Výzvy bezpečnosti Číny

Podľa čínskych expertov sa USA rozhodli vybudovať sieť protiraketových systémov (PRO) okolo ČĽR. V angličtine vydávaný čínsky denník China Daily napísal, že aj nedávno ohlásený predaj amerických zbraní Taiwanu (v hodnote 6,4 miliárd USD) vnímajú čínski experti ako súčasť "strategického obkľúčenia" Číny.

18.04.2010 13:44
debata (15)

Americké vedenie síce neschválilo dodávku bojových lietadiel F-16, ale Taiwan dostane napr. 60 kusov bojových helikoptér UH-60 Black Hawk. Dodávateľom je v regióne dobre známe konzorcium Raytheon, ktoré v roku 2009 uzavrelo zmluvu s Južnou Kóreou o modernizácii jej raketových systémov Patriot. Do marca 2011 aj na západnom, resp. východnom pobreží Japonska vybavia 11 vojenských základní americkými stíhacími raketami PAC-3 typu zem-vzduch. Vojenský okruh Tokia už ochraňujú raketové systému tohto typu. Japonsko sa rozhodlo ešte koncom 90. rokov minulého storočia vybudovať systém PRO spoločne s USA.

Podľa odborníka čínskeho letectva plukovníka Taj Hsue „ČĽR bola obkľúčená v tvare polmesiaca“, o čom má svedčiť aj silnejúca os Japonsko – Taiwan – Južná Kórea. Polkruhovité geografické zoskupenie sa má vinúť od Japonska cez štáty Južného mora, Indiu až po Afganistan. Expert Ústavu pre politológiu a právo v Šanghaji Ni Le-hsiung tvrdí, že rozmiestňovanie systémov PRO USA v susedstve ČĽR kopíruje americkú stratégiu voči Rusku. Administratíva prezidenta Obamu začala s budovaním PRO okolo Číny po preložení projektu PRO do Bulharska a Rumunska (nahradia Česko a Poľsko).

Riaditeľ Ústavu pre medzinárodnú bezpečnosť a stratégiu Tang Hsiao-sung predpokladá, že Washington zvažuje ďalšie rozšírenie obranného systému PAC-3 (Patriot Advanced Capability), ktorý tvoria rakety typu Patriot-3 so zvýšenou ničivou silou, o Indiu a ďalšie krajiny Východnej Ázie. Čínski experti nie bez obáv konštatujú, že prípadné zaradenie PRO, budovaného (s americkou pomocou) v Indii, do globálneho obranného systému USA, by mohlo zásadným spôsobom ovplyvniť bezpečnosť Číny. Peking preto kritizuje rozširovanie systémov PRO USA a chce dosiahnuť ich obmedzenie na medzinárodnom poli. Minister zahraničných vecí ČĽR Yang Jiechi na konferencii OSN o odzbrojení v roku 2009 v Ženeve zdôraznil, že štáty by sa nemali usilovať o získanie absolútnej strategickej prevahy budovaním systémov PRO, ktoré podkopú globálnu strategickú stabilitu.

Vývoj v oblasti zbrojenia a medzinárodnej bezpečnosti sa však neuberá smerom, ako to požadoval čínsky minister zahraničných vecí. USA sa nedávno podarilo prvýkrát zostreliť laserovým delom umiestneným na palube špeciálne upraveného lietadla Boeing 747 balistickú raketu.

Touto laserovou zbraňou USA bude možné nepriateľské rakety zničiť vo vzdialenosti stoviek kilometrov. Nový systém PRO bude efektívnejší a lacnejší. Podľa odborníkov to povedie k modernizácii obrannej politiky USA a ich spojencov. Inštalácia sa nemusí obmedziť len na úspešne otestovaný nosič (lietadlo Boeing 747), môže logicky zahrnovať prostriedky od špeciálne upravených námorných lodí cez družice až po bezpilotové lietadlá, atď. Pravdepodobne sa aj Čína (popri Rusku) bude musieť vyrovnať s výzvou nových laserových zbraní USA.

15 debata chyba