Nekompetentný minister Sulík

Minister hospodárstva v Dubaji pokazil, čo sa dalo. Prezentoval za štátne peniaze svoju stranu, odignoroval jedinečnú možnosť propagovať kvalitné slovenské vína a uzavrel zmluvu s vlastnou dcérou ako „expertkou“.

12.11.2021 14:00
debata (13)

Samozrejme sa ospravedlnil a sľúbil nápravu; za let zaplatí. Ako keď vás v autobuse prichytí revízor a vy mu sľúbite, že si teda kúpite lístok. Ospravedlnenie sa ako riešenie nekalého konania má v SaS tradíciu. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Zemanová pred časom vyhlásila, že dôchodcovia si môžu na vakcínu počkať dlhšie, lebo netvoria ekonomickú hodnotu. Za tento extrémistický výrok nebola doteraz potrestaná a Sulík sa vyjadril, že keďže sa za výrok ospravedlnila, považuje kauzu za uzavretú.

Tu sa však ministrova nekompetentnosť nekončí. V októbri po prvý raz prekročil počet osobných bankrotov číslo 1¤000 za jeden mesiac, čo dramaticky odráža nelichotivý stav nášho hospodárstva. Vláda má chronické problémy s poskytovaním pandemickej pomoci. Zo slovenského trhu nečakane odišiel veľký poskytovateľ elektriny, čím sa mimoriadne zaťažili rozpočty mnohých domácností. Ceny energií stúpajú, gastroprevádzky a ďalší podnikatelia bankrotujú, štátna pomoc je nedostatočná. To sú iba niektoré zlyhania, ktoré by dobrý minister hospodárstva nikdy nebol dopustil.

Hoci je dokázané, že najúčinnejším spôsobom, ako podstatne znížiť mieru infekcie, a následne i znížiť jej ekonomické dosahy, je obmedzenie pohybu, Sulík proti takýmto odporúčaniam odborníkov tvrdo vystupuje. Je tak v pozícii šoféra, ktorý pridáva plyn, i keď mu kontrolka oleja už dlho signalizuje havarijný stav.

Ďalej je problematická transparentnosť ministrovho konania. Už v minulosti dodával citlivé informácie Marianovi Kočnerovi (áno, nemýlite sa, potom sa ospravedlnil). Na rozdiel od ministrov vo vyspelých krajinách naše ministerstvo hospodárstva neuvádza na svojej stránke, s kým sa minister stretáva, a tak nevieme posúdiť, kto uňho lobuje za svoje záujmy. Postupne sa na povrch vynárajú zmluvy ako tá na 51 000 eur, ktorú Sulíkov známy uzavrel so Sulíkovym nominantom. Problematické je i to, že minister odmieta zverejniť sumu, za ktorú kúpil nehnuteľnosť v Austrálii, a aj mená ľudí, ktorí sú do tohto obchodu zapojení. Nielenže informácie neposkytuje, chystá sa zasiahnuť proti whistleblowerovi, ktorý informácie o nezaplatenom lete jeho dcéry zverejnil.

V čase klimatickej krízy sa minister hospodárstva aktívne zasadzuje za to, aby sa peniaze získané za predaj emisných povoleniek vracali späť znečisťovateľom. Celý systém emisných povoleniek je nastavený tak, aby postupne utlmoval výrobu, ktorá výrazne prispieva k otepľovaniu planéty, zhoršuje vyhliadky na kvalitný život pre všetkých a prináša zisky iba pár vybraným jedincom. Firmy by mali pod týmto tlakom reštrukturalizovať svoju výrobu, hľadať ekologickejšie riešenia a poskytovať svoje produkty tak, aby nezaťažovali budúce generácie. Minister však hľadá spôsoby, ako pre znečisťovateľov znížiť tento tlak a umožniť im dlhšie si užívať status quo.

Ale to ešte nie je to najhoršie, čo minister pokazil. SaS sa z koaličných strán najvehementnejšie bráni sprísňovaniu pravidiel, ktoré by znížili mieru nákazy na Slovensku. Hoci je dokázané, že najúčinnejším spôsobom, ako podstatne znížiť mieru infekcie, a následne i znížiť jej ekonomické dosahy, je obmedzenie pohybu, Sulík proti takýmto odporúčaniam odborníkov tvrdo vystupuje. Je tak v pozícii šoféra, ktorý pridáva plyn, i keď mu kontrolka oleja už dlho signalizuje havarijný stav. Lebo auto nie je jeho, má ho iba dočasne požičané. Vláda dodnes nenašla odvahu zverejniť nahrávku z rokovania, na ktorom ju odborníci minulý rok varovali, že ak nezasiahnu, bude umierať sto ľudí denne. Sulík vtedy hlasoval proti lockdownu. Teraz tu máme 13 400 obetí a opätovný nábeh na tisíce ďalších mŕtvych. Ale Sulík je proti viacerým opatreniam, ktoré by krivku zmiernili.

Veď dôchodcovia ekonomickú hodnotu netvoria.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Sulík #minister hospodárstva