Hazard

O negatívnych účinkoch fajčenia dnes nikto nepochybuje. No boli časy, keď cigareta patrila k bontónu. To sa však zmenilo. O tom, ako sa na vec pozeráme, rozhoduje spôsob a najmä jazyk, akým o nej hovoríme.

Keď napríklad hazard niekto eufemisticky označuje za „zábavný priemysel“ a zdôrazňuje jeho finančný prínos, je zrejmé, že ľudia ho vnímajú pozitívnejšie, ako keby hovoril aj o jeho negatívnych sociálnych dosahoch.

Keď prevádzkovatelia herní tvrdia, že nie sú si „vedomí, žiadnych škôd, ktoré hazard na území hlavného mesta spôsobuje“, tak buď nevidia alebo vidieť nechcú, že výherné hracie prístroje a videohry majú na ľudí vážne sociálne dosahy, lebo keď hráčska vášeň prerastie do závislosti, tak ohrozuje samotných hráčov a následne aj ich rodiny.

Keď si na pomyselnú misku váh dáme tri milióny eur, ktoré z hazardu putujú každoročne do mestskej pokladnice Bratislavy, a na druhú stranu dáme gamblerstvo a všetky negatíva z neho plynúce, tak každému súdne uvažujúcemu človeku musí byť jasné, že pozerať sa na tento problém len cez peniaze je veľmi krátkozraké.

Ako však vieme z čias prohibície, úplný zákaz vedie k vytvoreniu nelegálneho trhu, čo môže mať ešte negatívnejšie dosahy. Tak ako nikto úplne nezakáže cigarety, ale snaží sa fajčenie všemožne obmedzovať, tak by sa aj hlavné mesto malo snažiť v maximálnej možnej miere obmedziť počet herní a sťažiť prístup k hazardu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARiÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

peniaze, platy, financie,

Porazení

22.03.2017 09:00

MARIÁN REPA: V súčasnosti do USA smeruje takmer desať percent nemeckého vývozu.

Záchranári pri pátraní po utopenom chlapcovi.

Pri Hlohovci pátrajú po dieťati, ktoré údajne hodil do Hronu muž

24.03.2017 12:56

V Hlohovci prebieha mimoriadna pátracia akcia, záchranári hľadajú dieťa, ktoré mal do rieky hodiť neznámy muž.

Čečensko

Pri útoku na čečenské kasárne zomrelo 12 ľudí

24.03.2017 12:55

Šesť príslušníkov ruskej Národnej gardy zahynulo pri piatkovom útoku neidentifikovaných ozbrojencov na kasárne ruskej Národnej gardy v autonómnej Čečenskej republike.

Veľká noc

Obchody by mali byť zavreté aj celý Veľkonočný pondelok

24.03.2017 12:39

Zákaz maloobchodného predaja by mal platiť na Veľkonočný pondelok počas celého dňa. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu.

Antverpy

Incident v Antverpách zrejme nebol terorizmus, píše belgická tlač

24.03.2017 12:25

Belgická polícia stále vypočúva muža, ktorý vo štvrtok dopoludnia v Antverpách vošiel vysokou rýchlosťou autom do nákupnej zóny.