Dosť bolo rumázgania

Dňa 14. marca 1879 sa narodil Albert Einstein, fyzik, ktorý ľudstvu pomáhal otvoriť oči. V tento deň roku 1920 sa narodila anglická atlétka Dorothy Tyler-Odamová, jediná žena, ktorá bola olympijskou medailistkou pred aj po druhej svetovej vojne. A mimochodom, vedeli ste, že v tento deň má svoj sviatok konštanta Pí?

Dalo by sa takto pokračovať donekonečna, ale pointa je zrejmá i bez toho. Tento deň fašistom nepatrí. Rovnako, ako im nepatrí štát, v ktorom žijeme, a ako im nesmú patriť naše vlastné životy.

Skupina predstaviteľov a obdivovateľov fašizmu bude vždy okrajová, i keby mala mať niekedy v dejinách dočasne na svojej strane väčšinu. Nikdy nás totiž neposunie ani o piaď vpred. Nevytvorí nič, čo by prežilo jej vlastný fyzický zánik, neobohatí nikoho život o niečo, čo by malo hodnotu hodnú spomenutia.

Príčiny radikalizácie časti spoločnosti boli už mnohokrát prevetrané a prediskutované od nuly po nekonečno a naspäť. Politické a ekonomické motívy fašizmu či nacizmu, rovnako ako politické, ekonomické a psychologické motívy tých, čo podľahnú jeho vábeniu, sú známe. Niet čo nové doložiť, možno sa len opakovať.

Áno, aj opakovať sa môže byť občas užitočné, pretože ľudia sú zábudliví a medzigeneračná pamäť je v tomto prípade, ako vidno, fikcia. Je len čosi zúfalé na tých neustálych výzvach, aby sme fašistov pochopili, aby sme sa im vraj pokúšali priblížiť. A kontraproduk­tívne: niektorí politici sa napríklad tak usilovne a s toľkým pochopením pokúšajú priblížiť voličom extrému, až sa sami presúvajú za nimi, na okraj.

Skupina pred- staviteľov a obdivovateľov fašizmu bude vždy okrajová, i keby mala mať niekedy v dejinách dočasne na svojej strane väčšinu.

Je to niečo podobné, ako pokúšať sa závislému decku vyhovoriť striekačku a ihlu. Možno v jednom z milióna prípadov to akosi zafunguje. Ostatným však z priepasti nepomôžete, kým ich najprv neodstrihnete od drogy.

V ideálnom prípade tak, že vyženiete výrobcov, dodávateľov a dílerov zo štvrte, z mesta. Na tom nie je nič necitlivé. Naopak. Práve zdanlivá tvrdosť môže byť v tomto prípade dôkazom, že ste chorého pochopili veľmi dobre.

Zahnať dílerov nacizmu naspäť do kanálov, kam patria, je prvým predpokladom liečby spoločnosti. Aby nedošlo k omylu: zahnať ich v tomto prípade znamená ukázať im, kde je ich miesto. Policajné manévre či pritvrdzovanie úradných represálií nepomôžu, keď bude väčšina spoločnosti mlčať a vyčkávať, ako to dopadne.

Ak majú pohrobkovia slovenského 14. marca využívať slobodu tárať, čo im ľudácka slina na jazyky prináša, ostatní musia využívať svoju slobodu hovoriť otvorene, čo si o nich a o ich plánoch myslia.

Pred osemdesiatimi rokmi sa ešte voliči a sympatizanti ľudákov rútili viac-menej do neznáma. Takúto výhovorku dnes už naporúdzi nemajú. Dnes musí ísť minimálne o zlyhanie predstavivosti a nedostatok empatie. Iste, musí tam byť aj autentická zlosť. Tá však nemôže byť pre nikoho ospravedlnením túžby po násilí. Verbálnom, fyzickom, či spoločenskom.

Dosť už bolo rumázgania. Tu sú životy, žime ich tak, aby po nás mohli svoje životy žiť nerušene ďalší.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
parlament, nrsr, NR SR,

Malá násobilka

29.03.2017 11:00

PETER JAVŮREK: Stále platí, že ak má byť zrušenie Mečiarových amnestií úspešné, koalícia a opozícia budú musieť dospieť k vzájomnej dohode.

Mečiar, Vladimír Mečiar.

Spravodlivosť či fraška

28.03.2017 07:00

PETER JAVŮREK: No isteže. Chlieb vďaka zrušeniu Mečiarových amnestií nezlacnie. A nielen to.

hitler, pes

Vodcovia a výhybkári

25.03.2017 09:00

PETER JAVŮREK: Hitler bol krikľúň, ktorého prejavy boli aj na svoju dobu predramatizované a myšlienky napoly zlovestné, napoly nezrozumiteľné.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.