Závažná a chronická choroba

Výpovede zdravotných sestier sú iba vrcholom ľadovca. Jeho najväčšia časť – závažná a dnes už chronická choroba slovenského zdravotníctva sa skrýva pod jeho povrchom. Táto diagnóza má však svoj pôvod a príčiny. Treba ich začať hľadať v poprevratovej transformácii, ktorú iba eufemisticky možno označiť za nevydarenú.

Začali ju prostoduchí reformátori vo viere, že „trh všetko vylieči“ a pokračovali v nej iní s už presne definovateľnými záujmami.

Ešte neprijateľnejšie ako korupcia je, keď sa zdravotníctvo transformuje na odvetvie, ktoré má produkovať zisk. Napriek tomu, že zdravie nie je tovar.

Prví boli presvedčení, že pluralita poisťovní v tejto oblasti umožní súťaž, z ktorej bude profitovať poistenec, že z rovnakého dôvodu treba rozbiť centrálny nákup liekov a že otvorenie zdravotných služieb súkromnému sektoru „rozvíri“ stojacu hladinu postsocialistického zdravotníctva.

Decentralizácia verejného sektora s malými výnimkami zahrnula i decentralizáciu zdravotnej starostlivosti na mestá a obce. Podľa schematických predstáv mala priniesť lepšie uspokojovanie potrieb pacienta. Bolo by to vraj dokonca lacnejšie, zmenšil by sa priestor na korupciu a pod.

Záujmy veľkých reformátorov

Druhá garnitúra reformátorov mala plné ústa ušľachtilých cieľov, ale za nimi už skrývala svoje podnikateľské záujmy. K jej „úspechom“ sa dá započítať transformácia zdravotných poisťovní na akciové, teda obchodné spoločnosti, pre ktorých zisk sa stal ich raison d'être, a nemocníc na akciovky, ale aj prvé „experimentovanie“ s PPP v tomto rezorte, ktoré sa do zdravotníctva, ako ukazujú britské skúsenosti, nehodí.

Prvým z vytriezvení bol pád Družstevnej zdravotnej poisťovne Perspektíva k 1. júlu 1999. Stala sa odstrašujúcou ukážkou „tunelovania“ prostriedkov zdravotného poistenia. Záväzky Perspektívy po vyhlásení likvidácie predstavovali 2,3 miliardy slovenských korún. Musel ich napokon sanovať štát.

Vo vyhlásení hospodárskej politiky pod bodom číslo 19, ktorým sa prvá Dzurindova vláda zaviazala plniť program s MMF, sa uvádzalo: „V roku 2001 vláda schváli návrhy zákonov na centralizáciu základného zdravotného poistenia do jednej poisťovne a na zavedenie systému doplnkového zdravotného poistenia poskytovaného súkromnými poisťovňami.“

Táto formulácia sa však medzi legislatívnymi úlohami v prílohe B k vyhláseniu už nenachádzala. Nepochybne to nebolo nedopatrením. Najväčšej vládnej strane SDKÚ nevyhovovala.

Diagnóza slovenského zdravotníctva je do značnej miery výsledkom uvedených krokov. Ak k tomu priradíme ešte korupciu, toleranciu verejných inštitúcií voči pochybným praktikám – okrem iného i vďaka schopnosti najväčšieho súkromného hráča v zdravotníctve dosadzovať do nich svojich ľudí – je výpočet faktorov takmer úplný. Okrem jedného: nedostatku zdrojov v tomto rezorte.

Rozprávkové zisky nik nevidí?

Ak niekto upozorní na kauzičku Kostka, je to chvályhodné. Prečo mu však iné do neba volajúce čísla nevyrážajú dych? Spoločnosť Svet zdravia v roku 2014 zvýšila zisk o 3 061 (!) percent, akciová spoločnosť Mirak o 482 a ProCare „iba“ o 143 percent.

Ich tržby v rade v tom istom roku narástli o 659, 8 a 26 percent. Prvá zastrešuje rozrastajúcu sa sieť nemocníc už nielen na východnom Slovensku, druhá lekárne pod názvom Dr. Max a tretia rad súkromných polikliník. Všetky tri patria do impéria spoločnosti Penta, ktorá vlastní i sieť laboratórií Alpha medical a zdravotnú poisťovňu Dôvera.

To, že Protimonopolný úrad nezastavil takúto bezprecedentnú vertikálnu integráciu v sektore zdravia, vzbudzuje nové podozrenia. Uvidíme, ako bude Európsky súdny dvor reagovať na podanie Lekárskeho odborového združenia, ktoré namieta porušenie článkov 101 a 102 Zmluvy o fungovaní EÚ pri krížovom vlastníctve zdravotnej poisťovne a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Ešte neprijateľnejšie ako korupcia je, keď sa zdravotníctvo transformuje na odvetvie, ktoré má produkovať zisk. Napriek tomu, že zdravie nie je tovar. Spoločnosť Penta Investments Limited je nepochybne schopným podnikateľom.

Môže byť lepší biznis, ako využívať „isté“ verejné zdroje a mať istého klienta, teda pacienta? Zisk Dôvery za roky 2009 až 2013 podľa Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR dosiahol 619 miliónov eur. Podľa LOZ zisk súkromných zdravotných poisťovní za roky 2011 až 2013 sa vyšplhal na 212,7 milióna a v roku 2014 iba na 12,8 milióna eur.

Zrejme časť zisku sa podarilo najväčšej z nich, aby to nebilo do očí, účtovnícky skryť. Nadlimitné výkony, ktoré poisťovne uznali, ale neuhradili poskytovateľom, predstavujú za toto obdobie 210,3 milióna eur. Poskytovatelia majú teda len dve možnosti: odmietnuť zdravotnú starostlivosť alebo sa dostať do straty.

Ešte poburujúcejšie je, že pre nedostatok prostriedkov, a možno nielen preto, mestá a kraje predávajú alebo dávajú do dlhodobého prenájmu mestské a krajské nemocnice. Nedostatok prostriedkov v zdravotníctve sa tak dostáva do iného, ešte nebezpečnejšieho svetla. Možno nie je iba vyjadrením nedostatku verejných zdrojov, ale môže byť za ním i cielený zámer.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
prešov, cesta, d1, r4, obchvat

A bez Prešova

25.02.2017 07:00

MARTIN KOVÁČIK: Je vždy na zaplakanie, keď politika poráža rozum. A ešte horšie je, keď si politici prihrievajú svoj politický guláš na úkor ľudí.

korupcia, úplatok

Aj toto je dôležité

24.02.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Na Slovensku, kde sa tradujú skazky o rôznych desať- a viacpercentných Jankoch, je dvojpercentný úplatok výrazom neobyčajnej skromnosti.

Martin Schulz

Skúšky Martina Schulza

24.02.2017 17:00

RADOVAN GEIST: Výsledok nemeckých volieb sa nezdá byť taký istý ako pred mesiacom.

Kim Čong-nam, Kim Čong-un

Cena za útok na Kim Čong-nama? Podozrivej údajne zaplatili 90 dolárov

25.02.2017 11:40

Indonézanka, ktorú zadržali ako jednu z podozrivých v prípade vraždy nevlastného brata severokórejského vodcu, tvrdí, že jej zaplatili 90 dolárov za útok.

Ján Baránek

Podľa Baránka opozícia lídra nemá, ale požiadavka mať ho, je pomýlená

25.02.2017 11:11

Opozícia dnes podľa analytika Jána Baránka vysloveného lídra nemá. Ako povedal Baránek, opozičné strany konajú autonómne, čo je však v poriadku.

KLDR, Korea

Prvú plánovanú schôdzku zástupcov KĽDR a USA zrušili

25.02.2017 10:45

Plány na prvé stretnutie predstaviteľov KĽDR a USA od nástupu novej vlády boli zrušené po tom, ako americké ministerstvo nevydalo vízum vyslancovi Pchjongjangu.

Miroslav Lajčák

Lajčák: Je dôležité, aby V4 nebola vnímaná ako zoskupenie proti EÚ

25.02.2017 10:35

V4 je zoskupenie krajín, ktoré je dobré a užitočné pre každého z jej členov. Dodal v rozhovore minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.