Prejde Bugár po Moste?

Zákon o dvojakom občianstve je rukavicou, ktorú vláda Fideszu hodila cez hranice štátov susediacich s Maďarskom. Jedna vec je zareagovať tak, aby boli momentálne ochránené záujmy Slovenska. No sú tu aj dlhodobé záujmy regiónu. V ich mene by mal niekto tú rukavicu – pekne bez kriku, ale pevným krokom – odniesť maďarskému parlamentu naspäť pred dvere.

17.01.2011 12:00
debata (27)

Slovensko sa maďarským zákonom zapodieva už osem mesiacov. Škála riešení je zdanlivo široká – od faktického zrušenia jeho platnosti na našom území (z dielne šéfa diplomacie), cez zákon, ktorý núti ľudí vzdať sa slovenského občianstva (z dielne minulej vlády), až po sankcie z dielne KDH. No a samozrejme bola tu ešte možnosť na maďarský zákon nereagovať nijako.

Táto škála možností v skutočnosti až takou širokou nie je. Nerobiť nič by znamenalo pritakať európskej anomálii, keď jeden štát vydáva právne normy týkajúce sa občanov iných štátov, ktoré majú platiť nie na jeho vlastnom (čo by bolo v poriadku), ale na ich území. Odoberať ľuďom občianstvo zasa nie je bohviečo z hľadiska individuálnych osudov. Nejde len o tých, čo sa o občianstvo SR pripravia z vlastnej vôle – ide aj o ich rodiny a deti. Čiastkové sankcie, napríklad zamedziť „dvojakým občanom“ vstup do polície či armády, sú nelogické. Keď je nám niekto dosť dobrý na to, aby platil dane, mal by byť dosť dobrý aj na to, aby u nás strážil poriadok. Čudný je aj návrh, podľa ktorého budú môcť takí občania v ozbrojených silách slúžiť, ale iba tam, kde neprídu do styku s utajovanými skutočnosťami. Milostivo dovolíme, aby za nás niekto riskoval život, ale zarazíme mu kariérny postup? Návrh, ktorý zamedzí platnosť zákona na našom území, je možno politicky najčistejší. Jednoducho povedané: keď nebudú dvojakí „Orbánovi Maďari“, nebude potrebné vymýšľať sankcie či obmedzovať ich.

No ako tú rukavicu symbolicky odniesť naspäť do Budapešti? Samozrejme, po Moste. Kľúčovou postavou celej situácie u nás nie je Berényi či Slota. Je ňou Béla Bugár. Na Bugárovi je, či bude Most „spájať národy“ v štýle folklórnej romantiky, alebo bude trvať na občianskych a demokratických princípoch, ku ktorým sa hlási. Je na ňom, či sa bude báť maďarských nacionalistov u nás či u susedov – ktorí beztak neprestanú hovoriť o ňom ako o zradcovi – alebo dá zrozumiteľne a bez strachu o voličské hlasy najavo, že byť Maďarom neznamená servilne sa prikrčiť vždy, keď niekto zatrúbi na národnú trúbu. Na takto pochopenú funkciu mediátora medzi dvoma národmi Bugár nepotrebuje dobrozdanie z oficiálnej Budapešti. Iba odvahu a zásadovosť.

27 debata chyba