Diskriminácia?

Minulý týždeň sme si pripomenuli Medzinárodný deň žien. Azda žiadny iný sviatok v ponovembrovom období nevyvoláva toľko rôznych reakcií ako práve 8. marec.

Pri tejto príležitosti mi nedá nespomenúť, že v niektorých štátoch EÚ vrátane Slovenska, ženy na základe počtu detí získavali nárok na dôchodok skôr ako muži. Bolo to celkom oprávnené a spravodlivé! Väčšina pracujúcich žien po príchode z práce nastupuje do druhej zmeny. Starajú sa o domácnosť, o výchovu detí, o udržiavanie poriadku, opatrujú vnúčatá, ale aj o prestarnutých alebo chorých členov rodiny. Bez tejto ich nadpráce si len veľmi ťažko dokážeme predstaviť normálny chod rodiny a celej spoločnosti. Preto je prirodzené, že do dôchodku odchádzali skôr.

Táto výhoda oproti mužom bola zrušená penzijnou „reformou“ za exministra Ľudovíta Kaníka. Tá vytvorila podmienky, aby došlo k postupnému zjednoteniu veku odchodu do dôchodku u mužov a žien. Niektorí ekonómovia, a nielen oni, tak u nás, ako aj v celej EÚ to považujú za správne. Podľa nich neexistuje dôvod, pre ktorý by vek odchodu do dôchodku u žien mal byť diferencovaný podľa počtu detí. Mnohí to však považujú za nespravodlivé a ženy diskriminujúce, o. i. aj preto, že vo všeobecnosti ženy zarábajú menej, čo sa nepriaznivo odráža i na výške ich dôchodkov. Je paradoxom, že aj naše ministerstvo práce tvrdí, že ďalšie zvýhodňovanie žien by bolo v rozpore s ústavou a antidiskrimi­načným zákonom.

Nech je to posudzované podľa akýchkoľvek zákonov, nemôžem sa ubrániť dojmu, že voči ženám je to nespravodlivé, arogantné a odsúdeniahodné rozhodnutie, brzdiace tiež demografický vývoj spoločnosti. Všetci by sme si mali uvedomiť, že ženy mali a majú v každej spoločnosti zvláštne a nezastupiteľné miesto.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
summit, eu, rím, taliansko

Narodeniny v Ríme

26.03.2017 22:00

MIROSLAV ČAPLOVIČ: Stáročia známy výrok, že všetky cesty vedú do Ríma, dostal pred šesťdesiatimi rokmi takpovediac súrodenca s iným kompasom.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Oliver Bakoš

Nové starosti

26.03.2017 11:00

OLIVER BAKOŠ: Väčšinu mojich spoluobčanov dosť prudko prekvapilo, že nežijeme v demokracii.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.