Malí hráči s veľkými tromfami v ruke

V predvolebnom rinčaní zbraní medzi Smerom a SDKÚ tak trochu zanikajú detaily, ktoré môžu byť pre vytvorenie budúcej vládnej koalície kľúčové. Aj keď centrály oboch strán asi nebudú súhlasiť, ale to, či sa "veľkým" podarí prekročiť svoj tieň a získať viac percent ako pred štyrmi rokmi, nie je rozhodujúce. Oveľa podstatnejšie bude to, či sa do parlamentu podarí dostať " malým", ktorí sa pohybujú okolo hranice zvoliteľnosti.

09.06.2010 15:13
debata (10)

Prepadnuté hlasy môžu rozhodnúť v prospech či neprospech oboch táborov. Stačí si spomenúť na voľby v roku 1992. Vtedajší apel na voličov: Nevoľte malých, voľte istotu!, spôsobil, že tesne pred bránami parlamentu zostali občianski i sociálni demokrati a spolu s nimi ďalších päť strán. Celkovo prepadlo rekordných 20 percent voličských hlasov. Profitovalo z toho najmä HZDS, ktoré dostalo 37,26 percenta a takmer polovicu kresiel v parlamente. Čo nasledovalo, všetci vieme.

Dnes sa v pásme ohrozenia nachádza niekoľko politických subjektov. Viaceré prieskumy naznačujú, že vydýchnuť si môže Richard Sulík, no nad ostatnými sa ešte stále vznáša veľký otáznik. SNS a SMK v poslednej chvíli dostali nečakanú infúziu v podobe maďarského zákona o dvojakom občianstve, ktorý ich resuscitoval a dodal im toľko energie, že môžu hravo preskočiť 5-percentnú prekážku.

V sobotu sa bude pozornosť sústreďovať na dvoch „malých hráčov“, ktorí budú mať v ruke hlavné tromfy: HZDS a Most-Híd. Ak by sa ani jeden z nich do parlamentu nedostal a Smer by zabral na plné obrátky, mohli by sme sa dočkať výsledku podobného tomu z roku 1992, čo je však málo pravdepodobné.

Zatiaľ čo strana jedného muža sa musí spoliehať iba na svojich oddaných voličov a veriť na malý zázrak, v prípade Mostu zostáva všetko otvorené. V bratovražednom boji medzi SMK a Mostom, do ktorého zasiahol aj Fidesz, ťahá Bugár za kratší koniec. Nedávno sme na tomto mieste písali, že polovica maďarských voličov hodlá voliť SMK a asi tretina Most. Ak chce teda „strana spolupráce“ uspieť, musí zmobilizovať najmä slovenských voličov.

Trocha predvolebnej matematiky: pri predpokladanej 50-percentnej volebnej účasti potrebuje Bugárova strana získať približne 110-tisíc hlasov. O budúcnosti Mostu i celej vládnej koalície tak môže rozhodnúť približne 30– až 40-tisíc hlasov Slovákov. To rozhodne nie je veľa.

Paradox týchto volieb spočíva v tom, že ak chce SDKÚ skutočne zmenu, mala by popri mobilizácii vlastných voličov agitovať aj v prospech Mostu. Na prvý pohľad absurdná predstava však nie je vôbec až tak pritiahnutá za vlasy. Napríklad v Nemecku, kde má každý občan vo voľbách dva hlasy, pravicoví voliči zvyknú svoj druhý hlas odovzdať liberálom z FDP, aby tak podporili koalíciu s kresťanskými demokratmi.

10 debata chyba