Je po voľbách, zvyknite si! Ide sa šetriť!

Je po voľbách, zvyknite si! Hoci výrok Vladimíra Mečiara je starý tri dekády a zaznel v inom kontexte, dokonale vystihuje situáciu po aktuálnych prezidentských voľbách. Vláda, napriek predchádzajúcim deklaráciám, sa rozhodla vo veľkom šetriť. Môžete si povedať: čo iné jej aj zostáva, ak nechce, aby krajinu doviedla na psí tridsiatok. Napriek tomu takýto priam „zázračný“ obrat je nezvyčajný.

18.04.2024 19:00
debata (62)

Pred voľbami totiž predstavitelia Smeru hovorili najmä o tom, že je nutné zastaviť šírenie chudoby a ďalší prepad životnej úrovne občanov Slovenska. O tom, že sa chystajú škrtať vo verejných financiách, nepadlo ani slovo.

Aj pri prijímaní aktuálneho rozpočtu Robert Fico tvrdil, že konsolidácia nesmie ísť na úkor životnej úrovne ľudí a stanovil strop 0,5 percenta HDP. Stačilo zopár mesiacov (resp. vyhrať prezidentské voľby) a všetko je inak.

Bolo príznačné, že hneď prvý deň po voľbách premiér navštívil ministerstvo financií a vyhlásil, že vláda musí ušetriť 1,4 miliardy eur. Navrhované opatrenia – vyššie dane z cigariet a zo sladených nápojov – však sotva môžu pokryť takú veľkú sumu. A ani radikálne „zosekanie“ štátnej správy nemôže priniesť želané úspory. Rezervy treba hľadať inde…

Preto vláda pokračuje ďalej vo svojich smelých plánoch – ministerka hospodárstva Denisa Saková už avizovala, že dotácie na lacný plyn sa skončia a domácnosti by sa preto mali pripraviť na cenový skok. Faktom je, že takmer tri miliardy eur za dva roky, ktoré štát vynaložil na plošnú energetickú pomoc, sú príliš veľký luxus, aby si to štátna kasa mohla z dlhodobého hľadiska dovoliť.

Nasľubovať ľudom hory-doly, a potom si urobiť podľa seba, je jednoduchý návod na úspech. Riadia sa ním všetci populisti. V politike, ako aj všade inde, by však malo platiť biblické: áno – áno, nie – nie.

„Univerzálny“ minister Taraba, ktorý je akýmsi neoficiálnym hovorcom vlády, pre zmenu vyhlásil, že prorodinný balíček z dielne Igora Matoviča čakajú výrazné zmeny. Povedané inak: v lepšom prípade ho okrešú na minimum, v horšom ho úplne zrušia.

Vzhľadom na to, že Matovičov balíček bude platiť iba do konca tohto roka, nie je veľký problém zlikvidovať ho. Napokon to, že ho prijal iba na obmedzený čas, tiež ukazuje, že aj z jeho strany išlo o populistický krok, ktorý mu mal priniesť úspech vo voľbách.

Smer stavil pre zmenu na dôchodcov a zatiaľ na svojich zámeroch vyplácať 13. dôchodky nič nemení. Lenže ak chce niekto skutočne konsolidovať, tak v prvom rade by nemal vymýšľať nové výdavky, ale šetriť tam, kde sa dá.

V tomto sa populizmus Smeru v ničom nelíši od populizmu OĽaNO, len je zameraný na inú cieľovú skupinu. Keď sa však politika zmení na preteky v populizme, tak je to zaručene cesta do pekla. Volič sa potom môže pýtať: Akú váhu majú slová politikov? Možno im vôbec veriť? A tí najviac sklamaní to napokon „hodia“ extrémistom, „lebo tí neklamú“.

Nasľubovať ľudom hory-doly, a potom si urobiť podľa seba, je jednoduchý návod na úspech. Riadia sa ním všetci populisti. V politike, ako aj všade inde, by však malo platiť biblické: áno – áno, nie – nie.

© Autorské práva vyhradené

62 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #OĽaNO #Igor Matovič #konsolidácia verejných financií