Spravodlivosť!

Vyrovnávanie sa s minulosťou je neľahká vec. Treba na ňu dostatok odvahy popasovať sa s vecami, ktoré sú z veľkej časti zabudnuté, a preto neprinášajú momentálne politické body.

O to väčší efekt však prinášajú v dlhodobom horizonte, lebo majú nesmierny vplyv na to, čo sa zvykne nazývať historická pamäť. Ak platí to známe masarykovské, že štáty sa udržiavajú ideami, na ktorých vznikli, tak so Slovenskom je to veľmi zlé, lebo táto krajina má takpovediac vo svojej genetickej výbave zakódovaný zločin.

Čítajte viac

Dlho to vyzeralo tak, že Mečiarove amnestie zostanú len v rovine morálneho odsúdenia. Panovala síce všeobecná zhoda, že zo strany Mečiara boli hlboko nemorálnym zneužitím prezidentských právomocí a od predstaviteľov Smeru sme počúvali, že sú morálnym suterénom, no vždy jedným dychom dodali, že sú právne nezrušiteľné.

To, že teraz najsilnejšia strana svoj postoj prehodnotila, znamená, že si pravdepodobne uvedomila neudržateľnosť danej situácie, lebo najhoršie zo všetkého je nepotrestané zlo. Ak by tento akt štátneho terorizmu zostal nevyšetrený, táto trauma by ďalej narastala. No predovšetkým: solídny štát nemožno budovať s kostlivcom v skrini.

Koalícia sa dohodla, že amnestie je možné ústavne zrušiť zákonom bez toho, aby došlo k retroaktivite. Zdá sa, že krvavú škvrnu na našej histórii sa po dlhom čase predsa len podarí odstrániť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
kuracie mäso

Vypraté mäso

27.03.2017 22:00

MARIÁN REPA: Je to paradox: EÚ sa pýši prísnou potravinovou legislatívou. Zákony by teda mali garantovať, že spotrebiteľ môže bez obáv zjesť všetko, čo sa nachádza v obchode. Realita však býva často odlišná.

Nemecké diaľnice

Nemecké mýto

27.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Vo väčšine európskych krajín sa za jazdu po diaľnici platí – a to buď formou diaľničnej nálepky, alebo mýto sa vyberá priamo na diaľnici.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.