Vládne Ivete Radičovej vláda?

V hodnoteniach významných vnútropolitických udalostí pomaly sa končiaceho roka azda najčastejšie sa bude pripomínať: Slovensko má po prvý raz vo svojej histórii na čele vlády ženu. To je síce pravda, lenže nie celá.

28.12.2010 07:21
debata (55)

Hoci súčasná slovenská vláda má na svojom čele Ivetu Radičovú, o „vláde Ivety Radičovej“ sa tu dá hovoriť len metaforicky.

Úvahy o tom, že Radičová je slabá premiérka, sa objavujú od prvých dní po zostavení vlády a s novou silou sa vracajú pri každej afére. Je to pochopiteľné: každá nepríjemnosť len dáva vyniknúť pravému stavu vecí. Tým je, že Iveta Radičová je generálom bez vojska. Jej obhajcovia často pripomínajú, že „silný premiér“ nie je žiadnym demokratickým ideálom, za ktorým by nám malo byť ľúto. Samozrejme, ideálom určite nie je stav, keď jeden človek ovláda všetky rezorty a zasahuje do nich. Či už priamo (Robert Fico), alebo zákulisne (Mikuláš Dzurinda). Lenže tu nastáva, povedané s klasikom, „hlboké nedorozumenie“. Súdny človek predsa Radičovej nevyčíta nedostatok autoritárstva. Takisto dobre vie, že jej slabé postavenie nesúvisí s tým, že je žena, ani s jej osobnými danosťami. Súdny človek totiž vie, že v našej partokracii by na čele vlády bez vlastnej politickej strany neobstál ani František z Assisi.

Silný premiér nemusí byť svätec ani autokrat. Mal by však byť politikom, ktorého osobná zodpovednosť sa dá vystopovať a pomenovať. Inak slúži len ako zásterka na zakrytie nitiek, za ktoré poťahujú skutoční majitelia moci. Čo sa ukazuje pri každom ďalšom rokovaní Koaličnej rady. Tam sa robia nielen politické, ale aj zásadné exekutívne rozhodnutia (legislatívne aj personálne), pri ktorých majú hlavné slovo štyria koaliční šéfovia a ich stranícke tímy. Vláda nemá vlastnú vôľu, keďže je iba vykonávateľom podrobne nadiktovanej vôle Koaličnej rady. A akú moc môže mať potom v rukách šéf telesa, ktoré o ničom samo nerozhoduje?

Otázka je, čo s tým Radičová ako ambiciózna politička urobí. Bude „držať stranícku lajnu“, alebo začne narábať so svojou popularitou? Jej prejavy v poslednom čase naznačujú to druhé: premiérka bude pred verejnosťou vystupovať v trpiteľskej úlohe politika, ktorý má tie najlepšie úmysly, ale ako na potvoru, vždy ho prehlasujú (jej vystúpenie v afére hayekovcov bolo takýmto typickým vyvliekaním sa zo zodpovednosti). Nuž kto chce, nech tomu verí… Ostatní si počkajú, ako sa to celé vyvrbí. S Radičovou či bez nej.

55 debata chyba