Fio bankaFio banka

Chýbajú odborníci? Nezmysel

Firmy IT hľadajú ľudí. Ak má IT odborník náhodou po päťdesiatke a chce ešte pracovať a náhodou ho jedna firma prepustila, má smolu a mizivé šance.

11.07.2017 16:00
debata (34)

Nepomôže mu ani vysokoškolský diplom, dlhoročná prax, širokospektrálne vedomosti, dlhoročné skúsenosti, dokonca ani to, že niekedy sám podnikal alebo že má americký certifikát. Nik ho už nechce.

Ak sa o prácu vo firme uchádza, buď mu vôbec neodpovedia, alebo napíšu, že sa im nehodí jeho portfólio, aj keď podľa požadovaných kritérií sa jeho portfólio na 95 % prekrýva s inzerovanou ponukou. Pozvú ho do prvého kola a potom sa už neozvú alebo mu napíšu, že našli lepšieho uchádzača, no už o deň neskôr inzerujú tú istú pozíciu na prácu.

Ak ho aj pozvú do druhého kola, zmenia v ňom parametre a uchádzača odmietnu. Najtrápnejšie je, keď o pár dní či týždňov znovu inzerujú tú istú pozíciu bez dodatočného zadania. Alebo mu napíšu, že vybrali lepšieho uchádzača s tým, že o deň neskôr inzerujú tú istú ponuku (teda lepšieho celkom iste nenašli).

Kým spoločnosť nedospeje k tomu, že pre každú firmu,  pre jej kredit a kvalitu fungovania môžu byť prospešní ľudia v každom veku, dovtedy sa na Slovensku nebude dobre žiť.

Inokedy sa človek uchádza o prácu v personálnej agentúre, kde uspeje a odporučia ho do firmy, ktorá hľadá zamestnanca. A odtiaľ príde aj bez osobného stretnutia odpoveď, že oni sú mladý kolektív, takže nemajú záujem. Človek sa však predsa nehlási do pionierskeho tábora, keď sa uchádza o pracovné uplatnenie?! Alebo áno?

Firmy IT hľadajú tridsaťročných. Niekedy aj tridsaťročných s tridsaťročnou praxou. Že je to nezmysel? Nuž keď si človek so skúsenosťami v odbore prečíta kritériá na hľadanú pozíciu, často zistí, že je nereálne, aby ich splnil mladý človek alebo človek s dvoj- až päťročnou praxou.

Firmy IT prosto preferujú mladých, flexibilných. Neprekáža, že mladý pláva trhom raz tam, raz inde: rok v jednej firme, rok v druhej, pol roka v tretej, tri mesiace v ďalšej, je prispôsobivejší. Bez ohľadu na jeho vedomosti a šikovnosť (a to je mnoho mladých naozaj aj dosť schopných), predovšetkým berie nižší plat. Isteže, mnohé firmy mladí špeciálne v IT založili a pomerne úspešne vedú a rozvíjajú. Časom však aj oni zostarnú… a nahradia ich iní nadšení a mladí a flexibilní.

Kým spoločnosť nedospeje k tomu, že pre každú firmu,  pre jej kredit a kvalitu celého fungovania môžu byť prospešní ľudia v každom veku, aj tí vo veku vyššom, dovtedy sa na Slovensku nebude dobre žiť. Starší pracovníci nie sú fluktuanti, sú stabilnejší a majú stále čo ponúknuť. Vo vyspelých krajinách si starších odborníkov vážia a často sa stávajú poradcami vedení firiem alebo si ich vo firmách pestujú kvôli ich vedomostiam, širšiemu kontextu a rozhľadu. A nemusíme chodiť ďaleko, stačí len pár kilometrov do susedného Rakúska. 

Svet sa skladá z rôznych ľudí: mužov aj žien, matiek s deťmi aj bezdetných, mladých, starých, bielych, žltých aj čiernych, z ľudí s fyzickými obmedzeniami aj bez nich, múdrejších aj menej múdrych, šikovných aj menej… a Slovensko je súčasťou sveta aj Európy a Európskej únie. Vládne tu kapitalizmus a pokus o demokraciu sa nachádza stále v plienkach. Vidíme to na mnohých veciach a javoch.

Ak chce Slovensko byť súčasťou vyspelého sveta, mal by sa tento prístup zmeniť. Populácia starne a podpora štátu v stratégii zamestnávania starších ľudí by mala byť systémová. Generačné spektrum spolupracovníkov môže byť prínosom. Starší pracovník môže svojimi vedomosťami a skúsenosťami v spolupráci s mladými a svižnejšími prispieť k lepšej prosperujúcej firme a v konečnom dôsledku aj k lepšej celej spoločnosti. Keď na Slovensku nedáme šancu na prácu aj ľuďom starším a vzdelaným, Slovensko sa občianskou spoločnosťou nestane.

„Staré mäso tu smrdí,“ chodil po ofise čerstvý šéf v produktívnom veku v novom ancúgu od Bossa. V priebehu mesiaca firma prepustila stovku zamestnancov. Vytypovali si ľudí po deviatich rokoch a jedenástich mesiacoch práce, ľudí tri roky pred dôchodkom (vytvorili tak nezamestnateľnú entitu), ľudí prechodne so zdravotnými problémami… Oficiálna verzia: rušili miesta, reštrukturalizovali. Lož obalená do pekného ospravedlniteľného obalu.

Poznám odborníka na IT bezpečnosť sietí a  IT architektúru. Od októbra 2016 do mája 2017 absolvoval 85 pohovorov, z nich bol 35-krát v druhom kole a v desiatich prípadoch sa celý proces javil perspektívne a že ho už-už berú. Pri „chate“ s dievčinou z najznámejšieho zamestnávateľského portálu, kde sa opýtal, ako by mal postupovať, sa dozvedel, že má integrovať viac entuziazmu a napísať lepší motivačný list. Dobrá rada nad zlato? Po 10 konkurzoch za mesiac prácu stále nemal ani v júni.

Vzdelaných odborníkov v jeho situácii je celkom isto viac. Od kolegu v podobnej situácii sa dozvedel prípad, ako jeho samého v konkurze do nemenovanej firmy chceli prijať kolegovia z IT oddelenia, ale ľudské zdroje firmy jeho prijatie zatrhli. Lebo… vek. Na trhu práce v IT vládne veková diskriminácia, o tom sa kulantne nehovorí. Aj preto sa články o tom, že na Slovensku nie je dostatok odborníkov v IT, nedajú považovať za pravdivé. V IT firmách vládne ageizmus. Ak štát nevie systémovo takéto čosi riešiť, načo ešte zvyšuje vek odchodu do dôchodku… Naopak, treba ho znížiť!

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 34 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #IT #IT biznis