redaktor ekonomického spravodajstva
Novinárska skratka: sd
Absolvent Fakulty žurnalistiky na Leningradskej štátnej univerzite (1977). Od začiatku novinárskej kariéry pracuje nepretržite v Pravde. Venuje sa pôdohospodárstvu (pôda od ochrany po predaj pozemkov, lesné hospodárstvo), obchod s potravinami, Záhrada - ako záľuba i poradenstvo, krásne záhrady úspešných ľudí, Víno ako staronový fenomén Slovenska, profily a rozhovory.
Kým v stredoveku víno nahrádzalo zamorenú vodu, v ére nepredstaviteľnej ponuky nápojov jeho spotreba klesla.
Zo sto najlepších vín 16. ročníka poznáme prvých 25, ide o vína bielych skorých odrôd, šumivé a perlivé všetkých farieb.
O meniacej sa úlohe obchodu s potravinami hovorí Pravda s Martinom Kurucom, generálnym riaditeľom spoločnosti Tesco Stores SR.
Konopa, kedysi obyčajná rastlina, bežne pestovaná v domácnostiach roľníkov, na dlhé desaťročia zmizla zo slovenských polí. Až teraz sa nesmelo vracia.
Ako zakoreniť mládež unikajúcu do miest na vidieku a vrátiť mu perspektívu? To je tvrdý oriešok aj pre Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre.
Stredná odborná škola Pod Bánošom v Banskej Bystrici začína budovať školskú rodinnú farmu s akcentom na horské poľnohospodárstvo a potravinárske remeslá.
Pred trinástimi rokmi založili vysokoškoláci, študenti SPU, Združenie mladých farmárov na Slovensku - ASYF. Dnes stojí na jeho čele farmár z Oravy Milan Jurky.
Na prelome septembra a októbra prúdia do Breznice stovky áut a mieria rovno do sadu. Tam sa odohráva dobre zorganizovaný obchod s jablkami.
Pavel Petránek je hospodár, ktorý oživuje slovenské poľnohospodárstvo a vidiek. Chová predovšetkým morky a okrajovo aj kurčatá, ktoré spracúva rovno na farme v Čremošnom.
Farmy ošípaných sú na Slovensku vzácnosť. Väčšina mäsa predávaná v obchodoch pochádza z dovozu.
Ladislav Miko spojil svoj život s pôdou. Ako vníma rodák z Košíc, ktorý je vedúcim Zastúpenia Európskej komisie v Bratislave, súčasné slovenské poľnohospodárstvo?
Apríl sa pohráva s poľnohospodármi ako mačka s myšou. V polovici mesiaca sú zasnežené nielen Tatry či obe Fatry, ale aj hrebene Malých Karpát.
Oživenie, mladá krv, ekologizácia a biodiverzita, živý vidiek, digitalizácia, presné poľnohospodárstvo. Aj do týchto slov by sa dali zhrnúť výzvy, ktorým čelí Slovensko aj Európa.
JOZEF SEDLÁK: Len zriedka hovoríme o tom, že poľnohospodárstvo je kvôli výžive a dobrému spravovaniu krajiny základnou podmienkou udržania života.
Krajina bačov, ktorá pred pol druha storočím chovala takmer tri milióny oviec, si konečne môže pochutnať na vlastnej jahňacine.
Pandémiou sužované Slovensko sa po druhý raz podrobuje režimu tvrdých obmedzení spoločenských stretnutí vo veľkonočnom čase.
JOZEF SEDLÁK: Máme síce pandemické sviatky zmŕtvychvstania Ježiša Krista, ale naše sňatie z kríža, na ktorý nás pribil koronavírus, neprišlo.
Rakúšania sú presvedčení, že majú jedny z najlepších vín sveta.
Pandémia koronavírusu nivočí vinohradníctvo a vinárstvo ako kedysi choroba fyloxéra.
JOZEF SEDLÁK: Moderné Slovensko zjavne nepočíta s rozvojom poľnohospodárstva a potravinárstva. Inak by sa nemohlo stať, že v Pláne obnovy sa preň nenájde ani jedno euro.
„Urbár bol viac než len zmluva regulujúca vzťahy medzi panstvom a poddanými. Písal slovenské dejiny a tvaroval krajinu a jej ľudí,“ vraví lesník a ekológ Milan Koreň.
Slovensko nikdy nedovážalo toľko potravín ako v súčasnosti. Koľko je obcí, ktoré by v núdzovom čase vedeli prežiť vďaka funkčnému družstvu alebo hospodárom?
Od septembra minulého roka je PPA bez šéfa. Najnovšie by sa výberový pohovor s uchádzačmi mal uskutočniť 16. apríla tohto roku.
Rožok drahší o jeden cent a kilogramový bochník chleba o desať centov. Také bude zrejme rozuzlenie cenových rokovaní medzi pekármi a obchodníkmi
JOZEF SEDLÁK: Rakúsko, častý slovenský sen, nie je čo sa týka rozlohy či objemu produkcie žiadna veľmoc, a predsa sa nedalo vyšachovať z veľkej potravinárskej hry ako Slovensko.