Pre sviatky bez násilia

Feministické organizácie upozorňujú, že počet prípadov násilia páchaného na ženách počas sviatkov narastá.

Násilníci majú totiž viac času a príležitostí ubližovať. Ako však zdôrazňujú, tento problém je závažný aj inokedy. Lebo násilie na ženách je až príliš bežný jav. Do roka 2017 by som si preto želala, aby Slovensko získalo užitočný nástroj, pomocou ktorého môže násilie na ženách ukončiť. Je ním Istanbulský dohovor. Tento dokument, ktorý spoločne vypracovali štáty Rady Európy, významne zvyšuje ochranu žien v európskych krajinách, ktoré dohovor prijali. A čo je tiež dôležité – zvýrazňuje potrebu celistvého prístupu a zodpovednosť štátu. Slovensko bolo pred piatimi rokmi jednou z prvých krajín, ktoré Istanbulský dohovor podpísali. Teraz je už naozaj načase, aby ho ratifikovalo a uviedlo do praxe. Takto nejako by mohlo vyzerať aj novoročné predsavzatie našich politikov a političiek.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
gay, LGBTI

Teplí a klíma dole

10.02.2017 17:00

BARBORA FRÍDOVÁ: Stránka na tému ľudských práv LGBTI komunity a jednotlivcov zmizla z oficiálneho webu Bieleho domu už hodinu po inaugurácii nového prezidenta.

ľudia, mesto, chôdza, dav

Skutočne pomáhať

10.02.2017 07:00

RADO KOVÁCS: Dnes, oveľa viac ako inokedy, prestáva byť dôležité „iba“ symbolicky stáť „na tej správnej strane", kde nič nehrozí, maximálne mediálna pozornosť.

Gay, gej homosexuáli, LGBTI, dúhový pochod,

Na Slovensku je to inak

09.02.2017 06:00

JAROSLAV HOCHEL: V našich kinách práve slávi úspech najnovší film kanadského režiséra Xaviera Dolana Je to len koniec sveta či snímka Tri generácie.

smeti, smetiar, odpad

Potravinári: Smeti ovládol monopol

24.03.2017 13:00

Nový model zberu odpadu vytlačil ceny potravín. Zdvihli ich výrobcovia, ktorí znášajú náklady na odvoz a likvidáciu. Tým sa nepáči, že za smeti platia veľa.

Záchranári pri pátraní po utopenom chlapcovi.

Pri Hlohovci pátrajú po dieťati, ktoré údajne hodil do Hronu muž

24.03.2017 12:56

V Hlohovci prebieha mimoriadna pátracia akcia, záchranári hľadajú dieťa, ktoré mal do rieky hodiť neznámy muž.

Čečensko

Pri útoku na čečenské kasárne zomrelo 12 ruských vojakov

24.03.2017 12:55

Šesť príslušníkov ruskej Národnej gardy zahynulo pri piatkovom útoku neidentifikovaných ozbrojencov na kasárne ruskej Národnej gardy v autonómnej Čečenskej republike.

Veľká noc

Obchody by mali byť zavreté aj celý Veľkonočný pondelok

24.03.2017 12:39

Zákaz maloobchodného predaja by mal platiť na Veľkonočný pondelok počas celého dňa. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu.