Kde hľadať peniaze na plátanie dier v štátnom rozpočte

Jedným z opatrení na zlepšenie výberu daní a odvodov je zavedenie tzv. superhrubej mzdy. Údajne sa tým má zjednodušiť výpočet odvodov na poistnom a dane z príjmu. Takáto mzda sa tiež označuje ako upratovanie na výplatnej páske, ktoré má zamestnancovi viac zdôrazniť, koľko firmu naozaj stojí. Pokiaľ je jej zámerom iba preukazovať celkové náklady zamestnávateľa spojené so zamestnaním konkrétneho pracovníka, navrhovaná zmena stráca zmysel.

08.04.2011 06:00
debata (32)

Zamestnávateľ okrem vyplácanej hrubej mzdy bol doteraz povinný platiť za každého svojho pracovníka aj odvody do poistných fondov v celkovej výške 35,2 percenta z hrubej mzdy. Superhrubá mzda vlastne predstavuje hrubú mzdu zvýšenú o 35,2 percenta odvodov platených zamestnávateľom. Kto zarábal 1 000 eur hrubého, bude mať po novom 1 352 eur. Doteraz túto sumu mohol zamestnanec, ktorý dôkladne čítal svoju výplatnú pásku, nájsť pod označením „celková cena práce“. Z tohto pohľadu nový princíp uvádzania mzdy nič nemení.

Rozdiel však spočíva v tom, že dosiaľ boli odvody záväzkom zamestnávateľa a po zavedení superhrubej sa stanú záväzkom zamestnanca. Riziko v navrhovanej zmene možno vidieť v tom, že prípadná potreba zvýšenia odvodov do poistných fondov v budúcnosti bude iba dodatočným záťažovým bremenom zamestnanca.

Rozličné odvodové stropy

Namiesto žabomyších vojen o superhrubej mzde by sa mala otvoriť diskusia o výške stropov pre jednotlivé druhy odvodov tak, aby viac zodpovedali dnešným potrebám financovania zdravotníctva, sociálneho a dôchodkového systému.

Rozličné stropy pre jednotlivé odvody nespôsobujú len vrásky na čele mzdovým učtárňam, ale sa podpisujú pod deficitné hospodárenie Sociálnej poisťovne a zdravotného systému. Maximálny strop pre zdravotné odvody je napríklad 2 169,09 eura. Z príjmu nad touto hranicou sa už odvody neplatia. Stropy pre platenie odvodov sú nejednotné a pripomínajú bulharskú konštantu.

Ohlasované zjednotenie stropov pre odvody je určite správny krok, no je otázne, aká bude ich naozajstná maximálna výška. Manažér s mesačným platom 5 000 eur zaplatí na zdravotných odvodoch mesačne 86,76 eura. Pritom od doktorandov žijúcich iba zo štipendia štát požaduje 46,06 eura!

Z nízkej výšky maximálnych stropov profitujú iba zamestnanci patriaci do najvyšších príjmových skupín. Ich solidarita s verejnými financiami pri platení odvodov je na rozdiel od bežných občanov výrazne obmedzená. Návrh pripravovaných zmien v súvislosti so zavedením superhrubej mzdy so zvýšením miery solidarity osôb s vysokými príjmami (v podobe zvýšenia stropov) vôbec neuvažuje.

Plusy a mínusy reformy

Konsolidácia verejných financií, ku ktorej patrí aj zjednodušenie a zjednotenie systému výberu daní a odvodov, má viacero pozitívnych prvkov. Viaceré opatrenia však budú pôsobiť kontraproduktívne.

Napríklad zrušenie odpočítateľnej položky na dobrovoľné dôchodkové sporenie, zdaňovanie štátnej prémie stavebného sporenia či platenie odvodov z odchodného a odstupného. Naopak, oceniť treba zrušenie možnosti uplatnenia nezdaniteľného minima na tzv. nepracovné príjmy, ktoré najviac využívali poberatelia renty a príjmov z kapitálových výnosov (úrokov).

Slovenskému zdravotníctvu schodok finančných príjmov pomôže aspoň čiastočne znížiť plánované zavedenie odvodov tzv. dohodárov. Koaličná rada sa dohodla na tom, že sa bude týkať iba dohodárov s príjmami nad úrovňou životného minima (viac ako 185 eur mesačne).

Vďaka tomuto prístupu ušetria študenti či učitelia, ktorí si privyrábajú v rôznych vzdelávacích zariadeniach formou dohody. Otázne však môže byť vyhýbanie sa odvodom pri krátení oficiálneho príjmu brigádnika dohodára tým, že jeho časť bude od zamestnávateľa dostávať bez zmluvy – na ruku.

Imunita pri vysokých príjmoch

Často sa hovorí, že vysoké odvody brzdia tvorbu nových pracovných miest. Odvody na Slovensku sa zdajú percentuálne vysoké, pretože sa počítajú z nízkych platov. V skutočnosti sú v eurách (nie v percentách) v rámci EÚ pomerne nízke a nebránia zamestnávateľom, aby prijímali do práce viac ľudí.

Slovenská republika napríklad vykazuje nízky podiel pracovníkov na polovičný alebo štvrtinový pracovný úväzok. Odpoveď treba hľadať v porovnaní s vyspelými štátmi v nízkom mzdovom ohodnotení práce u nás pri súčasne vysokých cenách mnohých produktov a vysokej dani z pridanej hodnoty na potraviny. Náš štát má v Európskej únii na potraviny najvyššiu. V Nemecku je napríklad 7-percentná, v Rakúsku a Česku 10-percentná.

Oveľa výstižnejší obraz o výške odvodového zaťaženia dostaneme namiesto porovnávania percent v hodnotení celkovej ceny práce. Tá predstavovala za súkromný sektor na Slovensku v roku 2009 iba 7,5 eura, pričom priemer tohto ukazovateľa zahrňujúceho okrem hrubej mzdy zamestnanca aj odvody, ktoré tvoria dodatočný náklad zamestnávateľa, bol v členských krajinách únie až 22,7 eura.

Náš daňovo-odvodový systém vytvára a podporuje odvodovú imunitu občanov s vysokými príjmami, ktorí profitujú aj z jednotnej 19-percentnej dane z príjmu, hoci vo väčšine európskych štátov platia poberatelia vysokých príjmov na daniach oveľa viac.

Superhrubá mzda a bonus

Na potvrdenie týchto slov je vhodné kliknúť na internetovú mzdovú kalkulačku. Z nej sa dozvieme, že manažér slovenskej firmy s platom 4 000 eur dostáva v čistom mesačne 2 964 eur, pričom jeho kolega z Rakúska s rovnako vysokou hrubou mzdou musí byť v čistom spokojný iba s 2 371 eurami.

Maximálna výška zdravotných odvodov u nás dosahuje 303,66 eura mesačne, z čoho samotný zamestnanec zaplatí iba 86,76 eura. Výsledkom oslobodenia vysokých príjmov od platenia odvodov je nedostatok peňazí vo verejnom zdravotníctve a hlasy, ktoré požadujú zvýšenie platieb hradených samotnými pacientmi.

Superhrubá mzda má byť vstupnou bránou pre oveľa drastickejšie zmeny sociálneho systému a presunu peňazí medzi štátom a občanom, ktorú predstavuje odvodový bonus. Jeho podstatou je zrušenie doterajšieho modelu sociálnych funkcií štátu v podobe zabezpečenia príjmu počas choroby, nezamestnanosti a sociálnej odkázanosti.

Táto novozriadená mzda má vytvoriť základ pre odvodový bonus, ktorý bude znamenať zrušenie nemocenského a úrazového poistenia, poistenia v nezamestnanosti, rodinných prídavkov a niektorých ďalších príspevkov a dávok určených občanom: Tie sa majú nahradiť výrazne nižšou štátnou dávkou (185 eur), ktorá by podliehala rovnako ako iné príjmy dani aj odvodom.

© Autorské práva vyhradené

32 debata chyba