NATO je veľmi výhodné. Pre Rusko

13.07.2016 10:00

Skončil sa summit NATO. Jeho výsledky a samotné komuniké budú istotne v najbližších dňoch podrobené detailnejšej analýze. No nie je prekvapením, že jedna kľúčová krajina bola spomenutá takmer pri každom rokovaní – Rusko.

Už od vpádu ruských vojsk na ukrajinský polostrov Krym a následne na východ krajiny je vývoj vzťahu medzi rivalmi z obdobia studenej vojny ostro sledovaný samotnou alianciou aj jej členmi. Jedna strana hovorí o vojenskej agresii a nátlaku, druhá sa obhajuje obrannými opatreniami.

Každá strana používa na podporu svojej rétoriky iné zdroje – jedna faktografické údaje a spravodajské informácie, tá druhá ideológiu a demagógiu. Jedna vec však bola známa ešte predtým, než sa hlavy desiatok štátov zapísali vo varšavských ho­teloch – NATO je pre Rusko výhodou, či si to je ochotné priznať, alebo nie.

Ako NATO pomáha Rusku?

NATO sa významne zasadilo za stabilitu v krajinách ležiacich na ruských západných hraniciach. Rusko hraničí v rámci aliancie s Estónskom, Lotyšskom, a prostredníctvom Kaliningradu aj s Litvou a Poľskom. Väčšina z týchto krajín bola ešte pred štvrťstoročím pod priamou kontrolou Sovietskeho zväzu.

Keď ruskí predstavitelia hovoria o NATO ako o hrozbe, tak buď nevedia, čo aliancia robí, alebo účelovo klamú domácemu publiku.

Po jeho rozpade a znovunadobudnutí nezávislosti sa im zachcelo slobody, stability a prosperity. Všetky tri pobaltské krajiny preto začiatkom 90. rokov deklarovali záujem zapojiť sa do procesu euroatlantickej integrácie.

Ťažko dnes odhadnúť, čo by sa z nich stalo, ak by nemali za jasný cieľ reformovať svoju ekonomiku, sociálny systém, súdnictvo a iné sektory s vidinou členstva v euroatlantických štruktúrach.

Miesto potenciálne nestabilných nacionalistických bášt s mafiánskym vedením má dnes Rusko za susedov troch zodpovedných, ekonomicky prosperujúcich a stabilných členov NATO a EÚ, ktorí sú viazaní medzinárodnými zmluvami. Všetky krajiny, ktoré chceli a stále chcú vstúpiť do NATO, musia dospieť, zreformovať sa a stať sa transparentnejšími. Len závistlivý tyran hrozí agresiou, keď sa jeho susedovi začne dariť.

Nikto sa v okolí Ruska nezaujíma viac o vyriešenie geopolitických kríz ako členské krajiny NATO. Od demokratických reforiem v krajinách Východného partnerstva cez boj proti terorizmu. Od tréningových jednotiek v Afganistane, Iraku a Jordánsku cez boj proti prevádzačom ľudí v núdzi v Stredozemnom mori. Všetky členské krajiny NATO sú zapojené v globálnej koalícii zameranej na boj proti IS v Iraku aj Sýrii.

Členské krajiny NATO zastavili znižovanie obranných rozpočtov. Zároveň vyvíjajú spôsobilosti, individuálne alebo kolektívne, ktoré im v budúcnosti pomôžu čeliť podobným hrozbám. Dnes ide o ruskú propagandu, no o pár rokov môže ísť o propagandu zo strany Číny.

Rovnako buduje aliancia obranné spôsobilosti proti Iránu alebo iným neštátnym aktérom, ktorí sú zameraní na získanie zbraní hromadného ničenia. V takom prípade bude potrebné v rámci aliancie reagovať čo najskôr. Tento prístup by malo Rusko ako samovysnený garant stability v Európe podporovať všetkými desiatimi.

Dôveruj, až keď preveríš

Rusko to navonok vníma inak. Rétorika vlády a štátnych médií hovorí o provokácii, rozširovanie a samotnú existenciu NATO vníma paradoxne ako hrozbu pre mier a stabilitu v Európe a členské krajiny považuje len za satelity Bruselu a Washingtonu a nie za svojprávne a nezávislé krajiny. NATO vníma tento naratív citlivo a snaží sa naň reagovať.

V rámci transparentnosti bolo na summite vo Varšave potrebné tlmočiť prostredníctvom generálneho tajomníka Jensa Stoltenberga dôvody na posilnenie východnej hranice NATO. Ide predovšetkým o defenzívne kroky ako reakciu na akcie Ruska voči svojim susedom.

Pobaltské krajiny a Poľsko vzhľadom na vojenské vybavenie či historickú skúsenosť majú právo obávať sa prípadného útoku, a preto sa dobrovoľne rozhodli hostiť spojenecké prápory na svojom území. Prevencia je v obrane dôležitá. A napriek tomu, že nikto nechce konflikt vyvolať, krajiny sa cítia bezpečnejšie, keď vidia, že je o ich obranu postarané prostredníctvom spojeneckých záväzkov.

Rada NATO-Rusko, ktorá bola napriek ruskej invázii na Ukrajine komunikačným kanálom medzi dvoma partnermi, zasadne tento týždeň v Bruseli. Predíde sa tak nejasnostiam o odkaze Varšavského summitu a zároveň je to jasný signál, že aliancii záleží na transparentných vzťahoch v rámci uisťovacích postupov voči Rusku.

Preto NATO neprestane pozývať ruských pozorovateľov na svoje cvičenia. Preto partneri usporiadali stretnutie mimo dní summitu, aby nestratilo na dôležitosti a neostalo v tieni mediálne možno lákavejšieho summitu.

Ťažko očakávať, že podobné kroky obmäkčia ruské srdcia. Jedna vec je však jasná. Keď ruskí predstavitelia hovoria o NATO ako o hrozbe, tak buď nevedia, čo aliancia robí, alebo účelovo klamú domácemu publiku. Po viac ako dvadsiatich rokoch pri partnerskom stole je pravdepodobnejšia druhá možnosť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Rusko #NATO
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

24,99
Perla červené ruže srdiečka

Perla červené ruže srdiečka

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk