Neďaleko frašky

Keby sa pred desiatimi rokmi urobila decentralizácia verejnej správy tak, že mestá a obce by dostali nulové kompetencie, nebola by to reforma, ale fraška.

17.05.2012 22:00
debata

Také niečo sa u nás našťastie nestalo. Stal sa takmer opak. Mestá a obce dostali na starosť toľko vecí, že im chýbajú peniaze buď na ne, alebo na základný chod samospráv. A tak musí štát zachraňovať situáciu dotáciami. Ani takéto nastavenie systému nemá od frašky ďaleko.

Sotva nazveme normálnym stavom, keď štát postupne prehodí na plecia obcí školské, sociálne zariadenia, služby a ešte všeličo iné, akurát, že im na to nedá peniaze. A keď ide do tuhého, pokojne plánuje ich podiely z daní z príjmu fyzických osôb. Pripomeňme, že ide o podiely, ktoré sú beztak nedostačujúce vzhľadom na to, koľko nových kompetencií mestá a obce počas tých desiatich rokov dostali.

Výsledok? Stačí aj malý výpadok a štát musí zachraňovať situáciu. Čo myslíte, z čoho? No predsa okrem iného z tých istých daní. To je potom ale vcelku zábavná decentralizácia, nemyslíte? Systém, v ktorom sa (trebárs kvôli kríze) z obecného vrecka uberie preto, aby sa pomohlo štátnemu – lenže vzápätí sa to aj tak musí doplniť zo štátneho vrecka, pôsobí skôr ako nejaká zábavka pre byrokraciu.

Nič proti dotáciám, ak je ich účelom udržať v chode všetky tie služby a zariadenia, ktoré majú obce na starosti. To je v havarijnej situácii samozrejmosť. Otázka len je, či by sa nedalo havarijným situáciám predísť tak, že mestá nedostanú žiadnu novú kompetenciu bez toho, aby sa povedalo, z čoho ju budú financovať.

Podľa výkonného podpredsedu ZMOS-u Jozefa Turčányho od roku 2002 pribudlo mestám o 40 percent viac kompetencií. Ak má pravdu, keď hovorí, že legislatívcov pritom až pričasto akosi nezaujímalo, kde na to mestá a obce vezmú a jediným odôvodením bolo to, že v danom období sa akurát zadaril o čosi vyšší výnos z podielovej dane – potom je obraz kompletný. Chráňte sa mať dobrý rok! Vedzte, že zaň budete podľa zásluhy potrestaní…

Určite nie všetky obce hospodária triezvo. Nezmyselne hyperzadlžené obce či mestá u nás poznáme z minulosti a sotva sa dá očakávať, že už nikdy nijaké neuvidíme v budúcnosti. Určite sa mnohé obecné projekty dajú riešiť pomocou peňazí z eurofondov – ako to obciam pripomínala bývalá vláda.

Lenže potrestanie excesov v prípade zlého hospodárenia nezmení systém. A systém nezmenia ani eurofondy, pretože nie sú a nebudú samozrejmosťou. Nehovoriac o tom, že aj na eurofondy treba peniaze, na spolufinancovanie projektov. Systém sa dá zmeniť iba prehodnotením jeho parametrov: nielen mestských a obecných kompetencií, ale aj príjmov. Inak sa havarijná situácia bude pravidelne opakovať. A ľuďom, ktorým sú u nás „ponúkané“ nefungujúce (pretože nedofinancované) služby, bude srdečne jedno, kto je vlastne na vine: či obce, alebo štát. Pre tých ľudí je totiž na vine systém.

debata chyba