Štyri mínus

Podľa prezidenta Andreja Kisku Benátska komisia na jeho otázky týkajúce sa sudcov Ústavného súdu SR priamo neodpovedala.

Odpoveď Benátskej komisie podľa neho, „žiaľ, nie je takým silným impulzom, aby sme raz a navždy vyriešili patovú situáciu pri vymenovaní sudcov Ústavného súdu“.

Nuž ak by mala Benátska komisia vysielať „také silné impulzy“, musela by mať najprv právomoc priamo zasahovať do našich ústavných procesov. Čo v tomto prípade určite nemá, a je to tak dobre. A na to, aby to mohol byť dokonca taký silný impulz, že by sme na základe neho vyriešili spor medzi prezidentom a parlamentom „raz a navždy“, musela by sa minimálne odznova prepísať slovenská ústava.

Prezident Kiska sa krátko po svojom nástupe do funkcie rozhodol zafungovať ako brzda vtedajšej rozbehnutej jednofarebnej vlády Smeru, ktorá svojou parlamentnou väčšinou vybrala šesticu kandidátov na tri miesta na Ústavnom súde, ktoré sa mali práve vyprázdniť. Miesta sa vyprázdnili a vďaka prezidentovi, ktorý ponúknutých kandidátov odmietol, zostali prázdne dodnes. Ak by sa mala podobná situácia zopakovať o rok, o dva, postupne hrozí, že na Ústavnom súde bude všetky senáty a plénum dohromady zastupovať možno jedna osoba.

Celý spor je vnútropolitický a nikto okrem politickej reprezentácie danej krajiny v rukách jeho riešenie nemá.

Celý spor je vnútropolitický a nikto okrem politickej reprezentácie danej krajiny v rukách jeho riešenie nemá. Podľa názoru Benátskej komisie by mal Ústavný súd rozhodnúť o sťažnosti kandidátov, ktorých vybral parlament, ale neuznal prezident, prezident by mal rešpektovať názor Ústavného súdu a parlament by sa mal postarať o sprísnenie podmienok pri výbere kandidátov na sudcov ÚS. Jasnejšie sa to už, bez toho, aby ktokoľvek zvonku zasahoval do ústavných vzťahov vo vnútri Slovenska, asi povedať nedá.

Možnože ten nápad s prepísaním ústavy napokon nebude od veci. Ako sa ukazuje, slovenská ústava v dnešnom znení bola písaná s naivným presvedčením, že všetky rozhodujúce piliere ústavnosti budú mať vždy rovnaký názor aspoň na to, čo je spoločný záujem. V prípadoch, akým je tento a akým bol pred ním napríklad prípad generálneho prokurátora, pri ktorom sa „blysol“ Kiskov predchodca Ivan Gašparovič, by to znamenalo, že všetci majú spoločný záujem vybrať najkvalitnejších kandidátov a zároveň neohroziť chod príslušných inštitúcií.

Ukazuje sa, že spoločný záujem, na ktorom by sa zhodli ústavní činitelia rozličných politických farieb, neexistuje. Parlamentná väčšina pri výbere kandidátov postupuje politicky, prezident takýchto kandidátov zhodí zo stola tiež politicky. Stopercentný chod Generálnej prokuratúry alebo Ústavného súdu je pre obe strany podružná vec.

Parlament bude trvať na tom, že vybral tých najvhodnejších kandidátov, prezident bude trvať na svojich výhradách. Benátska komisia nie je maturitná komisia. Rozhodnúť spor a vzápätí sa zaň oznámkovať musíme my sami. Už teraz je to tak na štyri mínus.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
parlament, nrsr, NR SR,

Malá násobilka

29.03.2017 11:00

PETER JAVŮREK: Stále platí, že ak má byť zrušenie Mečiarových amnestií úspešné, koalícia a opozícia budú musieť dospieť k vzájomnej dohode.

Mečiar, Vladimír Mečiar.

Spravodlivosť či fraška

28.03.2017 07:00

PETER JAVŮREK: No isteže. Chlieb vďaka zrušeniu Mečiarových amnestií nezlacnie. A nielen to.

hitler, pes

Vodcovia a výhybkári

25.03.2017 09:00

PETER JAVŮREK: Hitler bol krikľúň, ktorého prejavy boli aj na svoju dobu predramatizované a myšlienky napoly zlovestné, napoly nezrozumiteľné.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.