Do knižnice!

Už to fičí, už je to v plnom prúde, marec mesiac kníh, knihovníkov, knižníc, besied, stretnutí s čitateľmi i so spisovateľmi. Ako pracovníčka knižnice a spisovateľka zažívam oboje. Tento týždeň je navyše Týždňom slovenských knižníc, a tak počas neho máme my knihovníčky „svátek“ každý deň. Tramtadadá, vo všetkých malých aj veľkých slovenských mestách otvorili knižnice dvere čitateľom.

Tie máme otvorené každý deň, ale počas týždňa knižníc sa o nás hovorí viac. Aj tí, čo do knižnice nechodia, odrazu trebárs v rádiu začujú, že v ich meste je knižnica a že sa tam tento týždeň niečo deje. Odrazu o nás všetkých píšu v novinách, kladú nám otázky či národ číta, či k nám niekto chodí, či máme na nové knihy a či za tými pultmi nespávame počas roka ako mačky.

Nespávame! U nás v detskom oddelení pripravujeme každý deň program pre vaše deti, ktoré k nám dopoludnia chodia v rámci vyučovania. Niekoľkokrát do mesiaca pozývame spisovateľov, výtvarníkov, muzikantov, zaujímavých ľudí, a potom trnieme či prídete, či neutŕžime hanbu, zavše sú naše kolegyne obecenstvo, ale meníme sa aj na moderátorky, herečky, recitátorky, spávame s deckami v knižnici, robíme im program, fúkame balóny, tancujeme, čítame, maľujeme na kamene, robíme záložky…

Predvčerom na besede so spisovateľom Danielom Hevierom som si spomenula, ako nám na gymnáziu pani profesorka Horváthová zdôrazňovala, že veľkosť národa sa meria aj podľa počtu románov, a že prvý slovenský román napísal Jozef Ignác Bajza.

Dnes máme románov, koľko chcete, plnú knižnicu, klasiku, fiction, ženské romány, historické, hysterické… Ktovie akoby sme však dopadli, keby sa tá naša veľkosť, ktorou sa najmä v týchto dňoch oháňame, merala trebárs podľa toho, ako a čo čítame.

Argumenty, že niet času ani peňazí neberiem. Čas nie je drahý, veď nám ho nik nepredal, ako hovorí spisovateľ Marcel Proust. A knižka sa dá požičať v knižnici. Choďte pozrieť svojich knihovníkov, uvidíte, že sa nenudia, naopak, mávajú vašim deťom pod nosom knižkami, robia „saltá“, aby decká odložili tablety, mobily a iné ťukače a všimli si, že v tých knižkách sú svety, stodoly svetov aj životov, ktoré sa dajú žiť paralelne s tým vlastným, ktoré ho menia, obohatia, dokážu dokonca zmeniť pohľad na svet, náš jazyk a myslenie…

Som rada, že patrím ku knihovníčkam. Aj ako spisovateľka, aj ako čitateľka. Stala som sa súčasťou príbehu, v ktorom v hlavnej úlohe účinkujú decká, učiteľky, my všetci, najmä však knižky. Narodila som sa do rodiny spisovateľa. Obaja moji rodičia ľúbili knižky a naučili ich ľúbiť aj nás so sestrou. Knižka je jedna z najdôležitejších vecí v mojom živote.

Možno tento týždeň stretnete vo vlaku alebo v autobuse spisovateľa. Presúvame sa totiž za čitateľmi po mestách a dedinách do knižníc na besedy. Určite však nestretnete svoju knihovníčku.

Tie teraz „makajú“ v knižnici, aby oslávili Týždeň slovenských knižníc, svoj týždeň. Ostatní majú sviatok iba deň. Nám knihovníkom patrí celý týždeň. Napokon, aj na prečítanie knižky potrebujete viac času.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
brexit, veľká británia, vlajka,

Rozlúčka s obrúčkou

29.03.2017 22:00

MIROSLAV ČAPLOVIČ: Británia po rokoch snaženia vstúpila do európskeho zväzku v januári 1973. Po 44 rokoch oficiálne začala dávať dole z ruky európsku obrúčku.

parlament, nrsr, NR SR,

Malá násobilka

29.03.2017 11:00

PETER JAVŮREK: Stále platí, že ak má byť zrušenie Mečiarových amnestií úspešné, koalícia a opozícia budú musieť dospieť k vzájomnej dohode.

Tomáš Profant

Posvätný obchod a pokrok

29.03.2017 08:00

TOMÁŠ PROFANT: Slovenská vláda odsúhlasila zákaz predaja vo väčšine obchodov počas všetkých sviatkov.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.