Nenávisť nie je cesta

Mnohé rezorty, morálka a ekonomika národa sa menia len veľmi pomaly. Všetko má veľkú zotrvačnosť.

Na rozdiel od prípadných lokálnych aj globálnych konfliktov, ktoré môžu vypuknúť zo dňa na deň, a všetci sú konfrontovaní v regióne, na kontinente či celosvetovo. Dnes majú informácie cenu zlata a propaganda z jednej aj druhej strany barikády sa krúti na plné obrátky. Asi sme svedkami preformátovania celej planéty v politickom, geostrategickom, hospodárskom aj sociálnom aspekte, kde sa migračné vlny nevyskytujú iba v rámci vojenských konfliktov, ale aj ekonomickej núdze a celkových klimatických zmien.

Ľudstvo stráca schopnosť reálneho posudzovania aktuálnej situácie čohokoľvek a smeruje to len k zhoršovaniu. Na druhej strane, z literatúry vieme, že to tak bolo vždy, že starší ľudia nerozumeli mladším, mali obavy o budúcnosť, no a vždy sa to nejako skončilo. Skolabovali však veľké svetové civilizácie, hoci vývoj išiel ďalej. Možno skolabuje aj naša európska civilizácia, ktorá sa infiltrovala nie veľmi aj do Ameriky a Austrálie. Moderná „západná“ civilizácia očividne stráca konkurencieschop­nosť, rodia sa čoraz slabšie deti, mladí ľudia nedosahujú potrebnú výkonnosť, naša genetická výbava na prežitie sa zhoršuje. Určite nás prevalcujú priebojnejšie a lepšie vybavené osobnosti z rozvojových krajín.

Mnohí z nás akoby mali zmätenú myseľ. Kedysi dostávali všeobecné vzdelanie aj z hľadiska spoločenských poznatkov. To sa vyparilo a zostali z neho úlomky. Tie sa zmiešavajú s pocitmi z reality, a tak to i vyzerá. Ani študenti nečítajú spoločensko-vedné knihy, prečo by ich mali čítať ostatní? Polarizácia spoločnosti a nenávisť však nie sú cestou. Ľudskosť pri ekonomickej prosperite, slobode a solidarite musí byť súčasťou riešenia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Trnava, obchodné centrum

Lákavé centrá

22.03.2017 14:00

LADISLAV KOVÁČIK: Po celom Slovensku vznikajú nové obchodné centrá.

poľsko, štrajk, protest, ženy

Diskriminácia?

16.03.2017 17:00

TIBOR GRÉK: Minulý týždeň sme si pripomenuli Medzinárodný deň žien.

obchod, potraviny, nákup, jedlo

Ako sme objavili Ameriku

15.03.2017 16:00

DUŠAN MLYNÁRIK: O tom, že pracie prášky a kozmetika rovnakej značky u nás a v krajinách západnej Európy nie sú vôbec rovnaké, vedeli naše manželky už pred viac ako štvrťstoročím.

Veľká noc

Obchody by mali byť zavreté aj celý Veľkonočný pondelok

24.03.2017 12:39

Zákaz maloobchodného predaja by mal platiť na Veľkonočný pondelok počas celého dňa. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu.

Antverpy

Incident v Antverpách zrejme nebol terorizmus, píše belgická tlač

24.03.2017 12:25

Belgická polícia stále vypočúva muža, ktorý vo štvrtok dopoludnia v Antverpách vošiel vysokou rýchlosťou autom do nákupnej zóny.

dym, požiar, Ukrajina

Požiar muničného skladu na Ukrajine má prvú obeť

24.03.2017 12:22

Najmenej jednu obeť si vyžiadal štvrtkový mohutný požiar muničného skladu na severovýchode Ukrajiny. Oznámil to v piatok ukrajinský úrad pre mimoriadne situácie.

okresny sud bratislava I.,  krajsky sud v bratislave

Súdy prejednávajú príprad bratov Salmanovovcov

24.03.2017 12:07

Kauzou vydierania podnikateľov Sergeja a Alexandra Salmanovovcov sa zaoberá Okresný súd Bratislava I. V piatok mali vypovedať traja svedkovia, ani jeden sa však nedostavil.