Zodpovednosť

Dá sa predpokladať, že ak sa hlasy demokratov budú trieštiť, tak jednokolová voľba županov môže hrať do karát extrémistom.

Vzhľadom na to by demokratické strany mali začať seriózne uvažovať o spoločných kandidátoch v jednotlivých krajoch. Lebo zatiaľ čo medzi sebou v snahe zdiskreditovať svojho protivníka vedú žabomyšie vojny, Kotleba a spol. sa iba smejú – vedia, že tam, kde sa dvaja bijú, tretí zvíťazí. Už zďaleka pritom nejde iba o banskobystrickú „vucku“, lebo kotlebovci rozhadzujú siete aj v ďalších krajoch.

Jednotného frontu proti fašizmu sa asi nedočkáme, no stačilo by, keby niektorí jedinci dokázali potlačiť svoje veľké ego a prejavili dávku veľkorysosti. Tá je síce na Slovensku priam nedostatkový materiál, ale v tomto prípade ide skutočne o veľa. Ak kotlebovci zapustia korene aj v ďalších krajoch, už nikomu sa ich nikdy nepodarí odtiaľto dostať.

Preto je dobre, že koaličné strany ukázali aspoň toľko zdravého rozumu, že v Banskej Bystrici sú ochotné podporiť spoločného kandidáta, hoci i nestraníka.

Na rade je teraz opozícia. Po trpkých skúsenostiach z 90. rokov, keď sa pravica najmä v dôsledku svojej roztrieštenosti ocitla mimo parlamentu a vlastne tým pomohla Mečiarovi, by sa už mohla poučiť. Opäť ide o demokratický charakter štátu.

Prehnaní idealisti, ktorí majú absolútne jasnú predstavu, čo chcú dosiahnuť, len sú akosi mimo reality, sú pre demokraciu rovnako nebezpeční ako cynici, ktorí nemajú žiadne ideály. Svojimi maximalistickými požiadavkami môžu dosiahnuť presný opak toho, čo zamýšľajú. Inak povedané: tí, čo trvajú na tom, aby nám vládli anjeli, na svet privedú diablov. Chýba im totiž pokora a pocit zodpovednosti.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.