Sanitka

Od spustenia reformy v roku 2005 sú záchranky na Slovensku lukratívny biznis. Ich prevádzkovatelia totiž vedia, že ak získajú licenciu, majú štyri roky garantovaný príjem.

03.01.2012 22:00
debata (3)

Od poisťovne za sanitku s lekárom zinkasujú 28-tisíc eur mesačne plus 70 centov za každý prejazdený kilometer. Aj keby sa ich príjmy znížili o 12 percent, ako to teraz navrhuje minister zdravotníctva, stále ide o slušný zárobok.

Štátna Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava dokázala napriek tomu vyrobiť minulý rok polmiliónovú sekeru.

Na porovnanie: okrem spomínanej spoločnosti je na Slovensku už len jeden veľký hráč v oblasti poskytovania urgentnej medicíny – dánska spoločnosť Falck Záchranná a. s. Tá napríklad v roku 2007 vykázala zisk takmer dva milióny eur!

Bratislavská záchranka chce svoje problémy riešiť svojsky – navrhuje zrušiť dopravu pacientov bez lekára, takže obyvateľom Bratislavského kraja sa teoreticky môže stať, že budú márne čakať na prevoz sanitkou do nemocnice, aj keď na to majú zo zákona nárok.

Je otázkou, či v prípade zlých hospodárskych výsledkov bratislavskej záchranky ide len o neschopnosť manažérov štátnej firmy, alebo za ich konaním treba hľadať zámer.

V biznise, v ktorom sa točia ročne desiatky miliónov eur a predeľovanie licencií nie je práve najtransparen­tnejšie, môže mať takáto (ne)zištná pomoc doslova cenu zlata.

3 debata chyba