Nevesty, dobre bude. Časť druhá

Presne pred rokom sa premiér Matovič rozhodol zrušiť obmedzenia pre počet hostí na svadbách. Prognostici síce na jeseň ohlasovali príchod druhej vlny pandémie, ale jemu sa toto pravidlo zdalo prísne a tak ich zvýšil na 100. O týždeň nato zabedákal, že sme si to pokazili. Čo bude po tohoročnej návšteve pápeža, na ktorej bude 70 000 hostí?

14.09.2021 14:00
debata (18)

Naposledy si za to verejnosť dokonca od premiéra vyslúžila pokarhanie. Opatrenia vraj brala na ľahkú váhu a nedodržiavala ich. Voči veriacim si to už nový premiér asi nedovolí. Napokon, náboženský marketing je po skrachovanom boji s mafiou poslednou vecou, ktorá vládu ešte drží nad vodou. Zrejme opäť vyzve na osobnú zodpovednosť, akoby zodpovednosť za zdravie obyvateľstva sama nemala. Tvári sa, akoby nepotrebovala vládnuť a vystačila si s napomínaním.

Čo teda konzervatívno-liberálna vláda ponúkne ľuďom tentokrát? Ako sa ukázalo, udeľovať výnimky nestačí. Po odobrení svadieb nasledovalo zmiernenie opatrení pre šport a kultúru, konferenciu Globsec, vleky a hotely… Aj tí sa cítili byť ukrivdení a zbytočne obmedzovaní, o to viac, ak mohli mať výnimky iní. Treba povedať, že okrem zbrojárskej kliky aj oprávnene, veď im šlo o živobytie. Vláda však hodlala robiť všetko iné, len nie pomôcť. Pre ľudí jej už tradične neostali prostriedky…

Pápež si pre svoju návštevu zvolil dobré miesto, no zlý čas. Ak už teraz počty nakazených stúpajú, usporiadať masové podujatie v takomto čase nie je dobrým nápadom.

Bez pomoci štátu však budú jednotlivé odvetvia, firmy či okresy prosiť o zmiernenie pravidiel aj teraz. Prípadne ich budú rovno otvorene obchádzať, ak pre nich budú zničujúce. Špirála nákazy sa tým pádom roztočí naplno a budeme tam, kde sme boli. Je preto načase hovoriť o zmenách a začať ich aj podnikať. Na realizáciu čaká koncept nepodmieneného základného príjmu, teda paušálne peniaze pre všetkých bez rozdielu, ktoré udržia spotrebu, nezaťažia nadbytočnou byrokraciou a (na rozdiel od prídavkov) umožnia poberateľom vykonávať ďalšiu legálnu prácu. Bez daňových únikov.

Prípadne sa pomaly pripravujme na kratšie lockdowny. Ak budú rásť počty nakazených, bude potrebné na čas odstaviť podniky mimo kritickej infraštruktúry, aby klesla krivka, zákazníci a zamestnanci sa mohli vrátiť, a deti chodili opäť do škôl. Bez zamestnancov totiž poklesne výroba a bez zákazníkov dopyt.

Delta vírus je mnohonásobne nákazlivejší ako predchádzajúce varianty. Už pri predchádzajúcom alfa variante krivka neklesala tak, ako sa očakávalo a rúška bolo potrebné zameniť za respirátory. Delta navyše častejšie zasahuje mladšie ročníky a šíriť sa môže aj od zaočkovaných, a to už dva dni pred prejavením sa symptómov.

Pápež si pre svoju návštevu zvolil dobré miesto, no zlý čas. Návšteva východného Slovenska a periférie Košíc môže katolíkom pripomenúť, v čom spočíva viera, ktorú vyznávajú. Totiž, že i Ježiš žil v komunite medzi vylúčenými a zavrhnutými. Podstatou Božej otvorenosti je, že z nej nie je nikto vynechaný.

Ak už teraz počty nakazených stúpajú, počasie sa zhoršuje a hrozí prudké šírenie covidu, je jedno, či ide o futbal, hudobný festival alebo púť, usporiadať masové podujatie v takomto čase nie je dobrým nápadom. Udržať rozostupy v desaťtisícových davoch a mať na tvári rúško po dobu niekoľkohodinového programu sa dá len ťažko. Takisto počas toho, ako sa na bohoslužby budú zvážať hostia autobusmi.

Pápež označil očkovanie za čin lásky, ktorý jednoduchým, avšak hlbokým spôsobom pomáha šíriť spoločné dobro a starosť o seba navzájom, obzvlášť o tých najzraniteľnejších. No keďže je zaočkovaná len polovica Slovákov, ide o veľký risk. Vláda už nemôže zvaľovať vinu na druhých, pretože to už raz spravila, a má prevziať zodpovednosť za zdravie obyvateľstva. Inak je namieste otázka, kto vlastne riadi náš štát?

Bez koncepcie, ako čeliť pandémii a postarať sa o obyvateľstvo, ostaneme v stave zachráň sa, kto môžeš. A v tom sa nedá zotrvať dlho.

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda SR #Igor Matovič #Ministerstvo zdravotníctva SR #návšteva pápeža Františka na Slovensku