JOZEF LENČ: Ostatné voľby potvrdili, že prezidentom USA môže byť - až na pár výnimiek - iba biely muž protestantského vyznania.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Už nie sú dve Ameriky, v USA prevládol "trumpovský afekt".
IGOR DANIŠ: Stredových voličov (pracujúcich ľudí stredného veku) pália iné veci, ako si im stratégovia súčasnej modernej ľavice snažia vnútiť.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Celý svet je ako na ihlách, výsledok amerických prezidentských volieb do veľkej miery určí podobu západného sveta v nasledujúcich rokoch.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Aj katastrofa vo Valencii, hoci zďaleka nie je prvá, je tiež epochálnou udalosťou, ktorá symbolizuje otras v európskom myslení.
IGOR DANIŠ: Ak Danko, Taraba a Huliak povalia vládu, musia si byť istí, že im to voliči poriadne spočítajú. Prípadný rozpad koalície si „zlizne“ aj Fico, nemal by preto podceňovať riziká.
Jednou z otázok, ktoré by si ľavica mala klásť v súvislosti s vojnou na Ukrajine, je otázka ekonomického vzťahu Ruska ku krajinám, o ktorých sa dá povedať, že v nich má vplyv. Aké sú finančno-materiálne toky medzi nimi?
GIORGI JANELIDZE: Pred mojimi očami muž z neznámych príčin zobral celej rodine občianske preukazy, a kým som sa pokúsil objasniť, čo to má znamenať, osoba aj občianske preukazy zmizli.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Veľa kriku pre nič. To nie je len názov známej Shakespearovej hry, ale tak by sa dala nazvať „akože kauza“ halloweenskej zábavy študentov bratislavského Gymnázia na Bilíkovej ulici.
IGOR DANIŠ: Ako môže svetu dominovať krajina, v ktorej sa prezidentom stane kandidát, ktorého volilo menej ľudí ako jeho súpera?
JAMES K. GALBRAITH: Americká vláda musí od základov prehodnotiť národnú bezpečnosť a uznať príchod multipolárneho sveta – kde je vzájomná bezpečnosť lepšia ako žiadna.
ĽUBOŠ PAVELKA: Záver roka je obvykle u zamestnávateľov obdobím vyplácania odmien a poskytovania darčekov zamestnancom nad rámec ich bežných pracovných príjmov.
DOROTA OSVALDOVÁ: Rovnako ako predošlé vlády aj vláda Roberta Fica plánuje pokračovať v riešení následkov, no nie príčin problému energetickej krízy. Reč je o subvenciách cien energií.
MICHELE GELFANDOVÁ: Pre Američanov, ktorí majú pocit, že sa svet rozpadá, je Trumpov sľub návratu k pevnému spoločenskému poriadku očividne príťažlivý. Ale napriek príťažlivosti sľubov sa za nimi skrýva nebezpečenstvo.
ROBERT Z. LAWRENCE: Vo finále prezidentských volieb v USA Donald Trump a Kamala Harrisová ponúkajú plány na vytvorenie pracovných miest pre strednú triedu či pre ľudí bez vysokoškolského vzdelania. Čo chcú? Oživiť výrobu v spracovateľskom priemysle.
IGOR DANIŠ: Aj lekári platia hypotéky, živia rodiny a nie na každého čakajú v Česku či v Nemecku so štedrou pracovnou ponukou. Lenže spoliehať sa iba na to nemožno.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Andrej Kiska vie, že „odvolávací inštitút“ Fico je mu stále naporúdzi.
IVAN HOFFMAN: Otázka znie, či má Európa na viac, než akceptovať Ameriku ako vzor, respektíve byť jej servilným vazalom. Čakanie na Trumpa nepríjemne evokuje čakanie na popravu.
REED GALEN: V úvode svojej novej knihy Nexus: Stručná história informačných sietí od doby kamennej po umelú inteligenciu autor Yuval Noah Harari píše: „Nemali by sme predpokladať, že dezinformačné stránky sú odsúdené na neúspech.“
IRIS KOPCSAYOVÁ: Premiér robí zahraničnú politiku „na všetky svetové strany“, len na niektoré strany ju robí viac. Cestuje do Číny, večer sa objaví v ruskej televízii.