Kto zavinil druhú vlnu korony na Slovensku?

Pri zvládaní pandémie aj Matovičova vláda robila chyby, podobne ako takmer všetky vlády sveta. Zodpovednosť za 12 200 mŕtvych a pol milióna nakazených však nesú aj tí, čo pandémiu, nielen na Slovensku, zľahčovali, opatrenia vlády spochybňovali, pred očkovaním vystríhali a robia tak doteraz. Preto ich ja 78-ročný senior s onkologickým nálezom a so zníženou imunitou žalujem. V mene všetkých, čo im naleteli a na svoj omyl doplatili.

03.06.2021 14:00
debata (80)

Z archívov elektronických médií sa dajú vyloviť desiatky bohorovných replík i refrény hlavných popieračov i verklíkujúcich papagájov. Z opozície i zvnútra koalície. Hoci z vlaňajška, z polovice septembra, keď sme patrili medzi najlepších na svete. Z opozície (priznajme i zvnútra štvorkoalície) sa čoraz naliehavejšie ozývalo: uvoľniť, zrušiť, povoliť, kompenzovať… Dokolečka dokola. V mene demokracie, slobody a zrazu takých posvätných ľudských i občianskych práv. V októbri 2020 začal počet chorých na COVID-19 rýchle stúpať. Tempom 4,4 percenta za deň. Na Orave a v okolí Bardejova sa covid začal nekontrolovateľne šíriť. Vtedy Matovič (koalícia) zorganizoval plošné testovanie.

Trollovia, cynici a klamári

Už vyše roka, nielen u nás, v celom svete, sú médiá plné covidu. Kritika verejnosti sa, žiaľ s krížom po funusoch, obracia aj proti tým, čo pandémiu počas svojej vlády zľahčovali, a preto stratili nad ňou kontrolu. V nejednej krajine skúmajú aj možnú spoluzodpovednosť popieračov mimo vlády. Opozície i covidových anarchistov, čo rozumné opatrenia vlády na rôzny spôsob spochybňovali, miatli verejnosť a priživujú sa na nimi vyvolanej, falošnej občianskej neposlušnosti.

V krajinách, kde sa zvolebnieva, stal sa covid hlavnou agendou predvolebného boja. Mieša sa podľa najrozličnejších receptov: opozície najčastejšie vyčítajú vládam chyby, ktorým by sa samy, keby boli pri moci, nevyhli. Nepriznaný scenár najpodlejšej subverzie mohol by mať tieto štyri body: 1. Covid budeme zľahčovať, opatrenia vlády spochybňovať, aby pandémia trvala čo najdlhšie. 2. Počet bankrotov, nezamestnaných, nakazených a mŕtvych bude narastať. 3. Rozhorčená verejnosť pošle vládu na smetisko dejín. 4. A my sa budeme pasovať za víťazov nad covidom.

Covidoví anarchisti považujú povinné nosenie rúšok či zákaz zhromažďovania za obmedzovanie ich slobody. Tou sa svojho času zaklínali aj ľudia bojujúci proti zákazu fajčenia vo verejných priestoroch, proti obmedzeniu rýchlosti na diaľnici, proti bezpečnostným pásom v autách.

Napríklad také rúška: objednali ich málo, za neprimerane vysokú cenu, s pochybnou kvalitou, neraz s podozrením, že príslušné ministerstvo uprednostnilo vláde blízke firmy alebo „šikovných podnikateľov“. U nás, v Česku, na Balkáne, ba i v solídnom Nemecku. Pandémia naplno obnažila svojráz trhovej ekonomiky.

Shut- a lockdowny či núdzové stavy boli vyhlásené: príliš neskoro, príliš skoro, neodôvodnene, trvali príliš dlho, príliš krátko, pripravili nás (dvakrát) o veľkonočné sviatky, o Dušičky, o Vianoce, pokazili nám letnú i zimnú dovolenku. Zničili gastrosektor, kultúru, bohoslužby, šport. U nás v strednej Európe, v Beneluxe, v Španielsku, v Írsku, v Južnej Amerike.

Sú štáty, ktoré vplyv popieračov dokázali neutralizovať: vláda Nového Zélandu vyhlásila nedávno vo vyše miliónovom meste Auckland 10-dňový lockdown kvôli jedinému nositeľovi vírusu COVID-19! S nevídaným efektom: Nový Zéland spolu s Taiwanom vzdorovali druhej vlne pandémie s minimálnymi stratami. Spomenúť by sa patrilo aj krajiny, kde verejnosť politické zneužívanie pandémie COVID-19 považuje za hyenizmus, kde vlády s opozíciou na jej potlačení príkladne spolupracujú (Nórsko, Fínsko, Južná Kórea…).

Na hrubé vrece hrubú záplatu?

Pripomeňme si, kto a akými argumentmi počas uplynulého roku v našich končinách pandémiu zľahčoval (chrípočka); kto nosenie rúšok označil za debilizmus; digitálne trasovanie nositeľov nákazy za fízlovanie; plošné testovanie za najväčší zdroj šírenia nákazy; a samotné očkovanie za fintu, ako do nás nasadiť nanočipy, pomocou ktorých nás budú riadiť.

Žalobám čelia Trump, Bolsonaro i indický premiér Módi. Ten posledný od samého začiatku odporúčal ako liek proti COVID-19 popíjanie kravského moču a pravidelné precvičovanie jeho jogovej zostavy. Podľa kazety, ktorú si kúpila štvrťmiliarda ľudí. Zázračné recepty našich popieračov (Kotleba), ostanú zapísané vo veľkej knihe národných bludov.

Matematici, ktorí dokážu extrapolovať dôsledky tejto mentálnej infekcie, odhadujú, že v krajinách s parametrami Slovenska mohli bludy a hoaxy okolo covidu (primárne), natrvalo či dočasne, nakaziť najmenej pätinu populácie. Pretože podnecovali ľahkomyseľnosť, nedisciplinovanosť, pochybnú občiansku neposlušnosť, falošné hrdinstvo, odmietanie rúšok, testovania, očkovania, utajovanie ľahkého, ale rovnako infekčného priebehu i viac či menej uvedomelé šírenie vírusu. To všetko sa podieľalo na exponenciálnom vzdutí druhej vlny pandémie. Čo s tým…?

Nemali by moderátori najsledovanejších (televíznych a rozhlasových) diskusných relácií pozývať do štúdia kompetentných hostí, ktorí by posúdili, aký podiel viny na množstve nakazených a mŕtvych nesú: spindoktori na sieťach, na tribúnach, v médiách, ale najmä najznámejší popierači, politici a vedci s vysokým ratingom sledovanosti a dôvery? Nemali by im počas diskusie pravidelne, obrazom i zvukom, pripomínať aj najviac omieľané, podvratné „šteky“, ktoré sa v archívoch zachovali? Aby sa nevykrúcali, aby ich hanba fackovala.

Pomôcť by mohli aj sociológovia. Určite by dokázali zmapovať, kto, kedy a akými argumentmi presvedčil „radových popieračov“, že covid je neškodná chrípočka. Kto ich navádzal, aby opatrenia vlády okolo covidu bojkotovali. Koľkých nešťastníkov títo spindoktormi pobalamútení, horliví popierači, podľa vlastného odhadu, ovplyvnili sami. V rodine, v krčme, na pracovisku. A koľkí z nich napokon sami na to doplatili…

Takýto výskum by mohol byť pre koaličných politikov užitočnou pomôckou. Spolu s najnovšími, korektne interpetovanými, štúdiami renomovaných vedcov. (V ostatnom čase Martina Pavelku o užitočnosti plošného testovania, uverejnená v prestížnom časopise Science či Hatalovo poučenie o tom, aké rúška sú efektívne.) Propagandisti opozície by tak prišli o väčšinu svojich verklíkovaných argumentov. A právnici by mali o čo oprieť paragrafy, postihujúce celý diapazón skutkov napĺňajúcich zločin verejného ohrozenia a všetkého, čo s ním súvisí. Vrátane ujmy na zdraví či usmrtenia, s prižmúrením oka „iba z neznalosti či nedbalosti“.

Covidoví anarchisti považujú povinné nosenie rúšok či zákaz zhromažďovania za obmedzovanie ich slobody. Tou sa svojho času zaklínali aj ľudia bojujúci proti zákazu fajčenia vo verejných priestoroch, proti obmedzeniu rýchlosti na diaľnici, proti bezpečnostným pásom v autách. Pristihnutí porušovatelia týchto nariadení dnes platia pokutu do štátnej pokladnice. Pretože nás všetkých ohrozujú. Zdá sa však, že covidoví anarchisti a teroristi sa zatiaľ, drzo a ľahostajne, pohybujú mimo zákona. Vlamačovi, čo vykradne bufet, naparia viac ako tomu, ktorý vediac, že má covid, nakazil priamo stovky, nepriamo, štafetovo tisíce ľudí.

Pritom väzenie od troch do desiatich rokov hrozí podľa platného zákona každému, kto úmyselne šíri nákazlivú chorobu. Vo vyhláške ministerstva vnútra, ktorá nákazlivé choroby vymenúva, však covid chýba. Aj dnes, pätnásť mesiacov od vypuknutia pandémie. Napriek tomu, že na Slovensku registrujeme najmenej pol milióna covidom nakazených občanov, pričom 12 200 tejto chorobe už podľahlo.

Jojo efekt, alebo poučenie z krízového vývoja?

Oslovil som dvoch renomovaných bratislavských právnikov s otázkou, ako by dnes dopadla žaloba na VIP dezinformátorov pred súdom. Obaja nezávisle od seba odpovedali, že dobrí advokáti by ich bez problémov vysekali. Pretože platné vyhlášky a zákony sú nedokonalé, deravé. Pretože covid do príslušnej vyhlášky (z roku 1987) zatiaľ medzi 37 infekčných chorôb nezaradili. Napriek tomu, že COVID-19 za nákazlivú ľudskú chorobu označuje aj zákon, ktorý parlament schválil už vlani v marci.

Obvineniu z trestného činu by mal čeliť každý, kto napriek pozitívnemu testu nesedí v karanténe, ale šíri nákazu medzi ľuďmi. Mal by čeliť, ale nečelí. Policajti zatiaľ pokutovali nanajvýš 300 narušiteľov covidového zákona.

Tí, čo zľahčujú covid a jeho dosahy, sú opäť raz na koni. Je pravdepodobné, že covidový jojo efekt bude aj v tomto roku pokračovať. Pretože očkovanie pokračuje slimačím tempom. Pretože sa naďalej spochybňuje plošné testovanie. Pretože vláda opäť raz, opäť predčasne (?), skrátila trvanie obmedzení. Pretože nás navštevujú čoraz infekčnejšie varianty vírusu: juhoafrický (beta), brazílsky (gama) a najnovšie aj indický (delta). Zároveň sa dozvedáme, že až 70-percentná preočkovanosť garantuje kolektívnu imunitu.

Robert Fico sa očkovať nedá, presvedčený, že všetci popierači dajú Smeru svoj hlas. Richard Sulík preto, lebo si fandí. Má vraj zázračnú imunitu. Peter Pellegrini preto, lebo covid už prekonal a o rodičov sa nebojí. Marian Kotleba preto, lebo si nechce pustiť do tela mikročip. Tomáš Taraba preto, lebo sa odovzdal do rúk Prozreteľnosti. A Ľuboš Blaha? Z princípu: ako šarfmacher smeráckej agendy, aj keby mal ešte raz ochorieť. Ťažko odhadnúť, koľkých Slovákov ešte pobalamutia.

Takže je dobre, že máme na sklade dostatok účinných testov. Že bude dostatok vakcín (aj Sputnik), pre ďalšie vlny očkovania. Že predvídavý minister financií uvoľnil vyše troch miliárd eur aj na odstránenie už spôsobených i očakávaných škôd vyvolaných covidom. Darmo je, občianska neposlušnosť v čase pandémie je drahý špás. Ide do peňazí.

A čo s popieračmi našimi? Dávna múdrosť učí: Keď názoroví fanatici zistia, že sa mýlia, obyčajne zdvojnásobia úsilie. Toto nám (asi) nehrozí. Vieme, že väčšina našich VIP popieračov sa nemýli, iba premyslene klame, prekrúca fakty a rafinovane nás zavádza. Aby…

© Autorské práva vyhradené

80 debata chyba
Viac na túto tému: #opozícia #klamstvá #hoax #pandémia #fake news #Covid-19