S Dzurindom na Brusel

Vedeli ste, že minulá vláda bola "lokajom Bruselu" a "poslušným pritakávačom veľmocí"? Nie, nie je rok 2002 či 2006, a tieto výroky nepúšťa Robert Fico vo volebnom ošiali na adresu vlády Mikuláša Dzurindu. Píše sa rok 2010 a tieto výroky obsahuje "Generálna línia" SDKÚ – strany, ktorá má pod palcom našu zahraničnú politiku.

09.11.2010 12:05
debata (57)

Aj keby nebolo nahrávky Mikuláša Dzurindu, bolo by o čom písať. Pretože jej predchádzal kongres SDKÚ. A na ňom sa, okrem voľby predsedu, ktorá sa opäť odohrala v atmosfére tvrdej súťaže – medzi predsedom a predsedom, prijímala práve „Generálna línia 2010 až 2014“. Dokument, ktorý nezacvendží len svojím názvom (pamätníci vedia, o čom je reč), ale aj obsahom.

Naozaj im v SDKÚ neprekáža, keď v Generálnej línii svojej vlastnej strany zhruba v každom treťom riadku narazia na Fica? Ak nie, nedá sa nič robiť: oni komunisti tiež museli, keď chceli riešiť napríklad nedostatok toaletného papiera, vždy najprv rituálne odsúdiť imperializmus a pásavku zemiakovú… V SDKÚ asi neuveria, ale existujú aj takí ľudia, čo nenechajú na Ficovi nitku suchú, no nemusia ho zato vyhlasovať za podkarpatského bin Ládina – len aby sa mohol vďaka tomu napríklad Dzurinda cítiť ako výkvet čistoty a demokracie.

Lenže takým ľuďom boli asi sotva určené tieto pasáže: „V európskej zahraničnej politike sa vláda Roberta Fica stala poslušným lokajom a vykonávateľom vôle bruselských orgánov.“ Alebo: „Len vďaka aktívnej činnosti SDKÚ-DS v opozícii a našim zahraničnopoli­tickým aktivitám sa podarilo zabrániť tomu, aby vláda Roberta Fica uznala nezávislosť Kosova“. Alebo odsek, v ktorom sa hovorí, že minulá vláda „oslabovala suverenitu Slovenskej republiky vo vzťahu k zahraničiu a Európskej únii“. A ešte: „Slovensko musí hrdo a suverénne chrániť svoje záujmy na zahraničnopoli­tickej scéne, nesmie byť poslušným pritakávačom veľmocí, ako to bolo počas vlády Roberta Fica, keď sme bezhlavo vo všetkom nasledovali Brusel alebo Moskvu.“

Čo si z toho vziať? Že v SDKÚ sa zbláznili, keď v snahe vymedziť sa voči Ficovi siahajú už i po starom slovníku Vladimíra Mečiara a jeho mediálnych propagandistov? Alebo, že ich odpor k Lisabonskej zmluve nebol vyvolaný ani tak tlačovým zákonom, ale že to bolo iba spojenie príjemného s užitočným? Či to, že odmietnutie gréckej pôžičky bolo oficiálnym otvorením éry, v ktorej bude Slovensko pre zmenu užitočným idiotom pre antiintegračné strany v Európe? Že étos nikdy sa nekončiacich reforiem dzurindovcom vyfúkli zrýchlení demokrati zo SaS, a tak sa SDKÚ profiluje ako „vlastenecká“ strana? Alebo, že ten istý biznis, ktorý v 90. rokoch potreboval otvoriť hranice, dnes skôr potrebuje, aby neboli otvorené zasa až tak príliš?

Môže to byť čokoľvek. Aj to, že máme pred sebou zrod novej zahraničnopoli­tickej doktríny Slovenska. Keby mala byť toto naozaj tá správna možnosť, tak sa ešte len máme na čo tešiť.

57 debata chyba