Korektný jazyk a politické súboje

08.02.2019 14:00

V uplynulých dňoch sa opäť hralo rómskou kartou, aj keď iba nepriamo. Predseda Národnej rady Andrej Danko v nedeľnej relácii TA3 nevyberavým spôsobom hovoril o podpredsedníčke parlamentu Lucii Ďuriš Nicholsonovej. Okrem iného ju nazval „Cigánočkou zo SaS“.

Reakcia na seba nenechala dlho čakať, SaS sa ohradila a dala výrok do pozornosti Generálnej prokuratúry, domnievajúc sa, že mohlo dôjsť k trestnému činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Vzapätí vyšiel otvorený list osobností, ktoré žiadajú, aby sa Danko poslankyni ospravedlnil. Mediálne prestrelky už dávno stratili úroveň slušnej diskusie a ide len o vylievanie špiny a šírenie zloby.

Čo je však v celej debate najsmutnejšie, že sa dotýka Rómov, lebo či chceme, či nie, tak to číta verejnosť. V snahe uraziť a ponížiť predseda parlamentu použil slovo Cigánočka a druhá strana sa ohradila, že ona veru Cigánočka nie je a osobnosti žiadajú v jej mene ospravedlnenie. Ako sa však cítia Rómovia a Rómky? Ako neviditeľní? Ako občania druhej kategórie! Pre jedného sú nadávkou a pre druhého urážkou. Ako sa majú zachovať? Je to o Rómoch bez Rómov. Bez toho, aby sa niekto spýtal na ich názor, postoj a pocit.

A potom zase príde na pretras pôsobenie Tibora Gašpara na ministerstve vnútra, kde zastával funkciu poradcu pre rómsku problematiku. V diskusiách je to synonymum pre rómsku kriminalitu. Ministerka vnútra Denisa Saková v dobrej viere zdôvodniť jeho pôsobenie vo funkcii, z ktorej nakoniec Gašpar odchádza, hovorí, že je špecialista na rómsku kriminalitu. Možno keby si namiesto rómska dosadila slovo maďarská alebo rusínska, pochopila by absurdnosť tohto slovného spojenia. A možno keby bol Gašpar naozaj odborník na túto problematiku, vedel by hneď na začiatku svojho pôsobenia vysvetliť, že ide o drobnú protispoločenskú činnosť spojenu s chudobou, a nie s etnicitou. Chudoba nemá národnosť!

Netreba zabudnúť, že protirómska rétorika sa tiahne naprieč politickým spektrom a už tu boli strany, ktoré navrhovali malý dvor a dlhý bič, alebo také. čo chceli reštriktívne riešiť pôrodnosť rómskych žien. Zdá sa, že kostlivcom v skrini zostávajú aj zásahy policajtov v rómskych osadách, kde sa pokojne z obetí môžu stať obvinení.

Politika, verejná diskusia i politický boj musia rešpektovať hranice a korektnosť voči nejakej skupine ľudí. To je základom kohézie spoločnosti. Ak sa budeme „rochniť“ v bahne a špliechať ho navôkol, môže sa stať, že sa to bahno už nebude dať zmyť.

Blížia sa prezidentské voľby a na budúci rok aj parlamentné. Hrať protirómskou kartou, znevažovať Rómov a hľadať skratkovité riešenia môže priniesť momentálny osoh a mediálny záujem, ale v konečnom dôsledku to iba polarizuje spoločnosť. Mali by to mať na zreteli politici aj novinári.

Ak bude dochádzať k opakovanému znevažovaniu Rómov, k slovnej degradácii, stigmatizácii a nedôvere, ľahko sa môže stať, že slovné násilie prerastie do fyzických útokov.

Ak však bude dochádzať k opakovanému znevažovaniu Rómov, k slovnej degradácii, stigmatizácii a nedôvere, ľahko sa môže stať, že slovné násilie prerastie do fyzických útokov. Verím, že to si politická reprezentácia neželá. Politici musia mať zodpovednosť ku krajine, nerozdúchavať nacionalistické vášne a veľmi starostlivo voliť slová. Mať citlivý a politicky korektný jazyk by malo byť základom politickej kultúry.

Téma začlenenia marginalizovaných rómskych komunít si vyžaduje skutočnú odbornosť a konsenzuálne riešenia so zaangažovaním rómskych elít. Nevyhnutná je atmosféra prijatia Rómov spoločnosťou a všetky odmietavé vyjadrenia krehkú dôveru narúšajú a zneistejú všetkých aktérov, ktorí to s akceptáciou Rómov ako plnoprávnej národnostnej menšiny myslia vážne.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Rómovia #Lucia Ďuriš Nicholsonová #Andrej Danko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

199,99
Amore červené ruže Grand

Amore červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk