Namiesto vyšetrenia vodné delá

Dnes uplynie päť rokov od prvého masového protestu Gorila. Čo sa za ten čas udialo? Kauza Gorila nebola dôsledne vyšetrená. Nikoho nepostavili pred súd.

Mnoho ľudí upadlo do apatie, výsledkom ktorej je buď nezáujem o voľby a veci verejné, alebo podpora extrémistov. Jedno, samozrejme, súvisí a dokonca priamo napomáha tomu druhému. Vina v tomto prípade padá na hlavy celého politického spektra. Na pravicové vlády Mikuláša Dzurindu, ktoré sa hrdili, akú zmenu do krajiny po temnej mečiarovskej dobe priniesli, no o Gorile všetko vedeli, a nič nespravili. Dokonca ani vtedy, keď vo vláde sedeli ministri za SaS, Národnej rade predsedal Richard Sulík a koalícia podporoval podnikateľ „pol na pol“ Igor Matovič, ktorý sa dnes tvári ako najväčší bojovník proti korupcii.

Exminister vnútra Daniel Lipšic na demonštrantov poslal vodné delá. Deviateho marca 2012 polícia bezdôvodne zaútočila okrem vodných diel i gumovými projektilmi a špeciálnou pyrotechnikou na pokojné zhromaždenie. Bolo viacero zranených, niektorí dokonca hospitalizovaní. Lipšic o tejto „epizóde“ opakovane klamal, vraj nik nebol zranený, svedkov a videozáznamov je však dosť. Svoj diel zodpovednosti nesú aj vlády Roberta Fica a jeho minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý stále drží vo funkcii policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý namiesto vyšetrovania participuje na konšpirátorských aktivitách.

Protesty Gorila okrem zrušenia poslaneckej imunity mali i ten pozitívny efekt, že jasne ukázali, aký je malý rozdiel medzi jednotlivými stranami a vládami. Nateraz sa však zdá, že z tohto zistenia vedia ťažiť len neonacisti. Je odpoveďou na zlyhania demokracie a právneho štátu jeho deštrukcia? Ak si myslíme, že nie, musíme pripomínať Gorilu a žiadať, aby korupcia na najvyšších miestach bola vyšetrená a potrestaná. Ak to nezvládneme, tak štátna moc bude vedieť, že na „upokojenie“ nám stačí iba zásah vodným delom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Donald Trump

Trump hádže kosť

26.02.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Biely dom vyselektoval médiá, ktoré vpustili na brífing prezidentovho hovorcu Spicera. Do výberu sa nedostali New York Times, CNN, Guardian, BBC.

prešov, cesta, d1, r4, obchvat

A bez Prešova

25.02.2017 07:00

MARTIN KOVÁČIK: Je vždy na zaplakanie, keď politika poráža rozum. A ešte horšie je, keď si politici prihrievajú svoj politický guláš na úkor ľudí.

korupcia, úplatok

Aj toto je dôležité

24.02.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Na Slovensku, kde sa tradujú skazky o rôznych desať- a viacpercentných Jankoch, je dvojpercentný úplatok výrazom neobyčajnej skromnosti.

Ľudová hudba Bystrianka

Ľudová hudba Bystrianka a folklórna skupina Bystrianka

27.02.2017 00:00

Naša ĽH, tanečná, spevácka a detská skupina Bystrianka uchováva a šíri nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe tradičnej slovenskej piesne, tanca a ľudovej hudby.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

26.02.2017 23:53

Už 24 rokov chránime prirodzené lesy a všetkých ich obyvateľov. Meníme pohľad na ochranu prírody, formujeme zákony, vzdelávame a robíme Všetko pre NIČ.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.