Späť do budúcnosti

Za tie dlhé roky, keď nezamestnanosť dosahovala dvojciferné číslo a niektoré oblasti sa zmenili na hladové doliny, sme si zvykli, že na Slovensku jednoducho práce niet. A teraz sme zaskočení, že roboty je zrazu dosť, no chýbajú kvalifikovaní pracovníci.

Porevolučné prísľuby, že každému sa otvárajú neobmedzené možnosti, len musí svoju šancu pevne chytiť do vlastných rúk, sa mnohým časom rozplynuli v stánkoch s rýchlym občerstvením kdesi v Británii… a zostal iba trpký pocit, že na „obyčajných ľudí z regiónov“ nikto nemyslí, a preto musia šťastie hľadať vo svete.

Dnes už vieme, že nie každý má to na to, aby podnikal (aj keď je dobré, ak sa o to pokúšajú), no každý má svoje miesto v spoločnosti. Ide len o to, zosúladiť potreby pracovného trhu s ponukou škôl.

A zrazu zisťujeme, že neviditeľná ruka trhu, síce dokáže cez agentúry doviesť zahraničných robotníkov, no ak chcú mať firmy zabezpečený stabilný chod, musia preto urobiť aj čosi viac. Niekedy človek musí prejsť dlhú cestu, aby pochopil, že to, čo hľadal vo svete, má doma. A tak je to aj s tzv. duálnym vzdelávaním.

Pritom je to také jednoduché: Firmy potrebujú kvalifikovaných zamestnancov, ľudia potrebujú prácu. Ak ich chce firma prilákať, musí si ich od mala vychovať. Poskytne im preto benefity napr. vo forme štipendií, za čo sa jej oni na niekoľko rokov „upíšu“.

Niečo za niečo. A v neposlednom rade, vlastné školy sú pre podniky určite výhodnejšou investíciou, ako ustavičné hľadanie ľudí v zahraničí. Minimálne u tých, u ktorých sa vyžaduje kvalifikácia. A tak sa okľukou vraciame späť, aby sme v budúcnosti mohli opäť normálne fungovať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.