BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Nevieme ešte finančne vyčísliť ani dôsledky vojny, protiruských sankcií a odvetných protiopatrení Ruska na nás a na EÚ.
OĽGA PIETRUCHOVÁ: V r. 1973 Najvyšší súd USA v prípade Roe vs. Wade rozhodol, že ústavné „právo na súkromie“ chráni aj právo tehotnej ženy zvoliť si, či chce tehotenstvo predčasne ukončiť. Po 50 rokoch sa všetko môže vrátiť späť.
TOMÁŠ PROFANT: Čína býva v médiách často vyobrazovaná ako hrozba. Narušuje vzdušný priestor svojich susedov, ekonomické investície premieňa na politický vplyv a svoju propagandu chrlí, kde len môže. Takýto pohľad dominuje vo verejnej diskusii. Môžeme však súhlasiť s perspektívou, podľa ktorej sme potenciálnou obeťou a mali by sme sa brániť? Alebo je to inak?
JÁN GÁBOR: Keď som sa nedeľným lietadlom vracal od vnúčat z rozpršaného a mrakmi zahaleného Dublinu na Slovensko, nevdojak sa mi premietol presne 18 rokov starý film.
JURAJ MARUŠIAK: Slovensko nie je jedinou krajinou, ktorej obyvatelia sú nespokojní s kapitalizmom, osobitne s jeho stredoeurópskou verziou.
IVAN KOTULIAK: Je zrejmé, že slovenské univerzity svoje ciele plnia, pretože napriek dlhodobo chýbajúcej podpore zo strany štátu poskytujú kvalitné vzdelanie, za ktoré sa naši absolventi nemusia hanbiť.
PHILIPPE DESCAMPS: Nepopierateľná, no relatívna politická väčšina, ktorá vzíde z volebných urien, nezodpovedá sociologickej väčšine, ktorej pohyb by umožnil Francúzsku čeliť výzvam, pred ktorými stojí.
Vláda minulý týždeň predstavila balík pomoci pre ľudí, ktorý má zmierniť dopady zdražovania. Odborníci ju však hodnotia ako neadresnú, relatívne malú a šitú politickou ihlou.
BORIS ZALA: Emanuel Macron voľby vyhral. Ale ani toto víťazstvo nemôže zakryť fakt, že ultrapravica pod vedením Marine Le Penovej získala viac ako 40 % voličov.
JOACHIM BECKER: V apríli sa konali voľby v dvoch krajinách strednej Európy vedených pravicovými nacionalistami: v Maďarsku a v Slovinsku. Výsledky sotva mohli byť rozdielnejšie.
ARNAUD SEGRETAIN: Prešlo päť rokov a Francúzi znovu volili v druhom kole tú istú dvojicu kandidátov. Čo sa stalo a prečo sa história opakuje?
PETER WEISS: Igor Matovič zrejme dúfa, že obvinenie opozičného lídra vyvolá v spoločnosti katarziu a vráti ho na politické výslnie.
MONIKA UHLEROVÁ: Koncom minulého týždňa vláda predstavila plán pomoci ľuďom čeliacim zdražovaniu a vysokej inflácii. Zdá sa, že konečne konala pod silnejúcim verejným tlakom.
STANISLAVA CHROBÁKOVÁ REPAR: Nechcem si predstavovať, čím všetkým ukrajinské ženy a ich deti bez domova dnes prechádzajú, myslím však na ne dennodenne.
JOSEPH GRIM FEINBERG: Nemôžeme vlastnú cnosť merať podľa hriechov našich nepriateľov.
Ján Mazák: Náprava historického omylu Eduard Burda: Reforma míňa cieľ
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Pandémia a vojna na Ukrajine sú dnes najčastejšie citované faktory rastu cien. Pandémia aj vojna sa raz skončia, no ich dôsledky tak skoro nepominú.
MARTIN HOJSÍK: Ak by naši starí rodičia videli, ako “hospodárime” s potravinami, zalial by ich studený pot.
ANETTA ČAPLÁNOVÁ: Jedným z kľúčových problémov slovenských verejných financií je ich dlhodobá udržateľnosť, ktorá dosiahla najhoršiu úroveň v rámci EÚ.
MICHAL KALIŇÁK: Slovenská republika voči mestám a obciam dlhodobo porušuje medzinárodné záväzky.
BORIS ZALA: Víťazstvo Le Penovej by otvorilo dvere nezadržateľnej vlne moderného fašizmu. Spory socialistov a liberálov sú tvárou v tvár tomuto nebezpečenstvu nevinnou polemikou.
ANTON MARCINČIN: Ak naša republika dáva na všetko málo peňazí, na čo dáva veľa? Dlhodobo míňame hlavne na to, čo sa dá šikovne ukradnúť – rôzne dotácie a obstarávania. A na štátnych úradníkov a políciu.
PETER WEISS: V zložitej medzinárodnopolitickej situácii by politické elity mali byť schopné zohľadňovať verejnú mienku a nerozdeľovať stále viac spoločnosť.
BRANISLAV ONDRUŠ: Určujúca opäť nie je reálna potreba ľudí, ale „možnosti štátneho rozpočtu“, ktoré však vláda vidí inak v sociálnych výdavkoch a vo výdavkoch na zbrojenie.
DAMAS GRUSKA: Ak by Bill Gates z nejakého bizarného miliardárskeho rozmaru chcel učiť na našej vysokej škole, nedostal by vôbec šancu, keďže nedokončil vysokoškolské štúdium.