Namiesto vyšetrenia vodné delá

Dnes uplynie päť rokov od prvého masového protestu Gorila. Čo sa za ten čas udialo? Kauza Gorila nebola dôsledne vyšetrená. Nikoho nepostavili pred súd.

Mnoho ľudí upadlo do apatie, výsledkom ktorej je buď nezáujem o voľby a veci verejné, alebo podpora extrémistov. Jedno, samozrejme, súvisí a dokonca priamo napomáha tomu druhému. Vina v tomto prípade padá na hlavy celého politického spektra. Na pravicové vlády Mikuláša Dzurindu, ktoré sa hrdili, akú zmenu do krajiny po temnej mečiarovskej dobe priniesli, no o Gorile všetko vedeli, a nič nespravili. Dokonca ani vtedy, keď vo vláde sedeli ministri za SaS, Národnej rade predsedal Richard Sulík a koalícia podporoval podnikateľ „pol na pol“ Igor Matovič, ktorý sa dnes tvári ako najväčší bojovník proti korupcii.

Exminister vnútra Daniel Lipšic na demonštrantov poslal vodné delá. Deviateho marca 2012 polícia bezdôvodne zaútočila okrem vodných diel i gumovými projektilmi a špeciálnou pyrotechnikou na pokojné zhromaždenie. Bolo viacero zranených, niektorí dokonca hospitalizovaní. Lipšic o tejto „epizóde“ opakovane klamal, vraj nik nebol zranený, svedkov a videozáznamov je však dosť. Svoj diel zodpovednosti nesú aj vlády Roberta Fica a jeho minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý stále drží vo funkcii policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý namiesto vyšetrovania participuje na konšpirátorských aktivitách.

Protesty Gorila okrem zrušenia poslaneckej imunity mali i ten pozitívny efekt, že jasne ukázali, aký je malý rozdiel medzi jednotlivými stranami a vládami. Nateraz sa však zdá, že z tohto zistenia vedia ťažiť len neonacisti. Je odpoveďou na zlyhania demokracie a právneho štátu jeho deštrukcia? Ak si myslíme, že nie, musíme pripomínať Gorilu a žiadať, aby korupcia na najvyšších miestach bola vyšetrená a potrestaná. Ak to nezvládneme, tak štátna moc bude vedieť, že na „upokojenie“ nám stačí iba zásah vodným delom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARiÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

vlajka, Londýn, Veľká Británia, Westminster

V poslednom ťažení

23.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Dôvod, pre ktorý džihádisti pri svojich útokoch v európskych mestách siahajú čoraz častejšie po kuchynských nožoch či autách, je jednoduchý.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

Záchranári pri pátraní po utopenom chlapcovi.

Pri Hlohovci pátrajú po dieťati, ktoré údajne hodil do Hronu muž

24.03.2017 12:56

V Hlohovci prebieha mimoriadna pátracia akcia, záchranári hľadajú dieťa, ktoré mal do rieky hodiť neznámy muž.

Čečensko

Pri útoku na čečenské kasárne zomrelo 12 ľudí

24.03.2017 12:55

Šesť príslušníkov ruskej Národnej gardy zahynulo pri piatkovom útoku neidentifikovaných ozbrojencov na kasárne ruskej Národnej gardy v autonómnej Čečenskej republike.

Veľká noc

Obchody by mali byť zavreté aj celý Veľkonočný pondelok

24.03.2017 12:39

Zákaz maloobchodného predaja by mal platiť na Veľkonočný pondelok počas celého dňa. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu.

Antverpy

Incident v Antverpách zrejme nebol terorizmus, píše belgická tlač

24.03.2017 12:25

Belgická polícia stále vypočúva muža, ktorý vo štvrtok dopoludnia v Antverpách vošiel vysokou rýchlosťou autom do nákupnej zóny.