Pre sviatky bez násilia

Feministické organizácie upozorňujú, že počet prípadov násilia páchaného na ženách počas sviatkov narastá.

Násilníci majú totiž viac času a príležitostí ubližovať. Ako však zdôrazňujú, tento problém je závažný aj inokedy. Lebo násilie na ženách je až príliš bežný jav. Do roka 2017 by som si preto želala, aby Slovensko získalo užitočný nástroj, pomocou ktorého môže násilie na ženách ukončiť. Je ním Istanbulský dohovor. Tento dokument, ktorý spoločne vypracovali štáty Rady Európy, významne zvyšuje ochranu žien v európskych krajinách, ktoré dohovor prijali. A čo je tiež dôležité – zvýrazňuje potrebu celistvého prístupu a zodpovednosť štátu. Slovensko bolo pred piatimi rokmi jednou z prvých krajín, ktoré Istanbulský dohovor podpísali. Teraz je už naozaj načase, aby ho ratifikovalo a uviedlo do praxe. Takto nejako by mohlo vyzerať aj novoročné predsavzatie našich politikov a političiek.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
gay, LGBTI

Teplí a klíma dole

10.02.2017 17:00

BARBORA FRÍDOVÁ: Stránka na tému ľudských práv LGBTI komunity a jednotlivcov zmizla z oficiálneho webu Bieleho domu už hodinu po inaugurácii nového prezidenta.

ľudia, mesto, chôdza, dav

Skutočne pomáhať

10.02.2017 07:00

RADO KOVÁCS: Dnes, oveľa viac ako inokedy, prestáva byť dôležité „iba“ symbolicky stáť „na tej správnej strane", kde nič nehrozí, maximálne mediálna pozornosť.

Gay, gej homosexuáli, LGBTI, dúhový pochod,

Na Slovensku je to inak

09.02.2017 06:00

JAROSLAV HOCHEL: V našich kinách práve slávi úspech najnovší film kanadského režiséra Xaviera Dolana Je to len koniec sveta či snímka Tri generácie.

Ľudová hudba Bystrianka

Ľudová hudba Bystrianka a folklórna skupina Bystrianka

27.02.2017 00:00

Naša ĽH, tanečná, spevácka a detská skupina Bystrianka uchováva a šíri nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe tradičnej slovenskej piesne, tanca a ľudovej hudby.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

26.02.2017 23:53

Už 24 rokov chránime prirodzené lesy a všetkých ich obyvateľov. Meníme pohľad na ochranu prírody, formujeme zákony, vzdelávame a robíme Všetko pre NIČ.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.