Nenávisť nie je cesta

Mnohé rezorty, morálka a ekonomika národa sa menia len veľmi pomaly. Všetko má veľkú zotrvačnosť.

Na rozdiel od prípadných lokálnych aj globálnych konfliktov, ktoré môžu vypuknúť zo dňa na deň, a všetci sú konfrontovaní v regióne, na kontinente či celosvetovo. Dnes majú informácie cenu zlata a propaganda z jednej aj druhej strany barikády sa krúti na plné obrátky. Asi sme svedkami preformátovania celej planéty v politickom, geostrategickom, hospodárskom aj sociálnom aspekte, kde sa migračné vlny nevyskytujú iba v rámci vojenských konfliktov, ale aj ekonomickej núdze a celkových klimatických zmien.

Ľudstvo stráca schopnosť reálneho posudzovania aktuálnej situácie čohokoľvek a smeruje to len k zhoršovaniu. Na druhej strane, z literatúry vieme, že to tak bolo vždy, že starší ľudia nerozumeli mladším, mali obavy o budúcnosť, no a vždy sa to nejako skončilo. Skolabovali však veľké svetové civilizácie, hoci vývoj išiel ďalej. Možno skolabuje aj naša európska civilizácia, ktorá sa infiltrovala nie veľmi aj do Ameriky a Austrálie. Moderná „západná“ civilizácia očividne stráca konkurencieschop­nosť, rodia sa čoraz slabšie deti, mladí ľudia nedosahujú potrebnú výkonnosť, naša genetická výbava na prežitie sa zhoršuje. Určite nás prevalcujú priebojnejšie a lepšie vybavené osobnosti z rozvojových krajín.

Mnohí z nás akoby mali zmätenú myseľ. Kedysi dostávali všeobecné vzdelanie aj z hľadiska spoločenských poznatkov. To sa vyparilo a zostali z neho úlomky. Tie sa zmiešavajú s pocitmi z reality, a tak to i vyzerá. Ani študenti nečítajú spoločensko-vedné knihy, prečo by ich mali čítať ostatní? Polarizácia spoločnosti a nenávisť však nie sú cestou. Ľudskosť pri ekonomickej prosperite, slobode a solidarite musí byť súčasťou riešenia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
vysoká škola, študenti, scio testy

Strácate nás každým dňom

23.02.2017 18:00

SINDY LOJKÓOVÁ: Vyštudovaní, vzdelaní, ale aj tak bez práce. Na Slovensku bežná vec.

Igor Matovič, matovič,

Ignorovať

21.02.2017 16:00

PETER MALÍK: To, čo Igor Matovič predvádza v parlamente a na tlačovkách, je hanbou nášho parlamentarizmu.

diabetes, cukrovka, zelenina, zdravá výživa, čerstvé potraviny, nákup

Prečo riskujeme zdravie?

21.02.2017 16:00

BARBORA ŠIŠOLÁKOVÁ: Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie. Tento výrok francúzskeho spisovateľa Rochefoucaulda, napovedá niečo o dnešnej dobe.

Ľudová hudba Bystrianka

Ľudová hudba Bystrianka a folklórna skupina Bystrianka

27.02.2017 00:00

Naša ĽH, tanečná, spevácka a detská skupina Bystrianka uchováva a šíri nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe tradičnej slovenskej piesne, tanca a ľudovej hudby.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

26.02.2017 23:53

Už 24 rokov chránime prirodzené lesy a všetkých ich obyvateľov. Meníme pohľad na ochranu prírody, formujeme zákony, vzdelávame a robíme Všetko pre NIČ.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.