A bez Prešova

Je vždy na zaplakanie, keď politika poráža rozum. A ešte horšie je, keď si politici prihrievajú svoj politický guláš na úkor ľudí.

Situácia okolo obchvatu Prešova je v tomto smere bizarná. Politici narábajú s číslami o intenzite premávky a nákladoch na výstavbu obchvatu, ako keby boli expertmi na všetko. Prešovčania sami vedia, ako to v meste vyzerá.

Krajské mesto je bez obchvatu a doprava tam kolabuje. Intenzita premávky bola spočítaná pred dvoma rokmi a teraz sa ukazuje, že súčasné čísla sú už o 50 percent vyššie, ako boli v roku 2015. Napriek tomu sa nájde niekto v zákulisí, kto múti vodu a povie, že obchvat mestu nepomôže, je predražený a po dokončení bude poloprázdny. Preto vraj nemusí byť diaľnica 4-prúdová, ale stačia dva pruhy. A ušetriť sa vraj má aj tým, že sa celá trasa prekreslí. Spolu vraj úspora môže prieniesť až 450 miliónov eur. Po medializovaní týchto údajov sa vo veci dokonca začal angažovať prezident Andrej Kiska, ktorý si vyžiadal vysvetlenie od ministra financií a stretol sa aj s ministrom dopravy. Ten dokonca začal uvažovať, že diaľnicu zúži, aby sa ušetrilo.

Skutočnosť je však taká, že prezident aj ministri politizujú. Mali by však prestať. Údaje od nezávislých dopravných expertov totiž ukazujú, že Prešov potrebuje 4-prúdový obchvat. A údajná úspora je virtuálna, nepodložená a podľa dopravných expertov poriadne skreslená. Ministri aj prezident by sa mali spamätať, ak im ide o ľudí a nie o politiku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Martin Kováčik

Skrytí populisti

20.03.2017 12:00

MARTIN KOVÁČIK: Najhorší z populistov sú tí, ktorí na prvý pohľad presvedčivo navodzujú dojem, že sú rozumní.

peniaze, eurá

Drahé politické omyly

20.03.2017 07:00

MARTIN KOVÁČIK: Politikárčenie a trucovanie politikov z opačných strán politického spektra je niekedy naozaj na zaplakanie.

diaľnica, obchvat, obchvat Bratislava, bratislavský obcvhat, D4,

Ďalšie diaľničné omyly?

02.03.2017 13:00

MARTIN KOVÁČIK: Je nerozumné znižovať dlh a nestavať diaľnice. Opozícia, aj niektorí analytici sa mýlia v tom, že je lepšie udržiavať nízky dlh.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.