Ťažký rozhovor

V Európe azda niet presvedčenejšieho zástancu transatlantického spojenectva, ako je Angela Merkelová. Keď v minulosti prišla do Ameriky alebo, naopak, keď Bush či Obama navštívili Nemecko, stretli sa vždy ako dobrí priatelia.

Aj keď medzi nimi existovali určité nezhody, boli viac-menej na tej istej „vlnovej dĺžke“. To sa o Trumpovi nedá povedať ani náhodou.

Sú ako oheň a voda – azda nemôžu byť dvaja odlišnejší politici ako Donald Trump a Angela Merkelová. Kým on je výbušný a správa sa ako slon v porceláne, ona je uvážlivá, ba až „nudná“, no takmer vždy dosiahne svoj cieľ.

Merkelová tak pri svojej prvej návšteve Washingtonu stála pred otázkou, ako sa vyrovnať s tak nevyspytateľným prezidentom, ktorý ju navyše obvinil, že svojím prístupom k utečencom „zruinovala“ Nemecko, a ktorý je medzi jej krajanmi tak nepopulárny.

Všetky animozity však museli ísť bokom. Hoci na jednej strane sa od nej očakávala kritika za jeho prešľapy, bolo zrejmé, že bude musieť balansovať – Spojené štáty sú pre NSR príliš dôležitý obchodný partner, aby si ho mohla dovoliť pohnevať.

Trump má na Nemcov beztak ťažké srdce. Kvôli obchodnému deficitu pohrozil, že na dovoz nemeckých áut zavedie 20 % clo, prekáža mu aj slabé euro, ktoré je podľa neho jednou z príčin obrovského nemeckého obchodného prebytku, ktorý minulý rok dosiahol 65 mld. dolárov. Merkelová sa ho snažila presvedčiť, že slobodný obchod je pre obe strany výhodný, a preto mu netreba stavať bariéry, no je otázne, či uspela.

Hoci Merkelová na stretnutí oficiálne zastupovala Nemecko, je zároveň neformálnym lídrom únie. A preto bolo toto stretnutie také dôležité – od neho sa budú následne odvíjať aj americko-európske vzťahy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
kuracie mäso

Vypraté mäso

27.03.2017 22:00

MARIÁN REPA: Je to paradox: EÚ sa pýši prísnou potravinovou legislatívou. Zákony by teda mali garantovať, že spotrebiteľ môže bez obáv zjesť všetko, čo sa nachádza v obchode. Realita však býva často odlišná.

Nemecké diaľnice

Nemecké mýto

27.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Vo väčšine európskych krajín sa za jazdu po diaľnici platí – a to buď formou diaľničnej nálepky, alebo mýto sa vyberá priamo na diaľnici.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.