Padákovo

Štefan Banič by mal možno radosť, ako často sa na Slovensku používa výraz "padák". Hoci v spojení s prívlastkom zlatý. Menší dôvod jasať majú občania, ktorí sa dozvedajú, aké horibilné sumy je možné získať za niekoľko mesiacov "práce".

23.02.2011 16:00
debata (9)

Nie že by naši manažéri v tomto smere boli niečím výnimoční, taký Klaus Zumwinkel, ktorý v minulosti šéfoval pološtátnej Nemeckej pošte, si po svojom odchode nechal vyplatiť dôchodok 20 miliónov eur a za 2 mesiace práce na poste predsedu predsedníctva skasíroval odstupné viac ako 700-tisíc.

Nie sme síce takí dôslední ako Nemci, ale poriadok so zlatými padákmi by si vláda mala urobiť čo najskôr. Hoci nikto od nej nechce, aby si zobrala príklad z Maďarska, kde po nástupe Orbánovej vlády zaviedli 98-percentnú daň zo štedrého odstupného pre štátnych manažérov, cestou nie je ani spôsob, pre aký sa najnovšie rozhodol minister dopravy Ján Figeľ. Namiesto toho, aby zlaté padáky úplne zrušil, pristúpil k problému tak po figeľovsky. Ak štátny manažér odíde najskôr po šiestich mesiacoch, dostane odstupné vo výške trojmesačnej odmeny. Nuž, bežný zamestnanec, ktorý po polroku z firmy odíde, bežne nedostane nič. Slovensko je zasľúbeným Padákovom iba pre vyvolených.

V krajine, kde sa podnikateľmi roka stávajú predajcovia čínskeho textilu a vláda sa chystá chudobným rozdávať múku, to však nemôže prekvapiť.

9 debata chyba