyk, akým o nej hovoríme.

Keď napríklad hazard niekto eufemisticky označuje za „zábavný priemysel“ a zdôrazňuje jeho finančný prínos, je zrejmé, že ľudia ho vnímajú pozitívnejšie, ako keby hovoril aj o jeho negatívnych sociálnych dosahoch.

Keď prevádzkovatelia herní tvrdia, že nie sú si „vedomí, žiadnych škôd, ktoré hazard na území hlavného mesta spôsobuje“, tak buď nevidia alebo vidieť nechcú, že výherné hracie prístroje a videohry majú na ľudí vážne sociálne dosahy, lebo keď hráčska vášeň prerastie do závislosti, tak ohrozuje samotných hráčov a následne aj ich rodiny.

Keď si na pomyselnú misku váh dáme tri milióny eur, ktoré z hazardu putujú každoročne do mestskej pokladnice Bratislavy, a na druhú stranu dáme gamblerstvo a všetky negatíva z neho plynúce, tak každému súdne uvažujúcemu človeku musí byť jasné, že pozerať sa na tento problém len cez peniaze je veľmi krátkozraké.

Ako však vieme z čias prohibície, úplný zákaz vedie k vytvoreniu nelegálneho trhu, čo môže mať ešte negatívnejšie dosahy. Tak ako nikto úplne nezakáže cigarety, ale snaží sa fajčenie všemožne obmedzovať, tak by sa aj hlavné mesto malo snažiť v maximálnej možnej miere obmedziť počet herní a sťažiť prístup k hazardu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Marián Repa

Autobusom do školy

23.02.2017 08:00

MARIÁN REPA: Klesajúci počet detí a vyľudňovanie menších obcí vytvárajú tlak na rušenie málotriednych škôl.

matica

Matica alternatívna

20.02.2017 22:00

MARIÁN REPA: Alternatívna história je obľúbený žáner sci-fi. Problém nastáva, keď seriózne sa tváriaca inštitúcia začne podsúvať svoje úvahy „čo by bolo keby“.

chudobny, bankrot

Druhá šanca

20.02.2017 09:00

MARIÁN REPA: Tých príbehov bolo neúrekom – človek si požičal peniaze, no potom prišiel o prácu. Keďže pôžičku nemal z čoho splácať, dlhy sa mu začali kopiť.

Ľudová hudba Bystrianka

Ľudová hudba Bystrianka a folklórna skupina Bystrianka

27.02.2017 00:00

Naša ĽH, tanečná, spevácka a detská skupina Bystrianka uchováva a šíri nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe tradičnej slovenskej piesne, tanca a ľudovej hudby.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

26.02.2017 23:53

Už 24 rokov chránime prirodzené lesy a všetkých ich obyvateľov. Meníme pohľad na ochranu prírody, formujeme zákony, vzdelávame a robíme Všetko pre NIČ.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.