Zrno a plevy

Ak v čase revolúcie na Slovensku existovalo 13 vysokých škôl, ktoré navštevovalo 62-tisíc študentov, tak v roku 2011 sa počet škôl zvýšil na 37 a študoval na nich zhruba štvornásobok poslucháčov.

17.04.2012 22:00
debata

Inflácia vysokoškolských titulov išla ruka v ruke s rastúcim počtom alma mater, ktoré sa hrdia názvom univerzita. V súčasnosti ich máme rovné dve desiatky.

Namieste je preto otázka: Do akej miery súvisí kvalita s počtom vysokých škôl? Keď sa pozrieme na štatistiky, tak existuje veľa krajín, ktoré majú oveľa viac vysokých škôl na milión obyvateľov ako Slovensko. Zároveň je veľa krajín, kde ich majú menej ako u nás. Kvalita teda zjavne s počtom nesúvisí.

Problém teda nie je ani tak v počte študentov (napokon ak chceme držať krok so svetom, potrebujeme vzdelaných ľudí) ako v kvalite štúdia. K nej určite neprispieva, ak 40 % poslucháčov študuje externou formou, ktorá sa stala priam synonymom nekvalitného vzdelania.

Správu, že minister Čaplovič hodlá „oddeliť zrno od pliev“, radikálne zredukovať počet univerzít a začať ich konečne financovať podľa ich kvality a nie podľa počtu študentov, možno vnímať ako krok správnym smerom.

Myšlienka lepšie zaplatiť elitné školy, ktoré sa venujú aj výskumu a ich pedagógovia publikujú v renomovaných karentovaných časopisoch, sa tu už vyskytla, no doteraz ju nikto nedokázal realizovať.

Ak bude mať Slovensko po komplexnej akreditácii povedzme len tri univerzity, ktoré sa však môžu dostať medzi svetovú špičku, bude to mať pre vzdelanosť našej krajiny oveľa väčší prínos ako stovky detašovaných pracovísk.

debata chyba